h i r d e t é s

Tizenhétmilliárdot bukott az állam a brókercégeken

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tizenhétmilliárdot bukott az állam a brókercégeken

2015. április 02. - 18:40
0 komment

A Magyar Fejlesztési Bank által a Quaestornak adott hitel miatt 17 milliárdot, a Földművelésügyi Minisztérium a Hungáriánál tartott pénze miatt pedig további 410 millió forintot veszíthetnek az adófizetők a brókerbotrányon.

A Külgazdasági és Külügyminisztériumnak viszont sikerült kivennie a Quaestorból 3,8 milliárdot – jelentette be közös csütörtöki sajtótájékoztatóján Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Giró-Szász András kormányszóvivő. - írja a nol.hu

Lázár a budapesti sajtótájékoztatóján nagy problémaként a Magyar Fejlesztési Bank által a Quaestornak - szocialista kormányok idején - az ETO Parkra biztosított 17 milliárd forintos hitelt említette. A miniszter szerint a kapott hitelt nem az ETO Park projektjére költötték el. Az FM a Hungária Értékpapír Zrt.-nél 410 millió forintot helyezett el, ez „odaveszett” - folytatta az állami érintettség ismertetését Lázár János. Felidézte továbbá, hogy a külügyi tárca a Quaestornál helyezett el 3,8 milliárd forintot, ez azonban megkerült.

A Belügyminisztérium érintettsége kapcsán Lázár elmondta, tíz önkormányzatnak nyolcmilliárd forintot tarott a Quaestornál, nyolc önkormányzat 800 milliót a Buda-Cashnél, 84 önkormányzatnak pedig kétmilliárd forintnyi pénze volt a DRB-bancsoportban.

A sajtótájékoztatón Lázár kitartóan a piramisjáték kifejezéssel aposztrofálta, amit a brókercégek csináltak, és szocialista botrányként próbálta meg beállítani az ügyet.  A Miniszterelnökséget vezető miniszter felhívta a figyelmet, hogy 2002 és 2010 között az akkori két szocialista kormány 4,8 milliárd forintot helyezett el a Quaestornál és a Hungáriánál, és kiszámolták azt is, hogy a nyolc év alatt összesen 343 milliárdot helyeztek el a brókercégeknél. Az ügyben szerzett benyomások abban a hitében erősítették meg, hogy erősebb falat kell felhúzni a kormány és a banki élet szereplői közé. Orbán Viktor olyan lépésekre készül, amelyek alapjaiban változtatják meg a gazdasági világot Magyarországon – tette hozzá Lázár. Giró-Szász a maga részéről ennek kapcsán elmondta, hogy a KKM 3,8 milliárdja állampapírban volt, a Quaestor megőrzésre kapta.

A kormányszóvivő beszélt arról is, hogy a Buda-Cashnek és bankjainak 96 301 ügyfele volt, amelyből 73 273-at már kártalanítottak már. Huszonháromezer embernek 500 forintál kevesebbje ragadt bent, ezért pedig nem jár kártalanítás.

Ami a Quaestort illeti, Lázár úgy fogalmazott, „kis veszteséggel úsztuk meg, hogy Tarsoly Csaba becsapott minket, az állam is áldozat”, és egy kérdésre elmondta, hogy javasolni fogja Rogán Antal Fidesz-frakcióvezetőnek, hallgassák meg akár a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét korábban vezető Farkas Ádámot vagy Szász Károlyt is. „Mondják el, milyen vizsgálatot végeztek, és mi volt a benyomásuk” – tette hozzá.

Lapunk kérdésére, hogy hány kormánytag érintett a botrányban, Lázár úgy válaszolt, hozzá nem fordult senki, nem tud kormányzati érintettekről, bár az önkormányzati politikusok között talán van, akinek a Buda-Cashnél beragadhatott pénze.

Az idő bonyolult – reagált Lázár arra az újságírói felvetésre, hogy ami a Quaestor-botránnyal kapcsolatos kormányzati közléseket illeti, kronológiai szempontból nincs minden rendben. Korábbi bejelentése szerint Orbán Viktor miniszterelnök egy március eleji kormányülésen utasította a KKM-et a 3,8 milliárd forint kivételére a Quaestorból, amit a brókercég csődjelentének a napján, március 9-én a tárca meg is tett, azon a levélen viszont, amelyet Tarsoly a Quaestor csődjéről küldött a miniszterelnöknek, március 10-i dátum szerepel úgy, hogy Orbán már 9-én adott rá egy rövid választ. Az időközben módosított kormányzati álláspont szerint Orbán a Buda-Cash bedőlése után szólt a KKM-nek. A sajtótájékoztató tanúsága szerint a miniszerelnöki  figyelmeztetés az MFB-hez és az FM-hez már nem jutott el.

 

nol.hu