Sikkasztás, vagy hűtlen kezelés?
Jogi problémák a Szekszárdi Szennyvízcsatorna Építő Víziközmű Társulatnál! Hova lett a közművagyon?
Mint ahogy nemrég megírtuk 2011-ben Horváth István (akkor még Szekszárd Fideszes polgármestere) vezetésével létrehozták a Szekszárdi Szennyvízcsatorna Építő Víziközmű Társulatot. 2018. augusztus 10-re közgyűlést hívtak össze a Társulat jogutód nélküli megszüntetésének előkészítése érdekében.
A közgyűlés lebonyolításával Varga András Intéző Bizottsági tagot bízták meg. A levezető elnök tájékoztatta a megjelent háztulajdonosokat - tagokat arról, hogy a Társulat megszüntetéséhez egy speciális elszámolást kell lefolytatni és ehhez egy elszámoló bizottságot kell létrehozni. Elmondta, "2012-ben a közmű beruházást befejezték, a közművagyon átadásra került az Önkormányzatnak, az Önkormányzat pedig átadta a közmű vagyont az E.R.Ö.V. Zrt-nek, innentől kezdve pedig ennek a Társulatnak nincs létjogosultsága."
Tehát mi is történt?
2011-ben létrehozták a Társulatot Horváth István társulási elnök vezetésével (aki Szekszárd polgármestere és Országgyűlési Képviselő is volt egyben) a szennyvíz beruházás - fejlesztés megvalósítása érdekében, melyre több százmillió forintos pályázati összeg állt rendelkezésre. A beruházást 2012-ben befejezték és átadták a közművagyont az Önkormányzatnak.
A probléma ezzel csak az, hogy "elfelejtették" összehívni azt a fórumot, amely jogosult volt dönteni a közművagyon átadásáról. Ez a fórum pedig a Társulat közgyűlése. A törvény szerint a Társulat közgyűlése Elszámoló Bizottságot választ akik leellenőrzik a beruházás megvalósításának megfelelőségét, a keletkezett vagyont számszakilag forintosítják, minderről beszámolnak a közgyűlésnek, amely dönt a vagyon átruházásáról, illetve a törvényi előírás szerint a Társulat megszüntetéséről.
Felmerül a jogos kérdés tehát, ha most 2018-ban hat évvel a beruházás után hívják össze a közgyűlést és állítják fel az Elszámolási Bizottságot, akkor ki döntött a vagyon átruházásáról 2012-ben, mert a közgyűlés biztosan nem.
Pedig a keletkezett vagyon a Társulat tagjainak a vagyona, melyről csak a Társulat tagjai dönthetnek közgyűlés keretében. A többséget a háztulajdonosok, a szekszárdi választópolgárok alkotják szám szerint 497-en. Ennek a 497 embernek a közös vagyonát adta át valaki teljesen törvénytelen módon a tudtuk nélkül és most hat évvel később, ismét megvezetve az embereket tisztára akarják mosni a sötét ügyletet hogy a felelősség alól mentesüljenek.
Másként fogalmazva:
1. A megtörtént események azt bizonyítják, hogy Horváth István a Fidesz Országgyűlési Képviselője, aki a parlamenti jogalkotásnak tevékeny részese úgy vesz részt a jogalkotásban, hogy a meghozott törvényeket nem kívánja betartani.
2. A megtörtént események azt bizonyítják, hogy Horváth István a Fidesz akkori szekszárdi polgármestere - akinek feladata volt a város polgárainak képviselete, az önkormányzat törvényes működésének biztosítása - úgy végezte tisztségével járó feladatait, hogy a meghozott törvényeket nem kívánta betartani, a város polgárainak érdekeit nem kívánta se védeni, se képviselni, se érvényesíteni.
3. A megtörtént események azt bizonyítják, hogy Horváth István a Szekszárdi Szennyvízcsatorna Építő Víziközmű Társulat megválasztott elnöke - akinek feladata a Társulat törvényes működésének biztosítása és a Társulat vagyonának megóvása - úgy végezte tisztségével járó feladatait, hogy a meghozott törvényeket nem kívánta betartani, a kötelezettségeinek nem tett eleget, a Társulat vagyonát nem óvta meg, a Társulat tagjainak érdekeit nem képviselte, a tagok döntési jogait korlátozta, a tisztségével járó jogkörén törvényellenesen, a tagok kárára túlterjeszkedett.
Az előjelek már 2015-ben felvillantak.
Még 2015-ben hívtuk fel a figyelmet egy korábbi cikkben arra, hogy a közművagyon szőrén-szálán el fog tűnni. Ebben a cikkben számszakilag is megnézheti az olvasó, hogy mekkora vagyonról van szó és nyomon követheti az időrendbe szedett cég és társulat alakításokat is. Ez azért fontos, mert Varga András a Társulat közgyűlésén azt állította, hogy a közművagyon 2012-ben átadásra került az Önkormányzat részére, amely azt az E-R.Ö.V.-re ruházta át. A baj csak az ezzel a tényközléssel, hogy 2012-ben az E-R.Ö.V. még nem létezett. 2013. április 10-én a Sió és Dunamenti Víziközmű Zrt. neve került módosításra E.R.Ö.V. Egyesült Regionális Önkormányzati Víziközmű Zrt. névre.
Mindebből kristály tisztán látszik, hogy előre eltervezett módon történt minden, most pedig menekülnének a felelősség elől ismét félrevezetve, becsapva az embereket.
Mit tehetnek a szekszárdi polgárok akik a Társaság tagjai is egyben?
Sokat. Akár feljelentést is tehetnek, hisz a hozzájárulásuk nélkül ruházta át valaki a vagyonukat. Dönthetnek úgy is, hogy a következő közgyűlésen nem szentesítik szavazatukkal a jogellenes vagyonátruházást, hisz a Társulaton keresztül az a több százmilliós vagyon az ő vagyonuk is. Megtehetik azt is, hogy a döntés előtt minden keletkezett okiratot bekér a közgyűlés és megbíz egy megfelelő független ügyvédet a szükséges jogi lépések megtételével, hiszen a Társulatnál az akaratuk ellenére történt vagyonvesztés.
Úgy is dönthetnek, hogy kikérik a cégbíróságtól a Társulat nyilvántartási iratainak másolatát (mivel csak a tagok tekinthetnek bele minden iratba és kérhetnek másolatot), majd felkeresik a Szekszárdi MSZP-t - mint az egyetlen szekszárdi ellenzéki pártot, mely irodával és állandó elérhetőséggel rendelkezik - jogszerűen átadva a másolatokat és rábízva a további felelősségre vonást a pártra.