h i r d e t é s

Sárga lap 2.

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Sárga lap 2.

2016. január 17. - 10:58
0 komment

Sajnos a hó helyzet kicsit eltántorított a sorozatom folytatásától, de ami késik …az késik.

Szintén 2015 év elején történt, hogy pályázatot írtak ki a polgármesteri hivatal épületének energetikai beruházására. Az előzetes egyeztetésen - ahova nem hívtak meg így csak hallomásból tudom, hogy ott mi hangzott el - állítólag azt közölték a szekszárdi vállalkozókkal, hogy van erre a munkára x összeg semmi több. Öt szekszárdi cég mégis kivette a pályázati kiírást és a dokumentációt, de ajánlatot végül egyik sem tett. Az egyik annyit mondott utólag, hogy egyrészt kevés volt a megajánlott pénz, abból épp csak ki lehetett volna hozni, de egyébként pedig jól látszott, hogy ezt a munkát Ő nem nyerheti meg. Félve attól, hogy esetleges kiszivárogtatás esetén retorzió érheti a szekszárdi cégeket, azaz nem kapnak munkát, így én sem „nyomoztam” tovább, nehogy kárt okozzak bárkinek. Egyetlen érvényes pályázattal 440 millió forinttal végül is „nagy meglepetésre” a ZÁÉV zalaegerszegi cég lett a befutó. Ez az összeg sokkal több, mint amit a szekszárdiakkal közöltek. Mellesleg az utóbbi 8 évben a beruházások zömét ez a cég nyerte, mintegy 12 milliárd forint értékben. Az összes városi nagyberuházást! 

A szerződéskötésre is sor került április 27.-én. Hogy milyen iszonyatosan sokba került ez így, jellemző példa, hogy a hivatal épület alapterülete 10 db 100m2-es tetőtér beépítéses lakás méretével azonos. Tehát (nem felújításra!) csak! energetikai korszerűsítésre lakásonként 44 millió forint jutna. Ugye ennyit senki nem áldozna saját kis házára, csak ha bolond, vagy nem számít a pénz. 
A szerződés 4 pont szerint 

A vállalkozó teljesítésének véghatárideje a munkaterület átadás-átvétel napjától számított 5 hónap. A munkaterület átadásának határideje a szerződéskötéstől számított 5 munkanap. 

Tehát május 2-3 napjától ketyeg az óra. A késedelmes teljesítést is szankcionálja a szerződés napi 1! % erejéig, de maximum a vállalkozási díj 15%-ig, vagyis 15 nap. Tehát maximum 66 milliót kell fizetni a vállalkozónak késedelem esetén. A munka fix áras, ugyanaz vonatkozik rá, mint a kadarka utcai óvodára. Nincs többletmunka, nincs joga bármilyen hivatkozással a szerződés lényeges pontjait módosítani.

Az épületet gyorsan körbeállványozták és be is indult bizonyos mértékű bontás a házban, leginkább a vasanyag kinyerése a régi radiátorok révén. Két hónappal a munkaterület átadást követően megnéztem a házat és a következő bejegyzést tettem:

A Polgármesteri Hivatal felújítása 
A városban jártam, és ha már ott voltam, megnéztem a Polgármesteri Hivatal épület hőszigetelési, energiaracionalizálási munkáit. Íme, az ott tapasztaltak a munka kezdése utáni két hónappal.
Az épület be van állványozva kívülről. Belül egyetlen embert találtam, a munkavezetőt. Ez alatt a két hónap alatt annyi készült, hogy a szekszárdi alvállalkozó Koko, lebontotta a jó nehéz öntöttvas radiátorokat, de a falba lévő csövek állítólag még a helyükön vannak, tán mert azoknak kisebb a súlyuk, a munka viszont több velük. De nem ez a fő probléma, hanem az, hogy a padlásletakarításon kívül érdemi munka nem készült. A kapu be van zárva, az ember azt hiheti, hogy bent lázas munka folyik. Nem, nem folyik semmilyen munka. Beruházói tapasztalatomból kiindulva én most azt tenném, hogy szerződést bontanék, mert a felszólításon már túl van az önkormányzat és összehívnám a szekszárdi vállalkozókat, hogy tegyenek le egy ütemtervet, hogy tudnák a munkát befejezni a vállalkozó ZÁÉV terhére. Ha a szerződés jó volt, akkor az ilyen kényszerintézkedésre a megrendelőnek joga van! Ugyanis ez EU-s pénzből készül zömében és akár a támogatás is bukható, ha nem teljesül a kivitelezés határidőre. Azt sem igazán értem, hogy az elmondás szerint a tervezési munka is még folyamatban van. Milyen volt az előkészítés? Kíváncsian várom a Polgármester Úr intézkedését.
” 

No persze nem így történt. 

Jellemző az egész ügyintézésre a város részéről, hogy a műszaki ellenőrzést a saját Városfejlesztési Kft. kapta. Ez rendben is van, de a projektvezetés Budapesten van és úgy voltak vele, hogy a gépészeti és elektromos munkák ellenőrzésére majd ők adnak vállalkozót. Adtak is két pesti céget, akik ugyanazzal a kézmozdulattal kiadták jóval kisebb pénzért szekszárdiaknak. Bravó! Ügyes.

Augusztusban viszont elkezdtek dolgozni. A Polgármester Úr nagyon bizakodó lett és el is határozta, hogy a vezetői irodákon nem elég az energetikai korszerűsítés, hanem ott felújításra is szükség lenne. A mértéktartó tisztességes felújítást építészként én is támogattam. Kíváncsi leszek erre mennyit szán a Fideszes többség, mert nincs kétségem, hogy mint eddig ezt is megszavazzák bármi lesz is.

Újból körülnéztem az építkezésen, ha már van valami előrehaladás és azt láttam, hogy a benn maradt értékek védelme nem megfelelő, így a házasságkötő terem freskójához úgy „natúr” ablak van támasztva és le is verte az értékes alkotást. A milliós értékű egyedi bútor épp csak be volt fóliázva, de később egy nagy elázás következtében ez a védelem vajmi keveset ért. Tiszakécskei ácsok, zalaegerszegi kőműves dolgozott a helyszínen, ami ebben a munkanélküli világban itt Szekszárdon mélységesen felháborító. (Sajnos azóta az említett freskó olyan mértékben károsodott, hogy csak restaurátor tudná kijavítani.)

Elérkezett a szüreti nap, de akkorra már a háznak is készen kellett volna lenni, csak maximum a finom takarítás folyhatott volna. Persze messze nem volt kész, így a rettenetes állványzatot el kellett takarni. Egy hatalmas molínóval sikerült is. A gazdasági bizottság Kővári elnök úr vezetésével meg is szavazott majd 3 millió forintot a ZÁÉV-nek, nehogy már nekik kerüljön pénzbe a határidőcsúszás.

A novemberi közgyűlésen aztán Polgármester Úr előterjesztette a határidő módosító javaslatát, nevezetesen legyen a határidő szeptember kettő, vagy három helyett, december 15. A gazdasági bizottság elnöke szót kért és azt javasolta, legyen inkább december 30, hátha addigra sem készülnek el. Mérhetetlenül felháborodva kértem szót és kértem a tíz Fidesz-KDNP képviselőt, hogy ne szavazza meg. Ez az összeg közel annyi, mint amennyit a város a teljes civil támogatásra költ. Megszavazták mégis. Így összesen 69.000.000 Ft-tól esett el a város. Mikulási ajándéknak nem is rossz. 

Mondjon nekem ésszerű magyarázatot arra bárki, hogy miért nem akarjuk érvényesíteni az egyébként járó 69 milliós kötbért. A 15 nap lassan ötödször jár le, ami maximum felszámolható kötbér címén. A város pedig piaci alapon folyószámlahitelt kénytelen felvenni a működéséhez.

Azt írja egy „civil” közösség, hogy távol akarja magát tartani a politikától. Amíg a ál, vagy a valódi civilek távol akarják tartani magukat a politikától, addig folyhatnak ilyen dolgok következmények nélkül.

Kapcsolódó cikkek: