A DK szerint értékelhetetlen amit Matolcsy jegybankelnökként művel
A Demokratikus Koalíció szerint mind a Magyar Nemzeti Bank, mind pedig Matolcsy György jegybankelnöki teljesítménye értékelhetetlen, az utóbbi eredménye gyakorlatilag nulla.
Varju László, a párt alelnöke sajtótájékoztatóján annak kapcsán beszélt, hogy a parlament gazdasági bizottsága értékelte a Matolcsy György vezette jegybank éves munkáját és beszámolóját. A független képviselő visszautalt arra, hogy a DK szerint a jegybankelnök a meghirdetettnél magasabb összegért vette meg az Eiffel Palace-t egy offshore-cégtől. Úgy fogalmazott, hogy pártjuk feljelentést tett az ügyben, de “a Polt Péter vezette ügyészség megvédte Matolcsyt “ - olvasható a Gépnarancs hírportálon.
Matolcsy György közpénzek milliárdjait költötte luxusingatlanokra, például a tiszaroffi kastélyra, bankvásárlásokra pedig felfoghatatlan mennyiségű pénzeket fordított – folytatta. A szakértők szerint a 700 millió dollárért megvásárolt Budapest Bank 400 milliónál nem ér többet, az MKB pedig akár 240 milliárd forinttal is többe kerülhetett a valós értékénél – mondta. Emellett a Széchenyi Bankot is megtámogatták 3 milliárd forinttal, de a pénzintézet hamarosan csődbe ment.
Matolcsy nem sajnálta az adófizetők pénzét drága festményekre, műtárgyakra vagy zongorára sem, ez pedig már az Európai Bizottságnak is szemet szúrt – jelentette ki.
Varju László a jegybankelnök felelősségének nevezte, hogy a “világ legnagyobb pénzügyi csalását” követhették el 2014-2015-ben, amelynek során 210 milliárd forintnál több pénzt tűnt el a Quaestor-botrány során.
Matolcsy: az MNB teljesíti a törvényben rögzített mandátumát
A jegybank teljesíti törvényben rögzített mandátumát, teljesíti az árstabilitás, a pénzügyi stabilitás elérésében és megőrzésében előírt feladatait, egyúttal támogatja a kormány gazdaságpolitikáját – hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az Országgyűlés gazdasági bizottságában.
Matolcsy György szerint az MNB néhány évre visszatekintő tevékenységét két korszakra lehet elkülöníteni, az első 2012-elejétől 2013 tavaszáig tartott, amikor az MNB veszteséges volt és nem teljesítette mandátumát. A másodikban, 2013 tavaszától 2014 végéig azonban az MNB nyereséges lett és megvalósította törvényben előírt feladatait, felhatalmazását – emelte ki.
A bizottság az MNB 2012. évről szóló üzleti jelentését és beszámolóját, a jegybank 2013. évről szóló üzleti jelentését és beszámolóját, valamint a Magyar Nemzeti Bank 2014. évről szóló üzleti jelentését és beszámolóját, és az ezekhez kötődő határozati javaslatokat vitatta meg.