Természeti katasztrófa Kamcsatkán
Ismeretlen eredetű szennyezés okozott tömeges pusztulást az oroszországi Kamcsatka-félsziget csendes-óceáni részén.
A partot döglött tengeri sünök, kagylók és rákok vázai borítják, de nagyobb állatok, polipok és fókák tetemei is kisodródtak. Egyelőre nem tudni pontosan, hogy mi okozta a katasztrófát, de a térségben több katonai gyakorlótér is található.
"A legvalószínűbb, hogy emberi tevékenység miatt, ipari forrásból származik a szennyeződés, de még ki kell derítenünk, hogy pontosan milyen anyag került a természetbe" – mondta a kamcsatkai kormányzó, Vladimir Szolodov.
A szennyezést először helyi szörfösök észlelték, még szeptemberben. Ők bőrviszketésre és szemégésre panaszkodtak, illetve arra is, hogy a víz színe megváltozott, szaga büdös lett.
"Úgy tűnik, a kamcsatkai kormányzat későn reagált, mert a szeptemberben készült fényképek alapján az látszik, hogy már szeptember elején is jelen volt a szennyeződés" – mondta a Greenpeace Oroszország egyik vezetője, Jelena Szakirko.
A szennyezés mértékét búvárok próbálják feltárni, az eddigi adataik alapján a pusztulás nagy területet érint. A tenger alját is elhullott állatok tetemei borítják. A szennyezés forrásáról egyelőre találgatnak, de a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy rakétahajtóanyag került a természetbe valamelyik közeli gyakorlótérről. (Euronews)