Végleg bezárhat a Teva gödöllői gyára
A Teva Gyógyszergyár Zrt. (Teva) 500 fős létszámcsökkentést tervez gödöllői termelőüzemében a következő hónapokban azzal a szándékkal, hogy 2018 végéig értékesíti vagy bezárja az üzemet - közölte a társaság kedden. - írja a portfolio.hu.
A Teva Gyógyszergyár Zrt. (Teva) 500 fős létszámcsökkentést tervez gödöllői termelőüzemében a következő hónapokban azzal a szándékkal, hogy 2018 végéig értékesíti vagy bezárja az üzemet - közölte a társaság kedden.
Bezárnak egy gyárat
A terv a társaság globális hálózati működési stratégiájának részét képezi,
amelynek célja, hogy a Teva gyártókapacitását a piac és a betegek globális igényeihez tudja igazítani.
A gödöllői üzem a tervek szerint 2018 közepéig csökkentett kapacitással folytatja a termelést.
A cég a munkavállalói érdekképviseletekkel folytatott "korrekt és méltányos, ugyanakkor hatékony" konzultációt követően igyekszik gondoskodni arról, hogy az érintett munkavállalók olyan juttatásokban részesüljenek, amelyek segíthetik őket abban, hogy új állást találjanak
- írják.
Hangsúlyozzák:
a Teva továbbra is teljes mértékben elkötelezett a társaság magyarországi működése iránt, a terv az együttesen több mint 2000 embernek munkát adó debreceni és sajóbábonyi üzemet, valamint a társaság magyarországi kereskedelmi egységét nem érinti.
A Teva továbbra is folyamatosan befektet a debreceni üzem működésébe, elsősorban a termelésbe, valamint a kutatás-fejlesztésbe.
A közlemény kitér arra is, hogy a Teva aktívan keres új vevőt a gödöllői üzemre, és ebben együtt kíván működni a kormányzati szervekkel is, amelyekkel folyamatos kapcsolatban van.
A Teva infúziós szereket és vakcinákat gyártó új gödöllői központját 2012 októberében adták át. A sterilcentrumot a legmodernebb technológiával szerelték fel, a 22 milliárd forintos beruházással 15 ezer négyzetméter alapterületű gyáregység épült fel.
Reagált az NGM
"A Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt figyelemmel kíséri a Teva Gyógyszergyár Zrt. elbocsátandó munkavállalóinak sorsát.
Az érintett Pest megyében a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat április végi adatai szerint több mint 5200 betöltetlen versenypiaci álláshely volt, ami a vállalat munkavállalóinak mielőbbi elhelyezkedését nagyban megkönnyítheti.
Az OFA Nonprofit Kft. haladéktalanul felveszi a kapcsolatot a megyei kormányhivatallal, a szakszervezettel, illetve a leépítést bejelentő céggel, emellett mindent megtesz az elbocsátandó dolgozók mielőbbi elhelyezkedésének elősegítése érdekében
" - közölte a minisztérium kedden a cég bejelentése után.
Az OFA kész azonnali beavatkozásra a gyógyszergyártó cég esetében is, az érintett 500 munkavállalónak szükség esetén átképzésekkel, munkaerő-közvetítéssel, illetve különböző munkaerő-piaci programokba való bevonással segíthet - teszik hozzá.
A tárca szerint
szintén az elhelyezkedést segítheti, hogy az ugyancsak a gyógyszeripari területen tevékenykedő gödöllői GSK mintegy 18 milliárd forintos kapacitásbővítő beruházást hajt végre, amelynek köszönhetően 104 új munkahely jön majd létre.
Az NGM szerint a nehéz helyzetbe került dolgozókon az idén január elsejétől életbe lépett mobilitást ösztönző intézkedések is segítenek, ennek keretében például a kormány növelte a munkába járás költségtérítésének maximális összegét.
Stratégiai partner
A kormány és a Teva Magyarország Zrt. között 2013 májusában jött létre stratégiai megállapodás, amit Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Szabó László vezérigazgató (azóta a külügy államtitkára) írt alá. A dokumentumban azt is olvashatjuk, hogy
Az együttműködési megállapodás szándéka, hogy intenzíven hozzájáruljon a már eddig is jól működő együttműködés megőrzéséhez és további ápolásához A Magyar Kormány kifejezésre juttatja afeletti örömét és megelégedettségét, hogy a Teva Csoporttal hosszú távon, mint megbízható partnerrel számolhat.
A gyógyszergyártó ebben azt vállalta többek között, hogy az üzleti eredményeket és a piaci viszonyok alakulását figyelembe véve az elkövetkező években törekszik a magyarországi gyártó tevékenység bővítésére, a magasabb hozzáadott értékű tevékenységeknél.
Ezzel a bezárással nem éppen ebbe az irányba megy a cég.
Azt is kimondta 4 évvel ezelőtt a cég, hogy az üzleti eredmények és a piaci viszonyok alakulásának függvényében fenn kívánja tartani kiemelkedő kutatási-fejlesztési tevékenységét.
A megállapodás tervei között szerepelt, hogy a felek rendszeresen, minimum félévente elemzik és meghatározzák a soron következő projekteket.
Globális szinten elbocsát a cég
Két hónappal ezelőtt írtuk meg, hogy több ezer fős elbocsátásra készül a magyarországi üzemekkel is rendelkező izraeli gyógyszergyártó, a Teva Pharmaceutical a költségcsökkentési intézkedések jegyében.
Először az izraeli sajtóban jelentek meg hírek a leépítésről, amit először nem kommentált a cég, majd kiadott egy közleményt, amiben nem cáfolta a híreket, de elmondta, hogy a hatezer fős leépítés túlzott.
A világszerte 57 ezer főt foglalkoztató vállalat legalább kétezer dolgozót bocsátana el az akkori hírek szerint.
Volt leállás
Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hivatala (FDA) 2016-ban a gyártási előírások megszegése miatt két antibiotikum kivételével megtiltotta a gödöllői Teva-gyárban készült gyógyszerek
importját, miután tavaly januárban rutin hatósági ellenőrzést tartott a telephelyen, a Teva ezt követően elővigyázatosságból minden gyártási tevékenységet felfüggesztett Gödöllőn.
A Teva Magyarország Zrt. az izraeli Teva gyógyszeripari csoportnak, a világ vezető generikus gyógyszergyártójának tagja és a cégcsoport európai központja.