Több százezer diák tüntetett a klímaváltozás ellen
Az Északi-sarkkörtől a dél-csendes-óceáni térségig, Londontól Sydneyig diákok százezrei nem mentek iskolába pénteken, hogy részt vegyenek azokon a tüntetéseken, amiken a kormányokat vonták felelősségre azért, hogy nem tesznek eleget a globális felmelegedés megfékezésére - írja az MTI. Március 15-én 2052 városban, 123 országban tartottak tüntetést a környezetért.
"A klímaváltozás rosszabb, mint Voldemort" - írta kézzel készült táblájára egy új-zélandi diák Wellingtonban, utalva a népszerű Harry Potter-könyvek és filmek gonosz varázslójára.
"Az óceánok vízszintje emelkedik, és mi is felemeljük hangunkat" - volt olvasható a sydneyi tüntetést egy molinóján.
A globális tüntetéseket az ifjú svéd környezetvédő aktivista, Greta Thunberg tavaly elindított sztrájksorozata ösztönözte, a 16 éves diák péntekenként az iskola helyett a svéd törvényhozás épületéhez ment, hogy a klímaváltozás elleni cselekvésre szólítson fel. Sztrájksorozata globális tömegmozgalommá szerveződött, pénteken Thunberg Twitter-üzenete szerint minden kontinensen, még az Antarktiszon is összesen 2052 helyszínen tartanak tüntetést.
Today school students across the world came out in their hundreds of thousands to strike against government inaction on climate change and to demand a better future.#FridaysForFuture #ClimateStrike pic.twitter.com/fHavevfKn4
— redfish (@redfishstream) 2019. március 15.
A diákok pénteki tüntetéseit napjaink egyik legnagyobb méretű globális megmozdulásának tartják. Európában Koppenhágától Rómáig, Bécstől Lisszabonig, az Észak-sarkkörhöz közeli finn Oulutól Athénig diákok tízezrei vonultak az utcákra.
"A jövő a mi kezünkben", "Ellógtunk az órákról, hogy leckét adjunk nektek" - hirdették a felvonulók transzparensei Londonban.
Németország több mint 200 településen tartottak tüntetést. "Tegyetek végre valamint a klímakatasztrófa elkerüléséért" - követelték düsseldorfi diákok, akik a legnagyobb németországi vállatok helyi központjai elé vonultak változásokat követelve. "Az óra ketyeg, az idő ellenünk dolgozik", "Mi vagyunk az utolsó nemzedék, ami még változtathat ezen" - kántálták.
Olaszországban mintegy 180 városban rendeztek a diákok tüntetéseket, a legtöbben, mintegy százezren Milánóban gyűltek össze az ANSA olasz hírügynökség szerint.

Milano
Fotó: Matteo Bazzi / MTI / EPA
ranciaországban több mint száz városban sürgették a kormányt cselekvésre a fiatalok, Párizsban 40 ezer tüntető vonult végig az utcákon. Brüsszelben 30 ezren tüntettek "Nincs elvesztegetni való időnk", "Cselekedjünk most, együtt" jelszavakkal. Lengyelország 29 városában vonultak utcára a diákok "Először természet, utána diploma", "Miért tanuljunk egy jövőnek, amely soha nem fog eljönni" - feliratokkal.
Magyarországon is volt
Budapesten a Batthyány téren gyűltek össze péntek délelőtt, hogy csatlakozzanak a globális klímatüntetéshez.
A téren elmondott beszédek után az Innovációs és Technológiai Minisztérium épületéhez vonultak közösen.
A világ legszennyezettebb városában, India fővárosában, Újdelhiben a légszennyezés ellen tiltakoztak a tüntetők. A Dél-afrikai Köztársaság fővárosában, Pretoriában a diákok arra hívták fel a figyelmet, hogy "nem létezik B-bolygó".
Szingapúrban, ahol szigorúan korlátozzák a köztéri gyűléseket, a diákok a közösségi médiában folytattak kampányt a klímaváltozás megállításáért.
Új-Zélandon még a 49 halálos áldozatot követelő terrortámadás sújtotta Christchurchben is utcára vonultak a diákok, holott a hatóságok eltanácsoltak mindenkit az utcai jelenléttől.
SO POWERFUL! Watch this #haka from Nelson College students in #NewZealand. Young people are rising in 2052 places in 123 countries.
— Mike Hudema (@MikeHudema) 2019. március 15.
We must #ActOnClimate. There is no time to waste. #climatestrike #FridayForFutures #GreenNewDeal @GretaThunberg via @NaomiArnold pic.twitter.com/us3YUPt3aO
A diáktüntetések megosztották a politikusokat. Jacinda Ahern új-zélandi kormányfő, aki mintegy százmillió új-zélandi dollárt ígért az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése elleni harcra, támogatásáról biztosította a tüntetőket, és bátorította őket arra, hogy ne várjanak a választójogi kor eléréséig, emeljék fel bátran hangjukat.
Simonetta Sommaruga svájci környezetvédelmi miniszter érthetőnek nevezte a fiatal nemzedékek klímavédelmet illető türelmetlenségét. "Most kell választ adnunk" - hangoztatta a lausanne-i fiatalok tízezer fős tüntetésére reagálva, hozzátéve, hogy Svájcot is elérte a klímaváltozás. (index.hu)