h i r d e t é s

Tizedelésre ítélik a nagyvárosokat: a települések pénzéből osztogatna Varga

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Tizedelésre ítélik a nagyvárosokat: a települések pénzéből osztogatna Varga

2020. február 07. - 09:18

Akár tízszázalékos bevételkiesést is jelenthet az iparűzési adó átszabása. Budapest például évente 37-38 milliárdot bukna. - írja a nepszava.hu.

Illusztráció: MTI Fotó: Kovács Tamás

A Nemzeti Versenyképességi Tanács a testület hétfői ülésén állt elő a helyi iparűzési adó (hipa) átalakításának tervével, amelynek részleteit Varga Mihály pénzügyminiszter ismertette. A javaslatok szerint 2021. decembertől eltörölnék a hipa feltöltési kötelezettséget, vagyis a cégeknek nem kellene országos szinten több mint százmilliárd forintot befizetniük az önkormányzatoknak  adóelőlegként, hanem azt elég lenne csak 2022 májusában az adóbevallások benyújtásakor megtéríteni. Ez az intézkedés országos szinten egyszeri 80-100 milliárdos átmeneti kieséssel járna az önkormányzatok számára. A javaslatok között szerepel az is, hogy az értékcsökkenési leírás (amortizáció) levonható legyen az adóalapból, de a tanács tárgyalt arról is, hogy a vállalkozások a kutatásfejlesztésre fordított költségeik ötszörösét vonhassák le az adóalapból. A Pénzügyminisztérium (PM) lapunk kérdésére nem válaszolt arra  kérdésre, hogy a javaslat mekkora bevételkieséssel járna az önkormányzatok számára, illetve arra sem, h

Pedig nem kevés pénzről van szó. A Főpolgármesteri Hivatal lapunkkal megosztott számításai szerint, a feltöltési kötelezettség eltörlése a főváros és a kerületek esetében egyszeri 40 milliárd forintos átmeneti bevételkieséssel járna, míg a két kedvezmény bevezetése ezen felül éves szinten további 37-38 milliárdos mínuszt jelentene. Idén a fővárosban összesen 321 milliárd forintnyi helyi iparűzési adóbevételre számítanak, vagyis a főváros esetében a bevételek tartósan bő 10 százalékkal csökkennének. Az eltérő cégsűrűség és -szerkezet miatt országos szinten ennél kisebb mértékű lehet az adókiesés, ám 2021-ben az egyszeri hatás miatt ennek a duplája lenne a bevételcsökkenés.

A városháza számaiból kiderül, hogy a nagyvárosok, vagyis több millió ember járna rosszul a Pénzügyminisztérium javaslatával, miközben abból a multik profitálnának

– nyilatkozta a Népszavának Karácsony Gergely. Budapest főpolgármestere szerint nehéz a javaslatban nem észrevenni a politikai szándékot, ami káros és igazságtalan.

Ilyen javaslatot az önkormányzatokkal való egyeztetés nélkül nem fogadhat el a kormány, erre Orbán Viktor miniszterelnök ígéretet tett

– mondta Karácsony. A főpolgármester szerint nehezen magyarázható, hogy a kormánynak rendszerint az önkormányzatok egyetlen érdemi bevételét jelentő iparűzési adóval kapcsolatban vannak ötletei, pedig a magyar adórendszer ennél átfogóbb felülvizsgálata sem lenne indokolatlan. Karácsony Gergely úgy vélte, ideje lenne akár a többkulcsos szja megvitatásának is, és szerinte nem a multikat kell támogatni kedvezményekkel, hanem versenyképes bérekre lenne szükség Magyarországon.

Varga Mihály pénzügyminiszter egyébként éppen azzal indokolta a helyi iparűzési adó kedvezményeinek átalakítását, hogy ennek az adónak a szerkezete a kilencvenes évek óta változatlan. Lassan tíz év kormányzás után tehát éppen most jött el a pillanat arra, hogy Pénzügyminisztérium ezt kérdést napirendre vegye. A PM pontosan egy évvel ezelőtt publikálta adóváltoztatási javaslatai tartalmazó versenyképességi programját, ám a 90 oldalas anyagban a hipa említés szintjén sem szerepel. Októberben viszont az önkormányzati választás után megváltoztak az erőviszonyok, akkor több nagyvárosban is az ellenzék került többségbe. Márpedig a iparűzés adó jelentős része a nagyobb településeken képződik és a pénzügyminiszter által is támogatott javaslat épp ezen településeket érintené.  

Számvetés

Az iparűzési adó az önkormányzatok legnagyobb a kormánytól független bevétele. A 2019-es költségvetés szerint a 3200 önkormányzat 2952 milliárd forintos kiadásának közel harmadát fedezte a 827 milliárdos iparűzési adóbevétel. Ezen felül még mintegy 200 milliárdnyi vagyonadót szegnek be a települések különböző ingatlan- és gépkocsiadók formájában, a hiányzó szűk 2000 milliárdot pedig a költségvetésből és uniós forrásokból kapják.

nepszava.hu