h i r d e t é s

Tudta? Így hatnak ránk az illatok

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tudta? Így hatnak ránk az illatok

2017. március 11. - 10:48

Az illatok, ahogy a színek is befolyásolják hangulatunkat, érzéseinket. Fontos, hogy egy-egy illat mennyire tud hatni érzékeinkre. 

A kép illusztráció! - Forrás: origo.hu

A növények kellemes illatukat az illóolajoktól nyerik. Az illóolajok a növények váladéktermelő sejtjeiben képződnek melegítés, préselés hatására illóanyagot bocsátanak ki, melyeket vízgőz lepárlással, desztillációval állítanak elő. Az aromák befolyásolják érzelmi-fizikai állapotunkat, az egész szervezetre hatással vannak.  Apró részecskéik a tüdőben az oxigénmolekulákhoz kapcsolódva a bőrön és a nyálkahártyán keresztül könnyen felszívódnak, majd a véráramba kerülve a bőrsejtek közötti folyadékból az érrendszerbe hatolnak. A vér az illatmolekulákat a belső szervekhez és a nyirokrendszerbe szállítja erősítve ezzel az immunrendszert, a szervezet roboráló képességét, serkenti a sejtképződést, elősegíti a bőrmegújulást.

Az illóolajak befolyásolhatják a hangulatunkat

Az illóolajok eltérő gyógyhatással bírnak, felhasználási területük rendkívül színes, közös jellemzőjük, hogy baktérium, vírus és gombaölő tulajdonságúak.

  • Citrom: fertőtleníti a levegőt, baktériumölő, vérnyomást szabályozó, frissít, élénkít
  • Narancs: kedélyjavító
  • Mandarin: nyugtató, alvást bevezető olaj, lefekvés előtt használjuk
  • Levendula: idegnyugtató, relaxáló hatású (kórosan alacsony vérnyomás esetén ellenjavallott)
  • Eukaliptusz: meghűlésre, felső légúti megbetegedésekre ajánlott
  • Bergamott: antidepresszáns, stressz és feszültségoldó, gyógyír a herpeszre
  • Yllang-yllang: alkalmas a szeboreás bőr kezelésére, kedvezően befolyásolja a magas vérnyomást, depressziót
  • Rózsa: luxus olaj, ránctalanít, nyugtató, epehajtó, szíverősítő, vértisztító hatású
  • Szantálfa: feszessé, rugalmassá teszi a bőrt, csökkenti a gyulladásokat, regenerál
  • Fahéj, gyömbér, szegfűszeg: gyógyír a felfázásra, javítja a közérzetet

A citrom héjából nyert illóolaj betegségek ellen is hatékony

Az illóolajak használata, adagolása precíz szaktudást igényel, ezért gyógyászati, kozmetikai célokra kizárólag orvos-természetgyógyász és aromaterapeuta javasolhat illóolajokat.

A jellegzetes illatú levendula sokak kedvenc gyógynövénye, ami nem csoda, hiszen számtalan dologra lehet felhasználni az otthonunkban, és testi-lelki egészségünk javítására egyaránt. Most ahhoz adunk néhány tippet, hogyan használhatjuk fel a levendula illóolaját.

Az otthoni kísérletezgetés veszélyes, mivel az erős hatóanyagú illóolajok megfelelő ismeret hiányban ártalmasak, súlyos mellékhatásokat okozhatnak. Terhesség alatt a vérbőséget fokozó aromák megindíthatják a szülést, és bár a citrusfélék (citrom, narancs, bergamott) kiválóan tonizálnak, hidratálnak, kedélyjavító hatásúak, nyáron mellőzendők, mert pigmentálják a bőrt.

Természetes illóolajat válasszunk

Az illóolajok különböző vegyületek, folyékony halmazállapotú, illékony elegyei, nem hagynak a kenő hatású növényi olajokhoz hasonló zsíros foltot, közvetlenül a bőrre kerülve maró hatásúak, komoly az égési sérüléshez hasonló sebeket okozhatnak. Gyógyászati célokra kizárólag organikus termesztésből származó, gyógyszerkönyvi minőségű illóolajok használhatók.

Az üzletben kapható készítmények egy része szintetikus, nincs köze a valódi, természetes esszenciális olajokhoz. Az aromák árát a növény illóolaj tartalma határozza meg. Például: a jázminból vagy a damaszkuszi rózsából több kiló virágsziromra van szükség ahhoz, hogy abból egy minimális mennyiségű illóolaj kinyerhető legyen. Jó minőségű, száz százalékos tisztaságú, kemikáliáktól mentes illóolajok nyugodtan csepegtethetők aromamécsesbe, fürdővízbe. A klasszikus hordozóolajok, mint a napraforgó, a jojoba vagy az olíva megülnek a víz felszínén, ezért célszerűbb az illóolajat fürdőzés előtt egy evőkanál tejszínben feloldani.

 

Forrás: Házipatika