h i r d e t é s

A hatóságok cáfolták, hogy őrizetbe vettek volna egy belvárosi ügyvédet

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

A hatóságok cáfolták, hogy őrizetbe vettek volna egy belvárosi ügyvédet

2016. november 05. - 10:11
0 komment

A rendőrség és az ügyészség cáfolta az MTI megkeresésére, hogy őrizetbe vettek volna egy belvárosi ügyvédet, akit tettenérés során, több száz millió forinttal együtt kaptak el - írja az ATV.hu.

Rogán Antal - Fotó: Kovács Tamás, MTI / vasarnapihirek.hu

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) ugyancsak arról tájékoztatta az MTI-t, hogy ilyen ügyről nincs tudomása.

A Vasárnapi Hírek szombaton megjelent számában írt arról, hogy

a Terrorelhárítási Központ közreműködésével őrizetbe vettek egy belvárosi ügyvédet, akinél több száz millió forint készpénzt is találtak. A lap arról nem számolt be, hogy pontosan min érték tetten az ügyvédet. 

A lap Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter bizalmasaként írta le a jogászt.

A Vasárnapi Hírek azt közölte, hogy az ügyben keresték az ügyészséget és a rendőrséget, ám a lapzártáig nem kaptak választ a hatóságoktól. Ezzel összefüggésben az ORFK az MTI-nek küldött válaszában azt írta: "a Vasárnapi Hírek állításával ellentétben, ebben a témakörben a szerkesztőség nem élt megkereséssel a rendőrség felé" - írja az ATV.hu.

A Google nem felejt

Tetten érhették Rogán gazdasági jobbkezét - írta a Vasárnapi Hírek.

  • Valószínű, hogy Orbán Viktor tudtával történt a tettenérés
  • A kérdés az: miért pont most vették őrizetbe a jogászt?

Falra szögezett tekintetek vagy befelé néző szemek. De mindenki ölében ott a zacskó – festi le egy belvárosi iroda környékét forrásunk. A zacskó persze képletes, esetünkben pénzt jelent. Ide ugyanis rendszerint pénzügyekről tárgyalni jönnek az elegáns urak, köztük Rogán Antal és Habony Árpád, akiket gyakran láttak az ott lakók besurranni az irodába. Oda, ahová néhány napja tettenérésre és letartóztatásra vonult ki a kormányzati elit kommandó, a TEK…

A Vasárnapi Hírek több forrásból megerősített információi szerint őrizetbe vettek egy befolyásos belvárosi ügyvédet, bizonyos K.-t, akinél több százmillió forint készpénzt is lefoglaltak. Az ügyvédi kamara nem tud arról, hogy bejelentett ügyvédi irodában történt volna elfogás, ám az információink szerint a TEK-akció helyszíne nem is ügyvédi iroda, hanem bizalmas tárgyalások céljára rendszeresített helyiség. Az őrizetbe vétellel kapcsolatban kérdéseinket feltettük a rendőrségnek és ügyészségnek, ám válasz lapzártánkig nem érkezett.

Pedig a lap több, egymástól független forrásból származó információja szerint az a bizonyos K. nem más, mint Kertész Balázs. Ennek a vélekedésnek jelentőségét pedig az adja, hogy Kertész Rogán Antal propagandaminiszter egyik legfőbb bizalmasa, az őt ismerők mint Rogán gazdasági ügyintézőjét, afféle „táskás emberét” írták le nekünk. A hírek szerint tettenérés történt a belvárosi irodában, ahol az elfogáskor több százmillió forint készpénzt is találtak. Ha Kertész az érintett, akkor az akcióról tudomása kellett legyen Orbán Viktor miniszterelnöknek. Ráadásul nem hirtelen felindulásból történt az akció, forrásaink szerint titkosszolgálati eszközökkel hónapok óta folyt a nyomozás az elfogott ügyvédhez köthető ügyekben. Hogy melyik ügy következménye lett végül az őrizetbe vétel, az egyelőre homályos, mert ha tényleg Kertész az érintett, akkor az ő neve szinte az összes Rogánhoz köthető, a sajtóban korrupciógyanúsként tálalt botrány kapcsán előkerült.

De kicsoda Kertész Balázs?

Rogánnal való kapcsolata sok évvel ezelőtt, még a fidelitasos időkben kezdődött, már akkortájt a feltörekvő ifjú fideszes szürke eminenciásaként, gazdasági hátérembereként beszéltek róla. A Belvárosba, előbb frakcióvezetőnek, majd polgármesternek, Rogán már Kertész Balázzsal együtt érkezett, s gazdasági ügyekben Kertészen át vezetett az út Rogánhoz. A jogász jelenleg is a Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő Zrt. igazgatósági elnöke, vagyis az V. kerületi gazdasági ügyekben továbbra is megkerülhetetlen. Miként arra az Átlátszó emlékeztetett korábbi, Rogán korrupciógyanús ügyeit számba vevő cikkében: még az Országgyűlés parlamenti vizsgálóbizottsága is foglalkozott azzal a hírrel, miszerint a Kulcsár Attila K&H-s botránybróker húszmilliárdos sikkasztásának egyik kedvezményezettje lehetett Kertész Balázs. De végül sem Kertész, sem más politika-közeli érintett neve nem került be végül a máig le nem zárult büntetőügy vádiratába, nem függetlenül Polt Péter legfőbb ügyész tevékenységétől.

Kertész utóbb a Kosik Ügyvédi Irodában tevékenykedett. Ez az iroda dolgozik Habony Árpádnak, s ezt az ügyvédi csapatot tiltotta le nemrégiben Tarlós István főpolgármester, hogy a fővárosi közbeszerzési vállalatnak dolgozzon. (Lapunk elérte az ügyvédi iroda vezetőjét, Kosik Kristófot, aki annyit közölt: nem tud arról, hogy kollégája akadályoztatva lenne.) Akárhogy is: Kertésznek egy pillanatra sem kell attól tartania, hogy kormányzati megbízás és bevétel nélkül marad. Neve ugyanis legutóbb a botrányos letelepedési kötvényekkel kapcsolatban került elő. Emlékezetes: a legfrissebb kormányzati ígéret szerint átdolgozni szándékolt, Fidesz-Jobbik politikai vita tárgyává tett letelepedési kötvény konstrukciójának ötlete még 2012 végén pattant ki Rogán Antal fejéből. A hatalmas üzletet lehetővé tévő törvényt az Index értesülése szerint éppen a fent említett Kosik Ügyvédi Iroda szövegezte meg. Ezáltal vált lehetővé, hogy azok, akik az Európai Unión kívüli harmadik országból érkeznek, és legalább 300 ezer euró névértékű, ötéves futamidejű államkötvényt vesznek, fél év után letelepedési engedélyt kapnak, és így szabadon mozoghatnak a schengeni övezetben.

A kötvénybiznisz abszolút nyertese azonban nem az állam, hanem azok a közvetítők, akik teljességgel átláthatatlan módon a kormánytól kaptak lehetőséget a forgalmazására. Legtöbbjük offshore cégek mögött rejtőzködik, de az tudható, hogy a kötvények értékesítéséből az elmúlt években nagyságrendileg 80 milliárd(!) forintos haszonra tehettek szert, csupán kis papírmunkával. Ebből tán a legnagyobb szeletet éppen a Kertész részvételével működő Kosik Ügyvédi Iroda szakíthatta, hiszen a szabályozás szerint a külföldiek csak ezt az irodát bízhatják meg az elkészült letelepedési engedélyeknek a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál való átvételével, vagyis az irodának minden egyes kötvényeladásból haszna származhat, ennek nagyságrendje nagyjából hatmilliárd forint lehetett eddig. 

Hogy Kertésznek jól jövedelmezhetett a Rogán-kapcsolat, azt az az Átlátszó-információ is mutatja, miszerint nemrégiben egy Gellért-hegyi villa felújításába kezdett, az építkezés több százmillió forintjába kerülhet.

Látható tehát, hogy Kertész mindent tudhat Rogán Antal viselt dolgairól, gazdasági ügyeiről és nagyon közelről ismerheti a Habony Árpádhoz köthető gazdasági ügyletek jelentős részét is. Eddig nem volt szokás a Fidesz-kormány idején, hogy ilyen fontos „táskás emberek” kerültek őrizetbe.

Mi változott tehát? Az egyik, ilyenkor szokásos magyarázat a kormányon és a Fideszen belüli belső háborúskodással magyarázza a történteket. Márpedig ezekben a csatákban Rogánnak nehézsúlyú ellenfelei vannak: Lázár János és Simicska Lajos. Ám azt minden forrásunk megjegyezte, hogy egy ilyen fontos, ráadásul a kormány legfelsőbb köreihez érő háttérember lefogása nem történhet Orbán Viktor tudta, vagy beleegyezése nélkül. Vagyis hiába a kommunikációs kiállás Rogán mellett, a jelek szerint Orbán is szárazon tartja a puskaport, vagyis ha Kertész élvezi a hatóságok vendégszeretetét, akkor annak magyarázata lehet, hogy a kormányfő tudni akar Rogán – és Habony – viselt dolgairól. És ha valaki, hát Kertész ezekről tényleg bőséges felvilágosítással szolgálhat. Ezek az információk pedig segíthetik Orbánt a Fidesz mögötti, egymással is versengő és egyre inkább egyéni célokat szolgáló árnyékvilág átrendezésében.

UPDATE (2016. november 5. 11:26)

"Cikkünkre reagálva a Kosik Ügyvédi Iroda annak közzétételét kérte, hogy "nem felel meg a valóságnak, az hogy dr. Kertész Balázs ügyvéd ellen bármilyen rendőri intézkedést, vagy kényszerintézkedést foganatosítottak volna, a valóság ezzel szemben az, hogy dr. Kertész Balázs ügyvéddel kapcsolatban semmilyen rendőri intézkedés, vagy kényszerintézkedés sem történt."

- írja a Vasárnapi Hírek.