Orbán szerint a Kúria is beavatkozott a választásokba
Már csak idő kérdése, hogy mikor fogja azt mondani, hogy a választók is beavatkoztak a választásokba. Van a paranoid tévképzeteknek – különösen, ha tudatosak – egy ilyen íve is. Amikor már nem lehet egyszerűen azt hazudni, hogy a választás tiszta és zavartalan volt, mert ilyenről a 2018-as választásokat illetően szó sem eshet, muszáj valami eget rengető baromsággal elterelni a figyelmet.
Havasi Bertalan nemrégiben sérelmének adott hangot mondván a jogsértések a Fidesz ellen szóltak. Ez eléggé meredek kijelentés annak tükrében, hogy minden beavatkozás egyértelműen a Fidesznek kedvezett.
A Fidesz már korábban is azt nyomta, hogy őket érte a legnagyobb sérelem a szavazatok összesítése alapján, mivel a Nemzeti Választási Bizottság döntése szerint több mint 4000 levélszavazatot nem vettek figyelembe, és érvénytelennek nyilvánítottak a voksok összesítésekor arra hivatkozva, hogy azokat hagyományos borítékban küldték vissza, nem pedig az NVI által küldött borítékban. Az NVB döntését a Kúria helyben hagyta. Az Alkotmánybíróság a hozzájuk fellebbező Fidesz panaszát elutasította, de bizonyos pontokon nem értett egyet a Kúriával. /444/
A Kúria Orbán szerint „nem nőtt fel a feladatához”. Állítása némileg ellentmond annak a ténynek, hogy az ő parancsára zúzták szét az addig működőképes rendszert. Ugyanakkor ezt másként értelmezni, mint burkolt fenyegetést. Illiberális demokráciákban – ha lenne ilyenből több is – ez már csak így megy.
És bár az általa saját igényeire szabott választási törvény értelmében újfent kétharmados többséggel ünnepeltetheti magát, van miért sajnáltatnia magát. Mi is elmorzsoltunk egy könnycseppet – igaz, mi a dührohamtól – amikor Orbán elmondta nagy bánatát:
„Egyértelmű, hogy van 133 mandátumunk, sajnálom, hogy nem 134. Azt az egyet a Kúria egy téves döntéssel elvette tőlünk.”
Azonban zavaró körülményekkel szemben még Orbánnak is komoly gondjai akadhatnak, hiszen a racionális szemlélet ellen viselt hadban igencsak vesztésre áll.
Különösen akkor, ha figyelembe vesszük az Ernst & Young Tanácsadó Kft vizsglatának eredményét, amely világosan kimondja, hogy a valasztas.hu terhelhetősége nem volt megfelelő. Ugyan kinek lett volna érdeke a részeredmények elhallgatása?
Az ellenzéknek, akiknek a pozícionálástól függ puszta létük is, vagy annak a Fidesznek, akik lényegében zsebre vágták a magyar médiapiac igen jelentős hányadát? Ez a kérdés feleim, válasszatok!