Szeret fogadni? Nézze meg ezt a sportfogadás weboldalt!
Durván elítéli egy most elfogadott határozat a magyar kormány működését, egyúttal nyomást gyakorol az uniós vezetőkre, hogy tegyenek valamit a magyar soros elnökség ellen. Ha nem lépnek, akkor majd a parlament fog.
Hiába alakított koalíciót Franciaroszág az atomenergia-barát uniós tagállamokból, az Európai Unióban várhatóan nem kap zöldbesorolást a nukleáris energia, sőt az atomenergiával előállított hidrogéngázt sem vennék kibocsátásmentes forrásnak.
Az Európai Emberi Jogi Bíróság egy magyar nemzetbiztonsági megfigyelésről szóló döntését a magyar állam még mindig nem építette be törvénykezésébe, figyelmeztetett a Tanács miniszteri bizottsága. Ennek mielőbbi pótlására is felhívták a magyar kormányt.
Ismét a magyar kormány akasztotta meg az Európai Unió új szankciós csomagjának elfogadását: péntekig akarják elfogadni az új büntetőintézkedéseket, de Magyarország levenné négy orosz magánszemély nevét a büntetendő személyek listájáról, mellette pedig azt sem támogatja, hogy a családtagokra is kiterjesszék a szankciókat. Az sem tetszik az Orbán Viktor vezette kabinetnek, hogy egy évre hosszabbítsák meg a már lévő korlátozásokat.
Orbán Viktor a közösségi oldalán számolt be arról, hogy egy hosszú nap éjszakáján van túl; Ursula von der Leyen pedig péntek hajnalban közölte: az Európai Unió lépéseket fog tenni, hogy megelőzze az illegális migrációs beáramlást.
Több tagállam is levélben jelezte az Európai Bizottságnak: helyeslik, hogy az EU gazdasági válaszlépéseket tegyen az Egyesült Államokkal szemben, de azt nem támogatják, hogy közös hitelfelvétellel finanszírozzanak egy uniós gazdaságélénkítő programot.
Brüsszeli értesülések szerint lehet, hogy elnapolják EU-pénzügyminiszterek keddi tanácsülésén várt döntést arról a bizottsági javaslatról, amelyik a Magyarországnak szánt közösségi kohéziós pénzek mintegy 65 százalékának felfüggesztését kezdeményezte. Még az sem kizárt, hogy a decemberi EU-csúcs elé kerül az ügy.
„Orbán Viktor ne akarjon anélkül hazajönni az európai állam- és kormányfők csúcstalálkozójáról, hogy nem rendezte el a keleti vakcinával beoltott mintegy kétmillió magyar utazási korlátozásainak kérdését!” – erre szólította fel a miniszterelnököt Ujhelyi István szocialista EP-képviselő szerdai online sajtótájékoztatóján.
Bár azonnali drámai döntés nincs napirenden, egy sor megosztó téma az asztalra kerül az Európai Unió állam- és kormányfőinek csütörtökön kezdődő újabb személyes csúcstalálkozóján, ami pénteken az eurózóna országainak csúcsaként folytatódik majd. - írja az Infostart
A volt Jugoszlávia utódállamainak sajtója napok óta foglalkozik titkos, ám annál grandiózusabb határmódosítási tervekkel. A diplomáciában „non-paper” dokumentumnak nevezik azokat az informális anyagokat, amelyek bizalmas megállapodásokon születnek.
Nagy többséggel elfogadta csütörtöki plenáris ülésén az Európai Parlament azt az állásfoglalást, amely a zárszámadás megtagadásának, bizalmatlansági indítvány és külön bírósági per indításának belengetésével igyekszik rászorítani Ursula von der Leyen európai bizottsági elnököt arra, hogy már 2021. január elsejétől maradéktalanul alkalmazza a hatályba lépő jogállamisági rendelet minden betűjét.
Az Európai Parlament (EP) kétségbe vonja az Európai Tanács (ET) azon nyilatkozatának érvényességét, amely felfüggeszti a jogállamisági eljárás alkalmazhatóságát az Európai Unió Bíróságának jóváhagyásáig – szerepel abban az állásfoglalásban, amelyet az Európai Unió hétéves keretköltségvetéséről és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását szolgáló alapról fogadott el csütörtöki plenáris ülésén az EP.
Nem a német soros elnökség rakta össze a jogállamisági mechanizmus alkalmazását beszűkítő 4 oldalas magyarázó európai tanácsi szöveget, hanem elsősorban a magyar, másodsorban a lengyel kormány „diktálta” és ezt erősítette meg egy pénteki interjújában maga Jaroslaw Kaczyski lengyel kormányfő-helyettes is.
Véget ért az európai uniós tagállamok vezetőinek rendkívüli ülése, amelyen a fehérorosz válságról tanácskoztak. Hamarosan "jelentős számú" ember ellen vezet be szankciót az Európai Unió, és anyagi eszközöktől is megfosztanák a jelenlegi kormányt.
Csütörtökön rendkívüli ülést tart az Európai Parlament, az uniós törvényhozó testületnek még rá kell bólintania mindarra, amiben az Európai Tanács kedd hajnalra nagy nehezen megállapodott. A helyzet nem egyszerű, az ötpárti nyilatkozat tervezete már napvilágot látott.
Több vezető is optimistán nyilatkozott a megegyezés esélyeiről a brüsszeli uniós csúcs negyedik napján. Mark Rutte viszont keményen kitart. Azt mondta, a vezetők nem azért vannak Brüsszelben, hogy annyira jóba legyenek, hogy később egymás születésnapját ünnepeljék.
Levélben válaszolt Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Parlament elnökének, David Maria Sassolinak, aki csütörtökre meghívta a kormányfőt a testület Magyarországgal kapcsolatban zajló plenáris vitájára - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke kedd este.
Válaszlevélben reagált Orbán Viktor miniszterelnök az Európa Tanács (ET) főtitkárának bírálataira, melyeket Marija Pejcinovic Buric a koronavírus-veszélyhelyzettel kapcsolatos magyarországi jogalkotási folyamat kapcsán írt keddi levelében fogalmazott meg - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke csütörtök reggel.