Az Eurostat legfrissebb kutatása szerint az Európai Unión belül Magyarországon a második legalacsonyabb a minimálbér, mögöttünk már csak Bulgária áll. Egy évvel ezelőtt Romániát és Lettországot is megelőztük.
A kormány a minimálbér felére rögzítette a közmunkásbért, így annak bruttója idén 116 ezer forint. A közmunkások fizetése évek óta leszakadóban van, mára mindössze az átlagkereset ötöde. A közmunka nem érte el a célját, legalább 80 ezer ember számára nem út a munkaerőpiacra
A Magyar Közlönyben péntek este megjelent a kormány rendelete a 2023-as minimálbérről és a garantált bérminimumról. A napokban kötött megállapodásban szereplő összegek ezzel válik kötelezően alkalmazandóvá 2023. január elsejétől – írja a Bank360.hu.
A minimálbér 16 százalékos emelése 2023-ban egy sor járadék és juttatás összegét is magával húzza, így növekedni fog többek között a kisgyermekes szülők járadéka, az álláskeresési járadék és a táppénz. A minimálbéresek pedig nagyobb hitelt is kaphatnak jövőre.
A szakszervezetek attól tartanak, hogy a kormány szerkezeti átalakítása miatt lelassulhatnak a jövő évi minimálbér-emelésről kezdett tárgyalások. Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke az InfoRádióban azt mondta, tovább szűkült a szociális párbeszéd lehetősége.
A nehéz gazdasági helyzet a hamarosan induló bértárgyalások során is központi szerepet játszik majd, hiszen a jövő évi minimálbér meghatározásakor az elszálló inflációval is számolnia kell a szervezeteknek. Hol tart most a tárgyalási folyamat? Miben ért egyet a munkáltatói és a munkavállalói oldal eddig? Mennyire reális egy évközbeni bérkorrekció? A bértárgyalásokon résztvevő szervezetek képviselőit kérdeztük.
Megdöbbentek a szakszervezetek Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kijelentésén, miszerint, ha a munkáltatók inflációkövető béremelést adnak a dolgozóknak, annak még nagyobb infláció lesz a következménye, ezért vissza kell fogni a béreket.
A román kormánykoalíció hétfőn este 17,3 milliárd lej (1327 milliárd forint) értékű szociális és gazdaságösztönző intézkedéscsomagot hirdetett meg a kis jövedelműek és a vállalatok támogatására, az intézkedések leghamarabb május 1-től lépnek hatályba.
A háztartások jövedelmi helyzetét jövőre 5 intézkedéssel 1800 milliárd forinttal javítja a kormány - derül ki a Pénzügyminisztérium szerda reggel közzétett számításaiból. A választások előtt tehát óriási pénzesőben részesülnek a magyarok.
Megszűnik a szakképzési hozzájárulás, csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke és továbbra is érvényben marad az iparűzési adó megfelezését előíró jogszabály, hogy a munkaadók is áldásukat adják a bruttó kétszázezer forintos minimálbérre. - írja a Szabad Európa
Új rekordra emelkedett a betöltetlen állások száma az oktatásban a KSH friss adatai alapján, miután egyre több idős tanár megy nyugdíjba, fiatalok pedig nem választják ezt a pályát. Az évek óta befagyasztott, folyamatosan erodálódó, immár sokszor a szegénység küszöbére csúszó bérek pedig arra késztetik a pályán lévő tanárokat, hogy új állás után nézzenek.
A járvány miatti bizonytalan gazdasági helyzetben EU szerte visszafogták a minimálbér-emeléseket, a medián nemzeti valutában idén 3 százalék volt a tavalyi 8,4 százalékhoz képest – idézi az Eurofound jelentését a G7.
Az év elején 4 százalékos minimálbér-emelésben (ami alapesetben 167 400 forintot jelent, a garantált bérminimum esetében pedig 219 ezer forintot) állapodtak meg a szociális partnerek, azaz a munkaadók és munkavállalók érdekképviseletei, de a tárgyalások elhúzódása miatt csak februárban kerülhetett sor a teljes munkaidőben adható legkisebb bér emelésére.