Oroszország taktikai atomfegyvereket telepít Fehéroroszországba
Az orosz elnök egy tévéinterjúban jelentette be a döntést.
Moszkva és Minszk megállapodott, hogy taktikai atomfegyvert telepítenek Fehéroroszország területére - jelentette be az orosz elnök a Rosszija24 tévében.
Vlagyimir Putyin szerint ezt a fehérorosz vezetés kérte. A lépést azzal a londoni bejelentéssel indokolta, hogy Nagy-Britannia szegényített uránt tartalmazó lőszert tervez szállítani Ukrajnának.
Szegényített urán tartalmú lőszer
A szegényített urán rendkívül sűrű anyag, így az ilyen magvakkal ellátott lőszerek kiváló páncéltörő képességekkel rendelkeznek. A NATO az Öbölháború óta alkalmazza az ilyen fegyvereket, első sorban a harckocsiknál. Ez ugyanakkor nem számít tömetpusztító fegyvernek.
Vlagyimir Putyin közölte, hogy április 3-én megkezdődik a személyzet kiképzése, és júliusig megépítik a fegyverek tárolására szolgáló épületeket. Az elnök azt mondta, hogy a fegyverzet átadásával nem fogja megsérteni az atomsorompó (az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló) szerződést.
Oroszország tíz taktikai atomfegyver szállítására alkalmas repülőgépet állomásoztat Fehéroroszországban - közölte az orosz elnök, és hozzátette, hogy Moszkva már számos nukleáris fegyverek indítására használható Iszkander rakétarendszert adott át Fehéroroszországnak.
Belarus will have a storage facility for Russian nuclear weapons ready by July 1
— NEXTA (@nexta_tv) March 25, 2023
This was stated by Putin in an interview for the Russian media.
According to the bunker dictator, the storage facility will house Russian tactical nuclear warheads.
The war criminal noted that… pic.twitter.com/Re7YvUYuhZ
Az elnök szerint a taktikai atomfegyver átadásával Oroszország most azt fogja tenni, amit az Egyesült Államok már évtizedek óta tesz.
1996 után térhetnek vissza az atomfegyverek Belaruszba
A Reuters felidézi, hogy Szovjetunió 1991-es összeomlása után a négy újonnan függetlenné vált államban, Oroszországban, Ukrajnában, Fehéroroszországban és Kazahsztánban nukleáris fegyvereket telepítettek. Ezután azonban ez a négy állam abban állapodott meg 1992 májusában, hogy az összes nukleáris fegyvert Oroszországba telepítik, és ez 1996-ban fejeződött be.
Fehéroroszország egyébként Ukrajna mellett Lengyelországgal, Litvániával és Lettországgal is határos és a mai bejelentés részben a NATO keleti frontjának megerősítésére, illetve a svéd- és finn NATO-csatlakozásra adott (elrettentő) válasz lehet. (Infostart)