h i r d e t é s

Valami nagyon nem stimmel az MKB eladása körül

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Valami nagyon nem stimmel az MKB eladása körül

2016. április 06. - 15:22
0 komment

Érdekes dolgokat tudott meg a Magyar Narancs az MKB eladása körüli részletekről - írja az index.hu.

Fotó: Jászai Csaba

Kiderült, hogy a bankot megvásároló háromtagú konzorcium legrejtélyesebb tagját, a Blue Robin Investments Ltd. nevű céget csak március elején jegyezték be a luxemburgi cégbíróságon elég szerény alaptőkével, és tulajdonosi háttere is nehezen átlátható.

Az MKB-ban 45 százalékos tulajdonrészt szerző Blue Robin Investementsről eddig sem gondolta senki, hogy nagy múltú cég lenne, azt már lehetett tudni, hogy február 18-án hozták létre. A cégbírósági adatokból viszont most kiderült, hogy a bejegyzésére csak március 8-án került sor. A vállalkozás két tulajdonosa a Blue Robin Investments SARL (vagyis egy kft.) és Rakesh Kumar Aggarwal. Előbbi tulajdoni aránya 98,7 százalék, utóbbi pedig az ügyvezető, jelképes tulajdonnal.

A cég jegyzett tőkéje 31 ezer euró, tehát kevesebb, mint 10 millió forint.

De egyelőre ennek is csak a negyedét fizették be eddig a tulajdonosok, tehát a cégben jelenleg összesen 7750 euró áll rendelkezésre, ez alig több mint 2,4 millió forint. Aggarwal 1,3 százalékos részesedését 100 euró, 31 ezer forintnak megfelelő összeg befektetésével szerezte meg. 

Hasonlóan izgalmas, hogy a Blue Robin Investments SARL-t is csak néhány nappal korábban, február 10-én alapították 12,5 ezer euró jegyzett tőkével. Ügyvezetője egy bizonyos Chung Huang Chew, aki 1956-ban született Malajziában, és a Magyar Narancs szerint azonos lehet egy Thinkmasters nevű cég ügyvezetőjével. A SARL tulajdonosa egy szingapúri cég, a Prime Direct Pte. Ltd. Erről a cégről nem tudni sokat, de 2008-ban még reklámmal foglalkozott. Chung Huang Chew lakhelye és a Prime Direct székhelye azonos, szingapúri. 

76 milliárdos mínusz

A potenciális vevők szerény anyagi háttere már csak azért is érdekes, mert az MKB-csoport 2015-ben 76,4 milliárd forintos auditált veszteséget termelt. Balog Ádám, a bank elnök-vezérigazgatója szerdai sajtótájékoztatóján ezt azzal indokolta, hogy a tavalyi évben mintegy 213 milliárd forintnyi rossz hitelt választottak le az MKB portfóliójáról, így a hitel-betét-arány lényegesen csökkent. 

Az egyedi reorganizációs tételektől megtisztított eredmény már csak 1,2 milliárd forintos mínuszt mutatott, bár még ez is nagyságrendekkel több, mint amekkora forrásokkal a bankra bejelentkezett vevők látszólag rendelkeznek.

Összegezve tehát a Magyar Nemzeti Bank egy olyan konzorciumnak szándékozik eladni a az MKB-t, amelynek vezető cége, a Blue Robin SCA jelenleg 8 ezer euróval sem rendelkezik. A Blue Robin ismert végső, meghatározó befolyással rendelkező tulajdonosa egy reklámügynöki tevékenységgel foglalkozó szingapúri kft. A Blue Robint 2016. február 18-án hozták létre és március 8-án jegyezték be Luxemburgban, de az MNB korábbi közleménye szerint február 22-éig már a kötelező érvényű ajánlatot kellett benyújtani az MKB-ra. Ezek szerint

a Blue Robin SCA konzorciumi társaival úgy adta be az ajánlatát, hogy még be sem volt jegyezve.

Eddigre megszervezte konzorciális partnereit, az MNB-nek közösen benyújtottak egy nem kötelező ajánlatot és a vezetésével az MKB-t átvilágították. Mindezt az alapítástól számított maximum négy nap alatt, úgy, hogy közben volt egy hétvége is.

Az összes gyanús körülmény ellenére az MNB március 31-én a Blue Robin vezette konzorciumot hozta ki győztesként, amiből arra lehet következtetni, hogy a jegybank vezetésének tudnia kell, kik fognak még tőkével beszállni a Blue Robinba, máskülönben nem bólinthattak volna rá a pályázatra. 

 

index.hu