h i r d e t é s

Romanek „Kátyúja” a Waldorf, Tétényi már nincs!

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Romanek „Kátyúja” a Waldorf, Tétényi már nincs!

2016. február 03. - 09:21
1 komment

Tokod iskolaváros iskolaközség lesz!

Forrás: 168ora.hu

Esztergom kényszerből bezáratta a Szent István Gimnáziumot, most saját akaratából megszabadult a Waldorftól. Az esztergomiak lenézik a környéken élőket (tisztelet a kivételeknek), ahelyett, hogy felemelve fejüket, körülnéznének és észrevennék a pusztuló városukat. Nincs a környéken még egy ennyire szellemileg és infrastruktúrájában lepukkant település. Az önmagában nem fejleszti a várost, hogy újra vannak rendezvények és programok a Széchenyi téren, vagy könyvtári beszélgetések sem - bár ez utóbbi kulturális program Romanek Etelka és a jelenlegi városvezetés nélkül is megvalósul, ahogy az sem egy előremutató döntés, hogy az Önkormányzat 500 ezer forint támogatást nyújt, a Kernstok Károly Művészeti Alapítvány és Kaposi Endre művészeti munkásságáról, valamint az alkotásait bemutató könyv megjelenéséhez.

Mikor Romanek Etelka lett a polgármester és első nyilatkozataiban arról beszélt, hogy ő a város lakóinak akar a polgármestere lenni, őszintén hittem neki. Őszintén hittem, hogy Esztergomnak a bunkó és a mimóza után lesz egy polgári polgármestere, amolyan klasszikus, sokszínű, életet igenlő és szerető, a polgárokat erre motiváló, aki életet hoz ebbe a bepenészedett, időnként csatorna büdös városba. Rá szavazva azt gondoltam, megérdemlem, hogy végre egy nyugodt asszony legyen a polgármester, aki kellően érzi és éli a hitet, de közben érti a 21. századot is. A kátyúk eltüntetése alapvető feladat volt és már régen meg kellett volna csinálni, a Mária Valéria hídról való lehajtás kinyitása élhetőbbé tette a várost. Jó az irány gondoltam és vártam a következő lépést, de sajnos csak egy csoszogásra való jött össze, a város kifizette a nem használható mélygarázs építőjét, hát ettől a bugyli bicska mozogni kezdett a zsebemben.

A Waldorf-ügy

2016 szeptemberétől beindulhatott volna Esztergomban egy teljen másfajta és szemléletű oktatás egy új intézményben, legalábbis a Waldorf Csodafa Alapítvány mindent latba vetve ezen munkálkodott és munkálkodik. A kiszemelt helyszín az Esztergom-kertvárosi Arany János Iskola egykori épülete volt. Ezért a Csodafa Waldorf Alapítvány azzal a kéréssel fordult az Önkormányzathoz, hogy szeretnék térítésmentes használatba venni az Esztergom-kertvárosban, a Kassai utca 13. szám alatt található ingatlant, amely jelenleg üresen áll, és éppenséggel az idő vasfoga sem kíméli. Ráadásul Esztergomot terheli az ingatlan őrzésének költsége, illetve a közüzemi díjak is a város büdzséjét kurtítják. A Waldorf Óvoda- és Iskolakezdeményezés viszont saját erőből vállalta volna az erősen leromlott állapotú ingatlan felújítását.


2015. december 10-én sürgősségi előterjesztést nyújtottak be a december 11-én megtartott testületi ülésre, a napirendi pont tárgya az Esztergomba tervezett Waldorf Óvoda és Általános iskola elhelyezése. Ennek a napirendi pontnak a tárgyalása azonban elmaradt a Vároháza beszámolója alapján. Így a 2015. december 22-én megtartott rendkívüli testületi ülésen került szóba az óvoda és iskola elhelyezésének kérdése:

"továbbá az Esztergom-Kertváros, Kassai utca 13. számú ingatlanról, az egykori általános iskoláról. Az ingatlanra két kérelem érkezett be, a Roma Foglalkoztató és Oktatásszervező Nonprofit Kft. valamint a Csodafa Waldorf Alapítvány. Az ingatlan sorsáról egy eseti bizottság dönt majd, amelynek tagjai Erős Gábor, Sztojka Lajos, Tordainé Vida Katalin, Vígh László, Tóth Tamás továbbá a kertvárosi Arany János Iskola igazgatója és a Kertvárosi óvoda vezetője. A bizottságnak a következő testületi ülésig kell meghoznia javaslatát."

- ezzel a döntést ismét elodázta Esztergom vezetése. 2016. január 21-én újra összeült a képviselő-testület, és a kertvárosi, Kassai utca 13. szám alatti ingatlan (egykori iskola) hasznosításával kapcsolatos eseti bizottság pedig 30 nap haladékot kapott a döntés meghozatalára. 

Végül 2016. január 25-én Tokod Nagyközség Önkormányzata a 2/2016. (I. 25.) önkormányzati határozatban 30 év hasznosítására bérleti szerződést ajánlott fel a Csodafa Waldorf Alapítvány részére.

Most hogy a Csodafa Waldorf Alapítvány, amely ráadásul még esztergomi székhelyű is, így kiszorult vagy ki lett szorítva a városból, egyetlen gondolatom van. Romanek ugyan úgy nem érti a 21. századot, mint elődei. Lehet, hogy a papok pezsgőt bontottak, mert kisebb a konkurencia, meg náluk a bezárkózó konzervativizmus, a haladás blokkolása elvárás, de, hogy ebbe tétlenül Romanek is belemenjen, az már mindennek a teteje! Lassan nem marad semmi ebben a városban, ami miatt egy világra nyitott embernek érdemes itt élni! Ezek után azt gondolom, hogy ez csak a nyitány, ne lepődjünk meg, ha lassan nem marad másunk, mint a szétlopott városunk, meg a 20-21. századi városközponti romok.

Ha ez így folytatódik Romaneknak is meg lesz a maga „KÁTYÚJA”, mint Tétényinek anno, csak Waldorf lesz a neve.

 

Szentkúti

1 komment