h i r d e t é s

Az MSZP sosem ígérte, hogy ellenzékben munkahelyeket teremtene, de megtette

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Az MSZP sosem ígérte, hogy ellenzékben munkahelyeket teremtene, de megtette

2015. október 28. - 08:44
1 komment

Az MSZP képviselő-jelöltek munkahelyet teremtettek Decsen!

Decsen 2015. október 23-án elindult az igazi munkahely teremtés forradalma. Az MSZP kezdeményezésére önfoglalkoztató munkahely került megalapításra. Ugyan a párt ellenzékben van, nem kormányon, sosem ígérte, hogy ellenzékben munkahelyet fog teremteni, mégis megtette.

A Decsi Szociális Szövetkezet alakulásán a törvény által előírtnál többen jelentek meg. Megalkották a működés feltételeit biztosító rendelkezéseket, felosztották a feladatokat egymás közt.

Megkérdeztünk két alapítót - akik egyben MSZP képviselő-jelöltek -  arról, hogy miként képzelik el a jövőt Decsen.

Ignácz György: Nagyon örülök, hogy eljutottunk idáig. Október 23-án leraktuk az alapkövét a helyi megélhetésnek, a helyi munkahelynek. Már előzetesen is nagyon sokan jelezték igényüket, hogy a Szövetkezetnél szeretnének dolgozni, ezért úgy gondolom, hogy ez a helyi kezdeményezés megtarthatja a fiatalokat, hiszen lesz helyben munka. A Szövetkezet működése növelni fogja a közbiztonságot is, hiszen a közbiztonság romlása egyértelműen az elszegényedésre, a kiszolgáltatottságra vezethető vissza.

Vaskó Sándor: A Decsi Szociális Szövetkezet a lehetőségek tárháza minden helyi lakos számára. Több lépcsőben indítjuk el a Szövetkezetet a fejlődés útján. Terveink szerint a kertészet beindításával kezdjük meg a működést. Sajnos a korábban működtetett kertészetet a mostani polgármester felszámolta, de újra kezdjük. Újra kitarackozzuk a földet, vetünk, ültetünk, gondozunk és betakarítunk. A Szövetkezet munkaerő kölcsönzéssel, szakember képzéssel és értékesítéssel is fog foglalkozni, hiszen csak a folyamatos fejlődés lehet a cél. El akarjuk látni a falut mindennel, amire a mindennapi élethez szüksége van az embereknek.

Mit jelent az, hogy a lehetőségek tárháza?

Vaskó Sándor: Azt jelenti, hogy a Szövetkezet ugyanúgy megad mindent a falunak, mint régen a TSZ- időkben. A kertészetben, a földeken pluszban megtermelt értékeinket becseréljük mindarra, amire a falu lakóinak szüksége van. Decsen több szakmának hagyományai vannak. A vesszőfonás, kézi, jó minőségű seprűkötés, szalma fonás, hímzés, varrás, mind-mind olyan helyi érték, mely piacképes és a Szövetkezet keretei között biztos anyagi megélhetést nyújt majd a helyieknek. Arról nem beszélve, hogy a friss élelmiszerek alapanyaga – legyen az hús, vagy konyhakerti növény – a helyi kertészetből, vagy állattenyésztésből fog a konyhákba, onnan pedig az asztalra kerülni. Tehát a Szövetkezet fejlődése az egészséges élelmiszer alapanyag előállításán felül egyéb, a falunak és az itt lakóknak anyagi hasznot termelő tevékenységet is fog folytatni a jövőben.

Kik lesznek, vagy lehetnek tagjai a Szövetkezetnek?

Ignácz György: A Szövetkezetnek a bírósági nyilvántartásba vétel után bárki a tagja lehet, aki részjegyet vásárol a Szövetkezetnél. Nem teszünk különbséget a szegény és a gazdag ember között, ezért határoztuk meg a szövetkezeti részjegy értékét 1000 Ft-ban, így a nehéz helyzetben élők is be tudnak lépni tagnak. Belépéskor minimum egy részjegyet kell venni. Teljesen mindegy, hogy a belépni szándékozó mekkora értékben vásárol részjegyet, minden tagnak egy szavazata lesz a Szövetkezet közgyűlésén.

Csak tagok dolgoznak majd a szövetkezetben?

Vaskó Sándor: Természetesen nem. A Szövetkezet munkáltató is lesz egyben alkalmazottakkal, eszközökkel, gépekkel. Tisztes munkáért tisztes bért fog fizetni a Szövetkezet. A részjegy azt a célt szolgálja, mint régen a TSZ- időszakban. A közgyűlés által meghatározott mennyiségű terményből a tagok a részjegyük arányában tudnak majd részesülni. Pl.: ha a közgyűlés dönt arról, hogy a megtermelt krumpliból egy tonnát a tagság részesedésére fordít, akkor elosztjuk az egy tonna terményt a részjegyek számával és a tagok annyi terményt kapnak, amennyi részjeggyel rendelkeznek. Ez ösztönözni fogja a tagokat arra, hogy a Szövetkezetben megkeresett fizetésükből részjegyet is vásároljanak a napi kiadások mellett.

Hogyan függ mindez össze a közbiztonsággal?

Ignácz György: Nagyon egyszerűen. Ha van munka a faluban, akkor van miből fizetni a napi költségeket, nem lesz éhező család, így drasztikusan csökkenni fog a bűncselekmények száma. Aki a Szövetkezetben fog dolgozni annak tisztes fizetés jár, nem pedig egy megalázó mértékű, államilag megállapított közmunkabér, mely az éhenhaláshoz sok, a normális megélhetéshez pedig édeskevés.

Mit szólnak ehhez az emberek a településen?

Vaskó Sándor: Nagyon sokan jelezték már belépési szándékukat. Örülnek a kezdeményezésnek, mert ha elindul a Szövetkezet, akkor biztos és állandó megélhetéshez jutnak, ráadásul itt helyben. Persze vannak akiknek ez nem tetszik, mert a november 22-i időközi választáson ellenfelek vagyunk, de ez az Ő dolguk, a mienk pedig az, hogy végigcsináljuk amit elkezdtünk. Mi azt gondoljuk, az embereknek elegük van már az állandó fröcsögésből, ígérgetésből, lózungokból, hátra mutogatásból. Szerintünk kézzelfogható válaszokat, tényeket akarnak, nem pedig ígéreteket. Ezért inkább nem foglalkozunk a rosszindulatú megnyilvánulásokkal, hanem tesszük amit szerintünk tenni kell.

Milyen esélyeket látnak az időközi választási szereplésükkel kapcsolatban?

Ignácz György: Nem sok időnk van mérlegelni az esélyeinket, mert leköti mindennapjainkat a munkahelyteremtéssel kapcsolatos feladat. Bízunk a decsiekben. Bízunk abban, hogy az érdemi munkát többre tartják az üres fecsegésnél. Egy biztos. Ha bizalmat kapunk, nem fognak csalódni bennünk.

Utolsó kérdésünk: van-e szövetségesük aki, vagy akik egyet értenek Önökkel?

Vaskó Sándor: Azt biztosan tudjuk, ha Gondi doktornőt választja meg polgármesternek a falu, akkor Ő támogatni fogja a Szövetkezetet. A másik két jelöltnek szerintem fogalma sincs mi kell az embereknek, milyen fontos a helyi munkalehetőség. A jelenlegi polgármesternek - aki szintén indul – volt egy éve a bizonyításra, de sajnos azt is hagyta veszni, ami már működött. A harmadik polgármester jelölt pedig ugyan decsi származású, de olyan régóta messze van a falu mindennapjaitól, hogy nem nagyon lehet fogalma az itteni helyzetről. Ebben benne kell élni.

A képviselők közül ellenben többen támogatják munkahelyteremtő kezdeményezésünket. Ők Gondi doktornőt szeretnék polgármesternek, egy csapatban indulnak, így számunkra egyértelmű, hogy aki közülük bekerül a képviselő-testületbe, az támogatni fogja a Szövetkezetet és annak fejlődését.

1 komment