Élhet-e az ország félelemben?
A Vasárnapi Hírek legutóbbi számában egy érdekes elemzés jelent meg. A Publicus Intézet kutatása azt próbálta modellezni, mitől is félnek a magyarok.
A felmérés szerint a lakosság nagy részére hatott az utóbbi évek kormányzati gyűlöletkampánya. A számok azt mutatják, hogy a Fidesz számára nem voltak ablakon kidobott milliárdok, amelyeket az uszító plakátkampányokra költött. Elültették a kétely magját az emberek fejében.
A Publicus szerint egyetlen kérdést tartottak komolytalannak a válaszadók. Teljesen valószínűtlennek gondolják, hogy Észak-Korea rakéta támadást indít hazánk ellen.
A válaszadók 61 százaléka tartja valószínűnek, hogy nagy létszámú menekült árasztja el a következő időszakban hazánkat. Ehhez kapcsolódóan, a megkérdezettek 70 százaléka tart egy határon kívül érkezett járványtól.
A magas számok megdöbbentőek. Napjainkban, gyakorlatilag nem jönnek menekültek az országba, pár száz fő kivételével nem is tartózkodik hazánkban migráns. Ugyanakkor a Fidesz propaganda továbbra is menekültek millióival riogatja az itt élőket. Hétvégén Tusványoson, a kormányfő évi egymillió migráns Európába telepítésének az uniós szándékáról beszélt. Tette ezt annak dacára, hogy az EU egyik tisztségviselője,pár nappal korábban tételesen cáfolta a magyar kormány minden állítását menekültügyben. Orbánt a valóság most sem zavarta, kizárólag az a fontos a számára, amiről beszél - igaz vagy nem, tökmindegy- mit hoz a konyhára.
Az elmúlt időszak történéseinek tudható be az is, hogy a megkérdezettek közel fele tart egy hazánkat érő terrortámadástól. Annak ellenére így van, hogy biztonságpolitikai szakértők szinte folyamatosan hangsúlyozzák, hogy Magyarország, nem célország.
A Fidesz, Soros György elleni kampánya elért az emberekhez. A válaszolók 42 százaléka gondolja úgy, hogy Soros a magyar kormány megbuktatására észül. (Idén áprilisban, a megkérdezettek 32 százaléka hitt ebben.)
A válaszolók 43 százaléka véli azt, hogy a milliárdos veszélyt jelent az országra. A fideszesek majdnem háromnegyede így gondolkodik, de a szocialista szimpatizánsok 12 százaléka is hasonlóan vélekedik.
Soros elleni kampánnyal a Fidesz szavazói tábor jól mozgósítható, hiszen a 69 százalékuk tart attól, hogy kedvenc kormányukra veszélyes lehet az amerikai pénzember.
A Publicus kutatása ugyanakkor azt is mutatja, hogy az összes megkérdezett 73 százaléka –bőven több mint a kétharmaduk--felesleges pénzkidobásnak tartja a kormány Soros elleni kampányát. Mindössze 20 százalékuk gondolja úgy, hogy erre szükség volt.
A számok azt jelzik, hogy a sorosozásból már többet, valószínűleg nem tud a Fidesz kihozni. Ennek ellenére kizárt, hogy leállnának a negatív kampánnyal. Ezt erősítette meg Tusványoson a párt kommunikációs igazgatója is. Kérdés csak az, ki , vagy mi lesz az új bűnbak. Valószínűleg már Habony és Rogán régóta ezt modellezi, méri.
A Fidesz tudatosan játszik rá az emberek félelmére. A negatív kampánnyal, a kreált ellenséggel elkerülhető, hogy a jövő évi kampány arról szóljon, ami az ország számára létfontosságú. A Fidesz mindent megtesz azért, hogy ne a haldokló egészségügyről, a tönkretett oktatásról, a szegénységről netán a korrupcióról szóljon a választási kampány.
2006 ősze óta Orbán sikeresen tematizálta a közbeszédet. Az ellenzék kevés témát és rövid ideig tudott napirenden tartani. Ha ebben nem lesz radikális váltás, akkor a kampányt is a miniszterelnök kottájából játssza ismét mindenki. Erre nem válasz, hogy a média a Fidesz kezében van.
Új ötletekre, kreativitásra, új nyelvezetre van szükség ahhoz, hogy ilyen környezetben is elérjenek az üzenetek a választókhoz. Nem lehetetlen, nem is egyszerű, de munkával megvalósítható. Szórólapokkal nem lehet Orbánt legyőzni.