h i r d e t é s

Újabb kétharmada lehet a Fidesznek, határon túli segítséggel

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Újabb kétharmada lehet a Fidesznek, határon túli segítséggel

2018. február 19. - 07:21

Kétszer annyian szavazhatnak majd határon túlról, mint négy éve, és a tapasztalatok szerint ők szinte mind fideszesek. A nagy növekedést azonban két vitatott dolog is segíti.

 

Fotó: Molnár Edvárd / MTI

A Fideszben is elismerik, határon túli szavazatok nélkül nem lett volna meg a kétharmad 2014-ben. - írja az Index

Ez azt is jelenti, hogy ezúttal nem egy, hanem két mandátumot is hozhatnak Orbánéknak a külhoni voksok. Pedig az egyszerűsített honosítási eljárással, és a választási névjegyzékbe való tömeges bekerüléssel kapcsolatban is komoly aggályok merültek fel.

A február 15-i állapot szerint már több, mint 415 ezren nyújtottak be kérelmet a névjegyzékbe való felvételre, közölük 345 ezer embert már fel is vettek. A 2014-es országgyűlési választás idején 193 ezer, a 2016-os népszavazás idején pedig 274 ezer magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár szerepelt a névjegyzékben.

A növekedésnek legalább két oka van:

  • A kormány által 2010-ben bevezetett kettős állampolgárságnak, és az egyszerűsített honosítási kérelemnek köszönhetően már megvan az egymillió új magyar állampolgár.
  • A legnagyobb romániai magyar párt, az RMDSZ egy aláírásgyűjtés keretében rögtön a névjegyzékbe segített röpíteni a külhoni magyarokat.

A legtöbb határon túli szavazó Erdélyben van. A választási névjegyzékbe való bekerülést jelentősen megkönnyíti, hogy az RMDSZ és az Eurotrans Alapítvány nevű erdélyi szervezet egységes formanyomtatványon gyűjtik a Minority Safe Pack nevű kisebbségvédő aláírásokat, majd mindkét rendszerbe (EU-s aláírásgyűjtés és a magyarországi választási regisztráció) bekerülnek az adatok. Az Átlátszó Erdély szerint törvénytelenül. 

A Nemzeti Választási Iroda elnöke a helyzettel kapcsolatban levélben küldött állásfoglalást az Átlátszó Erdélynek: "Különösen aggályos lehet, ha a választópolgár által a regisztrációhoz megadott, és az ellenőrzése alól kikerült személyes adatait a segítő (különösen, ha az politikai szervezet) tárolja, és ezzel lehetősége nyílik arra, hogy – a saját címet megadva a szavazólap-kézbesítési címként – a szavazási levélcsomagot az állampolgár helyett (annak tudta nélkül) átvegye, azonosító nyilatkozatot a választópolgár adatainak felhasználásával kitöltse, és a választópolgár helyett szavazatot adjon le".

További részletek az Index cikkében >>