h i r d e t é s

Az MTI kifelejtette Trumpot a Trump miatt szerveződött pesti tudóstüntetésből

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Az MTI kifelejtette Trumpot a Trump miatt szerveződött pesti tudóstüntetésből

2017. április 23. - 06:50

March for Science Hungary – Séta a Tudományért címmel rendeztek felvonulást szombaton Budapesten: a kezdeményezéssel a magyar főváros is csatlakozott ahhoz a több mint 400 helyszínhez világszerte, ahol tudósok, tudománypártolók, tanárok és érdeklődők vonultak az utcára a tudomány melletti kiállás jegyében a Föld napján - írja a 24.hu.

Fotó: AFP PHOTO / Mark RALSTON / 24.hu

Az MTI szerint ennyi a világszerte megtartott March for Science háttere, pedig valójában Donald Trump amerikai elnök tudománytalan és tudományellenes kormányzati fellépései ellen szervezték az Egyesült Államokbeli ötletgazdák.

24.hu is beszámolt róla, Washingtonban kifejezetten egy másik korábbi Trump-ellenes megmozdulás, a March of Women példáját alapul véve szervezték meg a felvonulást, a főszervezők pedig telekürtölték a világsajtót azzal, hogy Trump hozzáállása a tudományhoz rosszabb még, George W. Bushénál is, pedig ő a kiotói egyezménnyel szembeni fellépéssel kezdte hivatali működését.

A magyar hírügynökség beszámolójából azonban Trump teljesen kimaradt.

Az MTI szerint rendezvény kiindulóhelyszínén, a Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt tartott beszédében Györgyey János növénybiológus, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatója elmondta, hogy a meghirdetett séta nem politikai rendezvény abban a tekintetben, hogy a témájának nincs köze a pártpolitikához, hiszen a

tudomány a pártok felett áll, a tudomány pártoktól független és annak is kell maradnia.

Mint hangsúlyozta: a tudomány, annak minden részével együtt az emberiség közös kincse.

A kutató rámutatott arra, hogy a felvonulás ugyanakkor politikai rendezvény is egyben, méghozzá tudománypolitikai rendezvény, amely “arról szól, hogy kiállunk a tudomány függetlensége mellett”.

A tudomány megkérdőjelez, kísérletez, bizonyít, érveket sorakoztat fel és mérlegel. Dönteni próbál a saját szabályrendszerének betartásával

– emelte ki Györgyey János. Kifejtette: a tudomány nem demokrácia, de mégis demokratikus, hiszen mindenkinek joga van művelni, belemélyedni, az már másik kérdés, hogy esélyt, lehetőséget kap-e rá a társadalomtól, de a tudományos közösség nem zár ki senkit abból, hogy a tudományt művelje, gyarapítsa és vitassa is.

A kutató hozzátette, hogy a tudomány nem demokrácia abban az értelemben, hogy többségi szavazással döntse el tételei igazságát. “A tudományos gondolkodásnak egyszerre eleme a vita és a konszenzuskeresés” – fogalmazott a kutató, aki beszédében a felsőoktatási törvény megváltoztatása elleni tiltakozáshullámról is szót ejtett.

24.hu