h i r d e t é s

Tudósok szerint valóban veszélyes lehet a földönkívüliek aktív keresése

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Tudósok szerint valóban veszélyes lehet a földönkívüliek aktív keresése

2015. március 05. - 07:54
1 komment

Az AAAS, azaz az American Association for the Advancement of Science rendezvényéről a The Washington Post számolt be a minap.

A tudományos konferencián a világ legelismertebb űrkutatói adtak elő. Többek azzal az elgondolással álltak elő, mely Stephen Hawking egyik felvetésével is rezonál: talán nem olyan jó ötlet a lehetséges univerzumlakókat tökéletes pontossággal tudatni arról, hogy itt vagyunk...

Persze a találkozó leglényegesebb kérdésköre nem az ehhez hasonló sciente-fiction elgondolások fórumának adott lehetőséget, hanem azt vizsgálta, hogy jelenleg hol tart az emberiség az idegen élet kutatásának területén.
Minden esetre izgalmas jelenségnek tudható be, hogy az előadó tudósok közül 28 nagy nevű csillagász és űrkutató is, közöttük Elon Musk is kifejezte aggodalmát azzal kapcsolatban, hogy túl sok információt szórtunk és szórunk szét jelen pillanatban is a világűrbe, pontos tartózkodási helyünkkel és aktuális technikai fejlettségünkkel kapcsolatban. Ők tehát kifejezetten ellenzik az úgynevezett „aktív keresés” metódusát, mely szerintük kimondottan veszélyes lehet.

A 28 tudós álláspontja abban a tekintetben lehet vitatható – még közel sem szakmai szemmel is –, hogy mindannyian az emberiségből és a szén alapú életből indulnak ki: azt feltételezik, hogy az esetlegesen létező fejlett, idegen civilizációk leigázási szándékkal járják az világűrt. Ez pedig egyáltalán nem biztos. Majd mi emberek ha eljutunk arra a technikai fejlettségi szintre...

Seth Shost, a SETI csillagásza arról beszélt, hogy igen különös jelnek is felfogható: 70 éve kutatjuk megállás nélkül a világűrt, de egyetlen olyan momentumra sem találtunk rá, mely igazolná, hogy van élet másutt is.
Shost felvetésére is reagálva Frank Drake, a Cornell Egyetem csillagász professzora azt hangsúlyozta előadásában, hogy amennyiben van fejlett élet a Földön kívül, azt azért nem találjuk, mert a kevésbé fejlett létforma nem képes jelét adni létezésének, míg a nálunk fejlettebb olyan technológiát használ, melynek jeleit nem vagyunk képesek dekódolni, de még fogadni sem.

Végül arra jutottak a tudósok, hogy hivatalos körülmények között egy időre felfüggesztik az idegen életformák keresésére irányuló jelsugárzást.
Mondjuk ettől még az infokommunikációs eszközök jelei folyamatosan áradnak a Földről...

1 komment