h i r d e t é s

Tízmilliók Kende, Batiz és Dessewffy cégeinek

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Tízmilliók Kende, Batiz és Dessewffy cégeinek

2015. június 23. - 10:03
0 komment

Tucatnyi baloldali közéleti személyiséghez köthető cég, szervezet kapott tízmilliós állami megrendelést kommunikációs tanácsadásra, tanulmányok készítésére, egy reklámcég pedig tizenegy hónap alatt kétmilliárd forintnyi megrendelést zsebelt a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején – derül ki a Napi Gazdaság összeállításából.

Korrupciót, közpénzszivattyút emleget a baloldal, élén a Demokratikus Koalí­cióval a Századvég-csoport kormányzati megrendelései miatt, pedig ha valamikor, akkor a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején gondoskodtak zsíros megrendelésekkel a balliberális holdudvarról. Lapunk tegnapi számában hívtuk fel a figyelmet arra, hogy míg a jelenlegi kabinet az egész ciklusra vonatko­zóan összesen 3,9 milliárd forintért adott megbízást tanulmánykészítésre, közvélemény-kutatásra, illetve kommunikációs és stratégiai feladatokra, a Gyurcsány–Bajnai-kormány 2006 és 2010 között ennek az összegnek több mint négyszereséért, 17 milliárd forintért bízott meg külső cégeket hasonló, ám kevesebb területet lefedő feladatok elvégzésére.

A lapunk birtokába került dokumentumok tanúsága szerint ebből nem kevés jutott különböző megbízások révén a Gyurcsány-kormányhoz közel álló értelmiség pénztárcájának megtömésére. A Politikatörténeti Alapítvány – amelynek egyik vezetője Földes György – például 16 mil­liós megrendelést kapott az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomkutató Intézettől. A pénzért különböző tanulmányokat kellett készíteni, amelyekből például tíz is készült „Demokrácia, kultúra és társadalom az 1960-as években” témakörben.
Nem járt rosszul az akkoriban kormányközelinek tekinthető ATV sem. 2009-ben az Ecostat 12,1 milliót fizetett közpénzből az ATV Zrt.-nek „folyamatos személyes nyilatkozási, illetve publikálási lehetőségért” a csatorna hírműsoraiban. A Népszava Lapkiadó Kft. pedig 14,1 milliót zsebelt be konferenciaszervezésért. A Telegráf Kiadó Kft. „a 168 Óra c. hetilapban rendszeres publikálás” címen jutott 12 milliós, közpénzből finanszírozott megrendeléshez.

Az Orbán Viktorról botrányköteteket író Kende Péter Ribizli Bt.-jét szintén ellátták megbízással, a társaságot 4 millió forintért bízta meg 2006-ban a Belügyminisztérium az OKF kommunikációs stratégiájának fejlesztésével. A tárcától ebben az évben igazán komoly, 186 milliós megrendelést kapott a Mindshare Médiaügynökség is az OTH PR-anyagainak megjelentetésére.

A honvédelmi tárca megbízásából összesen 4,6 millió forinthoz jutott költségvetési forrásból kommunikációs stratégiai feladatok, kutatások elvégzésére a Vision Consulting, amelynek egyik alapítója a Gyurcsány Ferenc bizalmasának tartott Dessewffy Tibor (képünkön). Dessewffy nem csak a Vision képviselőjeként tárgyalt, több állami megbízás esetén ő képviselte a Demos Kft.-t is, amely 2006 november-decemberében hirtelen két megrendelést is kapott (egy 4,8 és egy 3,1 millió forintos megbízást) a MEH-től tanulmányok készítésére.
Nem maradt megbízás nélkül a Gyurcsány kormány korábbi szóvivője, Batiz András sem. Cége, a Batiz Consulting Kft. 2008-ban két szerződést is aláírhatott, összesen 10,1 millió forint értékben a Nemzeti Innovációs Hivatallal tanácsadásról és kommunikációs irány kialakításáról.

A fenti megbízások azonban csupán gyenge kezdésnek tekinthetők ahhoz a gyakorlathoz képest, amit a Vidékfejlesztési Minisztérium folytatott a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején. A tárca 2008 augusztusa és 2009 júniusa között négy szerződést is kötött a Merlin Communications Kft.-vel. Egyenként 12,8 millió, 43,8 millió, 19,8 millió, 49,5 millió, azaz összesen 126,12 millió forint értékben úgy, hogy a tárgyalópartnerről nem található adat.

A homályos közpénzköltés csúcsát mégis az Insomnia Reklámügynökségnek adott megbízással állította fel a Vidékfejlesztési Minisztérium. A cég egyedül indult, és nyert is az addigi legnagyobb összegű állami kommunikációs pályázaton, így 2009 és 20010 között, mindössze 11 hónap alatt összesen mintegy 2 milliárd forintnyi megrendelést kapott a Nemzeti Agrár-szaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézettől. Összesen 41 szerződést kötöttek, és előfordult, hogy a szerződések egymást követő napokra estek. A tárgyalópartnerek megnevezését mellőző dokumentumok szerint a legnagyobb értékű szerződés 318 millió forintról szólt.

Mint arról lapunk tegnap beszámolt, csak a Szonda Ipsos összesen mintegy 1,3 milliárd forintnyi állami megbízást kapott a 2006–2010 közötti időszakban. A cég kiemelt megbízásai között szerepel a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal 2006. december 22-én kötött két szerződés politikai véleménykutatásra, egyenként 57,12 millió és 34,752 millió, összesen 91,872 millió forint értékben. Nem mellékes körülmény, hogy ezelőtt egy nappal tanulmányt készítettek ennek a módszertanáról is, 12 millió forintért. A társaság 2009 februárja és 2010 áprilisa között összesen öt közvélemény-kutatási felkérést kapott a Vidékfejlesztési Minisztériumtól is. A megbízások értéke összesen 89,201 millió forint volt.

Nem kevesebb mint 716,5 millió forint értékű megbízást kapott a Gyurcsány–Bajnai-kormány alatt a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet. Itt is a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium volt a legfőbb megrendelő: 2006. december 22-én három szerződés született a társasággal politikai véleménykutatásra. A szerződések értéke összesen 90 millió forint volt. Akárcsak Szonda Ipsos esetében, egy nappal korábban itt is tanulmányról szóló szerződést kötöttek 2,4 millió forint értékben. A tárca 2007. november 14-én politikai véleménykutatásra kötött két újabb szerződést a Mediánnal. Az első 43,2 millió, a második 80,64 millió forintról szól. Összesen 123,84 millió forint ütötte így a Medián markát.

A Political Capital- (PC-) csoport pedig mintegy 432 millió forint értékű megbízást kapott 2006–2010 között a Gyurcsány-kormánytól. A cég például 2007. áprilistól 2008. december 31-ig szóló, 22,86 millió forintos megbízási szerződést kapott a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől. A PC szintén megbízáshoz jutott a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól, 2009. július 9-én és 2009. szeptember 28-án is egyenként 2,8 millió forintot kapott két tanulmányért. A „Határon túli magyar nyilvánosság”, illetve a „Romákkal szembeni előítélet” tétel viszont dátumra, tárgyalóra és kifizetésre pontosan megjelenik az NFM és a KIM fejezeté­ben is, azaz egy tanulmányért kétszer fizettek a Political Capitalnak. Holnapi számunkban többek között arról is beszámolunk, hogy a Gyurcsány-kormány alatti állami megbízásokból miként részesült az egykori pénzügyminiszter cége, vagyis hogyan került a vaskosan megfizetett tanácsadói körbe Oszkó Péter.

 

napigazdasag.hu (Címlap: Forrás: organikusok.blogspot.hu)

Posted by SEJT on 2015. június 23.