Változásokkal indul az új tanév: ezt minden szülőnek tudnia kell
Négy hét múlva kezdődik a 2017/18-as tanév. Bár a nyári szünet fennmaradó része elsőre soknak tűnik, a beiskolázáshoz szükséges elintéznivalók listája azonban idén is rendkívül hosszú. - írja a penzcentrum.hu.
A tankönyvek és tanszereke beszerzése mellett persze már most érdemes egy pillantást vetni az új tanév rendjére is. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat és dátumokat.
Szeptember elsején, azaz mához pontosan 4 hétre kezdődik a 2017/18-as tanév. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának korábban kiadott tervezete szerint a legtöbb iskolában már pénteken lebonyolítják az évnyitókat, az első hivatalos tanórákra viszont várhatóan csak szeptember 4-én, hétfőn csengetnek be a hazai iskolákban.
Noha a nyári szünet fennmaradó része elsőre soknak tűnik, a beiskolázáshoz szükséges elintéznivalók listája azonban idén is rendkívül hosszú.
Forrás: penzcentrum.hu
A legnehezebb dolga persze ezúttal is az első osztályt most kezdő gyermekek szüleinek van: egy tavalyi GfK-s felmérés szerint átlagosan 84 ezer forinttal terheli meg gyermekenként a családi kasszát a beiskolázás.
De a már általánosba járó gyermekek, illetve a középiskolások szülei sem ússzák meg olcsón; a KSH szintén tavalyi adatai szerint augusztus és szeptember folyamán családonként átlagosan 63 ezer forint ment el az iskoláztatással kapcsolatos költségekre.
A tételeket látva persze az sem véletlen, hogy minden évben vannak - főként egy költségesebb családi nyaralás után -, akiknél hamar kimerül a családi kassza, és nem marad más lehetőség, csak a személyi kölcsön. Nekik sem kell persze megijedni: egyrészt az gyermekeink képzésébe mindig megéri pénzt fektetni; másrészt most a kamatkörnyezet igencsak barátságos.
Na persze így is érdemes résen lenni, hiszen a számunkra leginkább megfelelő konstrukcióval nem keveset lehet spórolni.
A Pénzcentrum kalkulátorának segítségével elvégeztünk egy próbaszámítást.
Példaszámításunkban 100 ezer forintos hitelösszeggel, 2 éves futamidővel, és az alapbeállítással kalkuláltunk, vagyis, hogy a keresetünk nem haladja meg a havi nettó 250 ezer forintot (az otthonszépítő és az ingatlanfelújításra szóló személyi kölcsönöket most nem vettük figyelembe).
Mikor lesz az őszi, a téli és a tavaszi szünet?
Ha pedig mindent kipipáltunk a listán, érdemes górcső alá venni a 2017/18-as tanév rendjét is, mert ezúttal is lesznek apró változások. Mint azt fentebb is írtuk, a tanév első napja 2017. szeptember 1-je lesz, míg az utolsó kicsöngetés 2018. június 15-én (pénteken) lesz majd hallható (az egyedi tanmenet alapján az évzáró időpontja változhat).
Tehát az oktatásirányítás hivatalosan 180 tanítási nappal kalkulál; ez a szakgimnáziumokban 178, a szakközépiskolákban, gimnáziumokban és szakiskolákban 179 nap lesz.
Forrás: penzcentrum.hu
Fontos tudni, hogy az általános iskolák a meghatározott szüneteken kívül 6, a gimnáziumban, szakközépiskolában és szakiskolában 7, a szakgimnáziumokban 8 tanítási nap használható fel. A nemzetiségi iskolák is eltérhetnek a szünetek időpontjától, alkalmazkodva eltérő szokásaikhoz.
Ha a külön meghirdetett szünet munkanapra esik, az iskolának biztosítani kell a diákok felügyeletét, ha a szülők nem tudnák máshol elhelyezni a diákokat.