Rükvercbe kapcsolt az állam: egyre kevesebb támogatást kap Szeged tömegközlekedése
Rükvercbe kapcsolt az állam, amely egyre kevesebb támogatást ad Szegednek a helyi közösségi közlekedés működtetésére - írja a Délmagyar.hu.
A város két dolgot tehet: tovább emeli a már így is magas jegy- és bérletárakat, vagy mélyebbre nyúl a zsebében.
Szegeden állami forrásból, jegy- és bérletárbevételből, valamint önkormányzati támogatásból finanszírozzák a villamos-, troli- és helyi buszközlekedést. Nagy Sándor alpolgármester elmondása szerint az SZKT és a DAKK Zrt. éves jegy- és bérletárbevétele 2008 óta 2,3–2,5 milliárd forint között mozog. Ez a pénz azonban csak a működtetési költségek mintegy negyven százalékára elegendő.
– Miközben a helyi közösségi közlekedés költségei folyamatosan növekednek, és az utasokra terhelhető díjak már nem növelhetők tovább – legutóbb tavaly februárban volt jegy- és bérletáremelés –, az állam egyre kevésbé érzi feladatának a helyi közlekedés finanszírozását. Míg 2008-ban 1,9 milliárd, 2015-ben már csak 1,3 milliárd forint jutott Szegednek a központi költségvetésből az alpolgármester elmondása szerint. Nagy a csökkenés egyik okaként azt említette, hogy a tanuló-nyugdíjas bérletek után darabonként járó bruttó 2520 forintos árkiegészítés összege tíz éve változatlan, noha közben több áfaemelés (15-ről 27 százalékra) és 45 százalékos infláció volt.
Forrás: delmagyar.hu
– Az árkiegészítés ma már csak 62 százalékát éri a tíz évvel ezelőttinek. Ez éves szinten 400 milliós kiesést jelent Szegednek – hangsúlyozta az alpolgármester. Az ingyenes utazásokról szólva Nagy elmondta, a 65 év felettiek után kapott állami kompenzáció az utóbbi években 330 millió forint körül volt, de mivel az utasok több mint 20 százaléka a törvény alapján ingyen utazik, még egymilliárd forint hiányzik a rájuk jutó költségből. Az alpolgármester elmondása szerint ez az egymilliárd forint hiányzik leginkább a szegedi közösségi közlekedés működtetéséből. – Csökkent a szolgáltatóknak járó állami támogatás, a normatíva összege is. Ez 2011 előtt több mint 500 millió forint volt, azóta 300 millió forint körül mozog – mondta Nagy Sándor.
Az alpolgármester tájékoztatása szerint míg 2008-ban 547 millió, 2015-ben már 1,6 milliárd forint önkormányzati támogatást nyújtott a város a helyi közösségi közlekedés működtetésére. Idén is ennyit tervez. Időközben csökkent az eladott tanuló- és nyugdíjasbérletek száma. Előbbi részben demográfiai okokból, részben az egyetemi hallgatói létszám csökkenése miatt, utóbbi a nyugdíjasokat érintő szigorítások miatt. Nagy megjegyezte, 2008-ban a 4800 forintos dolgozói bérletnél 20 százalék volt az áfa, a mostani 7000 forintos bérletnél már 27 százalék. – Így az utasok által fizetett pénzből is egyre többet visz el az állam – mondta az alpolgármester.
Támogatási rendelet csak nyáron
A 2016-os szegedi költségvetési rendeletben az országos költségvetési törvény hatása az önkormányzati szférára fejezetben ez olvasható: „a települési önkormányzatok helyi közösségi közlekedésének támogatására rendelkezésre álló felosztására vonatkozó miniszteri döntés meghozataláig a városok nem lehetnek biztosak a támogatás mértékére vonatkozólag." Nagy Sándor alpolgármester az idei állami forrásról azt mondta, 2016-os adatot csak fél év múlva tud mondani, mert nyáron szokott megjelenni a támogatási rendelet.