h i r d e t é s

Ugyanolyan lesz a Fidesz jövőre, mint amilyen a járvány előtt volt?

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Ugyanolyan lesz a Fidesz jövőre, mint amilyen a járvány előtt volt?

2021. január 01. - 17:45

Maga Orbán Viktor is azt jövendölte, hogy a járvány után semmi sem lesz olyan, mint amilyen azelőtt volt, ezért jogos a feltételezésünk, hogy ezt saját pártjára is értette.

A kép illusztráció! - Forrás: Orbán Viktor Facebook oldala

Más kérdés, hogy ha meg is változott volna a Fidesz politikája, kommunikációja, illetve átrendeződött volna a szavazóbázisa, azt úgysem ismerné el a kormányzó párt. Érdemes azért megvizsgálni, mennyire intenzív hatások érték a Fideszt a koronavírus-járvány kezdetétől, és hogy ennek ellenére miként igyekszik az állandóság látszatát kelteni a hatalmon lévő politikai erő.

2020-ban sem kerülték el a botrányok a Fideszt, hegemóniája azonban kormányzása tizedik évében sem látszik megtörni. Pedig a koronavírus megjelenésén túl sok minden okozott fejtörést az állampárt vezetőinek. Hogy csak a legfontosabb eseteket említsük: Ott volt a Kaleta-botrány, Szijjártó Péter utazásai földön, vízen, levegőben, elvált a NER oligarchák szupersztárja, Mészáros Lőrinc, a Fidesz már csak névleg tagja az Európai Néppártnak, az új EU-s költségvetésbe beépítették a jogállami mechanizmus alkalmazását, és a hab a tortán, amikor Szájer József hiányos öltözékben egy ereszcsatornán próbált elmenekülni a rendőrök elől, mert a belga járványügyi szabályokat megszegve egy népes férfibulin múlatta az időt.

Egy nyugati értelemben vett demokráciában ezeknek az eseteknek a fele is elegendő lett volna arra, hogy legalább néhány politikus megbukjon a kormánypárt vezetéséből, de leginkább új választásokat írnának ki egy ilyen vesszőfutás után. De legyünk reálisak: Magyarországon nagyon másként mennek a dolgok, mint az Európai Unió országainak többségében. Itt egy ilyen botránykrónika se tépázza meg alapvetően a kormányzó párt tekintélyét, mert Orbán Viktor a maga által kialakított és pénzelt kommunikációs erőtérben szinte mindent a saját maga javára tud fordítani. A válságmenedzselésben 10 éves tapasztalatot szerző Fidesz ugyanakkor nem dőlhet hátra, mert a legkeményebb kihívással nem igazán tudott megbirkózni az idén.

A kormánypárt eddig megszokott kommunikációja - mely sem önkritikát, sem az ellentmondások feloldását nem tartalmazza soha – ebben a helyzetben inkább irritáló volt az emberek számára, mint megnyugtató.

A koronavírus-járvány ugyanis egy nagyon is valós ellenség, nem olyan, mint a bűvész cilinderéből elhúzott Soros György és hazai csatlósai, a magyarok ellen fenekedő brüsszeli bürokraták, vagy a határainkat ostromló migránsok. Ez a probléma minden magyar polgár problémája, a kommunikációs zsonglőrködés ezért csak mérsékelt sikert hozott a Fidesznek. A járványhelyzet kezelésében tapasztalható kapkodás, hozzá nem értés, valamint a politikai szempontok előtérbe helyezése egyértelművé tette a magyar lakosság számára, hogy a kormány csak üres frázisokat pufogtat, amikor a felkészült egészségügyről, és a mindennek ellenálló magyar gazdaságról hadovál.

járvány második hullámában ráadásul már szinte minden család érintett volt, hiszen rengeteg ember fertőződött meg, és sajnos közelítünk a 10 ezer áldozathoz, ami nemzetközi összehasonlításban is nagyon sok. Amikor tehát közvetlen kapcsolatba léptek a magyar polgárok a kórházakban uralkodó állapotokkal, akkor nem igazán hatott már az operatív törzs mellébeszélése, és üresen csengtek Kásler miniszter győzelmi jelentései. A kormánypárt eddig megszokott kommunikációja - mely sem önkritikát, sem az ellentmondások feloldását nem tartalmazza soha – ebben a helyzetben inkább irritáló volt az emberek számára, mint megnyugtató.

Ráadásul a hagyományos politikai irányát követve a magyar kormány sokkal inkább az orosz és kínai vakcinákat favorizálja a védőoltások megkezdése előtt, mint a nyugati fejlesztésű gyógyszereket. A magyar lakosság a járványkezelésben tapasztalt visszásságok után most tehát azzal szembesül, hogy két olyan ország kegyeit keresi az Orbán-kormány, amelyek 10 év fideszes kormányzás után se bírják a magyarok szimpátiáját. A történelmi és gazdasági tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a kínai és orosz termékek megítélése meg sem közelíti a német, brit vagy amerikai gyártmányok szintjét. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy a vártnál jóval kevesebben igényelték az oltásokat eddig.

De, hogy ne hagyjuk válasz nélkül a címben feltett kérdést, kicsit előre kell tekintenünk az időben. Vajon a Fidesz érzékeli-e azt, hogy lassan, de biztosan elvesztette olyan szavazók bizalmát is, akik pedig kitartottak a kormánypárt mellett a botrányok ellenére is. Ez nem pusztán a friss felmérések eredményeiben mutatkozik meg, hanem abban is, hogy az ellenzék a sokszínűsége ellenére is elég stabil szavazóbázist épített ki magának a járvány idején. A Fidesznek számolnia kell azzal, hogy a koronavírus-járvány kezelése lesz a legfőbb téma a 2022-es parlamenti választás kampányában, így számára szó szerint élet-halál kérdése, hogy valódi sikereket is fel tudjon mutatni addig. Mert ahogy egy dakota közmondás tartja: "Ha te érsz haza legelőször a csatából a vereség hírével, mindenki azt fogja gondolni, hogy te futamodtál meg elsőnek."

 

Szegedi Kattintós