Vége a trükközéseknek a Booking.com-nál
Idén nyártól véget érnek az olyan nyomásgyakorló trükkök, mint „utolsó foglalható szoba” vagy az ajánlatot éppen 27-en nézik, a Booking.com ugyanis vállalta, hogy az Európai Unió előírásainak megfelelően jeleníti meg honlapján az ajánlatokat.
Korábban számos vád érte a világ legnagyobb szállásfoglaló oldalát, hogy mindenféle trükkökkel próbálnak nyomást gyakorolni az ügyfelekre, hogy azok azt érezzék, hogy ha nem foglalnak azonnal, akkor elesnek a kedvezőnek vélt ártól. Az egyik ilyen volt a már említett „utolsó foglalható szoba”, de mint kiderült, az csak a Booking.com rendszerében található kapacitásokra vonatkozott, a szállodában általában még volt több szabad hely is. Az is kiderült, hogy „az ajánlatot éppen 27-en (itt tetszőleges szám jelent meg, általában 20–40 között– a szerk. megj.) nézik” sem volt igaz, ez is csak a nyomásgyakorlás egy formája volt (ezt a trükköt sok utazási portál a mai napig alkalmazza). És az sem volt mindig igaz, hogy csak 24 óráig érvényes az akció, hiszen sokszor később is foglalható volt abban a szállodában arra az időpontra szoba, ugyanazon az áron.
Ez a gyakorlat nem tetszett az EU-nak, és hosszas egyezkedés után meg is állapodott a Booking.com-mal. A cég vállalta, hogy 2020. június 16-tól az Európai Unió előírásainak megfelelően jeleníti meg a weboldalán a felhasználók számára legfontosabb információkat: az árakat, a kedvezményeket és magukat az ajánlatokat is. A változtatások bevezetése után a fogyasztók könnyebben fogják tudni összehasonlítani az ajánlatokat, összhangban az EU fogyasztóvédelmi előírásaival – tájékoztatott az Európai Bizottság sajtóirodája.
Didier Reynders, a Bizottság igazságügyi és fogyasztóvédelmi jelentéstevője kijelentette: „Az Unió területén működő vállalkozásoknak meg kell felelniük a fogyasztóvédelmi előírásoknak. Létfontosságú, hogy egy olyan piacvezető vállalkozás, mint a Booking is, megfeleljen ezeknek, és ne alkalmazzon a weboldalán olyan manipulatív technikákat, mint a találati sorrendben a szponzoráltság „elhallgatása”, a felhasználók szükségtelen időprés alá helyezése vagy az árkedvezmények félreérthető alkalmazása. Az Európai Bizottság és nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok ellenőrizni fogják az összes online utazási platformot, hogy garantálják a tisztességes online környezetet a fogyasztók részére.”
A Turizmus.com portál leírása alapján a Booking.com a következő változtatások bevezetését vállalta legkésőbb 2020. június 16-tól:
- Egyértelművé teszi, hogy az olyan kijelentések, mint a „utolsó foglalható szoba” csak a Booking.com-on elérhető kapacitásra vonatkoznak.
- Nem mutat be időben korlátozottan foglalhatónak olyan ajánlatot, amely később is foglalható ugyanolyan áron.
- Egyértelművé teszi, mi alapján rangsorol, és jelzi, hogy egy adott szálláshely azért kerül előre a listán, mert fizet érte.
- Egyértelművé teszi, ha egy árösszehasonlítás eltérő körülményekre vonatkozik (pl. dátum), és ezt a különbséget nem árkedvezményként tünteti fel.
- Garantálja, hogy az árkedvezményként feltüntetett összegek valóban megtakarítást jelentenek, pl. a sztenderd tarifákhoz képest.
- Feltünteti a fogyasztó által fizetendő teljes árat, az összes kötelező díjjal, illetékkel együtt, egyértelmű és átlátható módon.
- A telt házas szálláshelyeket olyan helyen jeleníti meg a találati listán, ahol az a keresési kritériumokkal összhangban van.
- Egyértelműen jelzi, hogy egy szálláshelyet magánszemély vagy professzionális cég üzemeltet.