h i r d e t é s

Úgy tűnik, közpénzből készült Novák Katalin alezredessé avanzsáló férjének imázsvideója

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Úgy tűnik, közpénzből készült Novák Katalin alezredessé avanzsáló férjének imázsvideója

2023. március 02. - 16:28

Veres Istvántól eltérően egy átlagos földi halandót húsz év kiemelkedő katona

Alezredes úr és becses neje - Forrás: Novák Katalin Facebook oldala

Egészen rendkívüli, de válaszolt Novák Katalin köztársasági elnök hivatala a Magyar Hang kérdésére, amely azt firtatta, ki rendelte meg az államfő férjének, Veres Istvánnak a katonaheteiről szóló filmet.

A téma azért keltett feltűnést, mert Veres István egy 40 napos katonai kiképzést követően ejtőernyőzött alezredesi fokozatig, amely megtiszteltetés egy átlag földi halandót alaphangon húsz év kiemelkedő katonai szolgálat után ér. A kinevezésben illetékes MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság ráadásul elég gyenge lábakon álló indoklást adott a kivételezésre: „Veres István Úr önkéntes műveleti tartalékos katonaként alezredesi rendfokozatra szerződött. Ebben az állománykategóriában ez a rendfokozat megközelítőleg tükrözi a végzettségét, szakmai tapasztalatait, iskoláit, valamint a közjogi szerepét” - írták korábban egy kommentelőnek reagálva a Facebookon.

Veres István eskütételét és képzését egy rövidfilm is végigkísérte, ennek hátteréről érdeklődött a lap. A Köztársasági Elnöki Hivatal költségeket érintő válasza a következő:

A köztársasági elnök közösségi médiás felületeire csak az elnök tevékenységével összefüggő tartalmak kerülnek fel, amely tartalmakat minden esetben a Sándor-palota készíti el.

Magyarra fordítva ez azt jelenti, hogy az alkotás valószínűleg közpénzből készült, azt azonban nem árulták el, hogy mennyiből. Arra a kérdésre, hogy Verest milyen előzetes katonai tapasztalatai tették alkalmassá az alezredesi rendfokozatra, az államfői hivatal a Magyar Honvédség magyarázatához hasonlóan reagált: az indoklás szerint a first gentleman „teljesen megfelel az iskolai végzettsége, szakmai tapasztalata, civil szakmai beosztása, valamint életkora alapján az alezredesi hadi beosztású hely betöltésére, az ehhez szükséges kiképzést elvégezte”. 

A Sándor-palota azt is írta, hogy önkéntes műveleti tartalékosként Veres Istvánt nettó 200 ezer forintos rendelkezésre állási díj, aktív szolgálata alatt pedig a főtiszteknek járó nettó bő 460 ezer forint illeti meg, ezt a pénzt azonban teljes egészében a Magyar Honvédség Szociálpolitikai Közalapítvány részére ajánlja fel. A gesztus tényleg nagylelkű, de - amint azt a Magyar Hang is megjegyzi - az államfő férje mellesleg a Magyar Nemzeti Bank pénz-és devizapiaci igazgatója, így valószínűleg azért amúgy sem rágja a küszöböt. Egyébként meg ha mégis anyagi gondjai támadnának, úgy valószínűleg az államfő frissen megemelt, havi bruttó bő négy és fél milliós illetményéből is kijönnek valahogy, na meg a nyolc ingatlanból, amely a nevén van.

A Sándor-palota mindemellé tagadta, hogy összeférhetetlenség állna fenn azáltal, hogy az alezredessé kinevezett Veres István jelen állás szerint egyszerre tölt be vezető pozíciót a Magyar Honvédségnél és a kormánytól, valamint politikai ciklusoktól elvilekben független Magyar Nemzeti Banknál. (Népszava)