Sanders forradalmi beszédet tartott, de tényleg
Clinton hajszállal vezet, Cruz nyert a republikánusoknál.
Aligha lehetett hallani elnökjelöltségre eséllyel pályázó politikustól olyan beszédet, amilyet Bernie Sanders tartott - írja az Index.
Győzelminek hangzott, bár egyelőre "virtuális döntelenre" áll a küzdelem Hillary Clintonnal Iowában a demokrata elnökjelöltségért folyó harc.
A magát demokratikus szocialistának valló Sandersnek láthatóan jobban örültek hívei, mint Clintonnak a sajátjai. Gyakorlatilag bármit mondott, üdvrivalgás kísérte. Igaz, Amerikának elég meredek dolgokat mondott.
- Kikelt a korrupt kampányfinanszírozás ellen. Ő az egyetlen akinek nincsen superpackje, támogatását 3,5 millió civiltől szedte össze, nem pedig nagyvállalatok támogatásából.
- Kikelt a fennálló politikai, gazdasági elit ellen. Igazságtalan, hogy A felső tíz százaléknak annyi vagyona van, mint az alsó kilencvennek. De az még igazságtalanabb, hogy a 20 leggazdagabb embernek annyi vagyona van, moint az Egyesült Államok szegényebbik 50 százalékának.
- ingyenes felsőoktatást követelt
- ingyenes orvosi ellátást
- 15 dolláros minimális órabért
- kikelt az ellen, hogy a világon az Egyesült Államokban ülnek a legtöbben börtönben, és az elítéltek között a többség afroamerikai és spanyolajkú. "Oktatás kell, nem börtön!" – adta ki a jelszót.
- Adót kell kivetni a Wall Street spekulánsaira. "Eljött az idő, hogy a Wall Street pénze segítsen az embereken és ne az emberek a Wall Streeten."
És mellesleg politikai forradalmat hirdetett.
Ami sok, az sok – mondta a 74 éves politikussal együtt a főként fiatalokból álló hallgatóság.
Sanders jó érzékkel még pár újbaloldali témát is elővett:
- egyenlő munkáért egyenlő bért a nőknek is
- olyan gazdaságot, amely a fosszilis energia helyett a zöldenergiára épít.
Ezzel aztán üzenhetett a republikánus ellenfeleknek is: "Ne azért aggódjatok, hogy elég pénzt kaptok-e a kampányhoz az olajcégektől, hanem a klímaváltozásért, amelytől gyermekeitek, unokáitok élete függ."
Győzelmi beszéd volt ez, még ha az eredmény nem is ismert.