h i r d e t é s

A csingervölgyi bányaszerencsétlenségre emlékeznek Ajkán

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A csingervölgyi bányaszerencsétlenségre emlékeznek Ajkán

2020. január 11. - 12:14

Az 1909-ben történt súlyos bányaszerencsétlenségre emlékeznek kedden Ajkán a Csingervölgyért Egyesület szervezésében.

1957. Magyarország, Ajka Csingervölgy, Felsőcsinger, szénbánya. - Forrás: Fortepan

A bányászati hagyományok megőrzését, ápolását végző egyesület elnöke, Gerencsér Hilda az MTI-nek elmondta, hogy a megemlékezésen felidézik az 1909. január 14-én történteket. A bányaszerencsétlenség 55 áldozatot követelt.

Az ajkai Bányászati Múzeum honlapján olvasható összegzés szerint a baleset az Ármin szállítóaknában történt. A légaknában belobbant a bányatűz, az így keletkezett gázok és füst miatt 55 bányász halt meg.

Gerencsér Hilda felidézte, hogy a katasztrófa napján reggel hat órakor 259 ember szállt a mélybe, háromnegyed órával később azonban füstölni kezdett az egyik szellőztető ventilátor. A kezelő próbálta elhárítani a hibát, de sikertelenül, így a füst egyre jobban szétterjedt a bányában. A bányaüzem vezetői és a munka irányítói próbálták megszervezni a mentést, de ez egyre reménytelenebbé vált a füst és az emberek között kitört pánik miatt.

A mélyben rekedt bányászok az első személyszállító kasokkal még feljutottak, ám a füstben és sötétségben tolongó emberek a kast túlterhelték, amely végül elakadt, megközelíthetetlenné téve a helyszínt. Ezután más irányból indulva folytatták a mentést, de amikor 11 óra után sikerült a kast elérni, élő embert már nem találtak. A mentés ezt követően is folytatódott, a segítséget nyújtók közül többen rosszul lettek, ketten életüket vesztették.

A Riethmüller Ármin bányafelügyelőről és igazgatóról elnevezett Ármin-akna 1904 és 1960 között működött, 1965-ban ott nyílt meg az ajkai Bányászati Múzeum. A bányakatasztrófa áldozatainak nevét emléktábla őrzi. (MTI)