h i r d e t é s

A kormány ígért, a Tanítanék Mozgalom azonban nem hisz neki – a Táncsics is demonstrál március 30-án

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A kormány ígért, a Tanítanék Mozgalom azonban nem hisz neki – a Táncsics is demonstrál március 30-án

2016. március 28. - 09:14
0 komment

A „Kockás támogatás” után a Tanítanék Mozgalom által március 30-ára meghirdetett egy órás munkabeszüntetéshez is csatlakozott a Táncsics Mihály Gimnázium. 

A “bekockásodott” Táncsicsos tanári kar - Fotó: Csányi László

Ezen a napon 8 és 9 óra között a mozgalom követeléseivel egyetértő pedagógusok az iskola elé vonulva tiltakoznak majd.

Amint ismeretes, az országos tiltakozáshullámot a miskolci Hermann Ottó Gimnázium indította el. Akkor a többi között kevesebb bürokráciát, csökkentett tananyagot, alacsonyabb kötelező óraszámot és nagyobb önrendelkezést követeltek az iskoláknak, valamint bírálták az állami intézményfenntartót, a KLIK-et annak nehézkes és szerintük sokszor értelmetlen működéséért. Klinghammer István elhíresült mondatai pedig egy új jelképet adtak a tiltakozóknak, akik február 19-ére „Kockás támogatást” szerveztek. Aznap az ország számos iskolájának tanári kara és diákjai vettek fel kockás inget, jelezve felháborodásukat. Így tettek a Táncsicsban is.

A március 15-i tüntetésen a Tanítanék Mozgalom március 23-án éjfélig adott határidőt a kormánynak, hogy válaszoljon: elfogadják-e azt a 12 pontot, amelyeket a Civil Közoktatási Platform dolgozott ki, és hajlandóak-e haladéktalanul tárgyalóasztalhoz ülni a CKP szakértői csoportjával, hiszen e pontok bevezetése elengedhetetlen ahhoz, hogy már a jövő tanévben nyugodtabb, a diákok és a tanárok számára jobb körülmények között kezdődjön el az iskola – áll a mozgalom honlapján.

A határidő lejárt, de a mozgalom nem lát garanciát a változásokra. A helyzet szerintük akkor javulna, ha a kormány elfogadná a Civil Közoktatási Platform által kidolgozott 12 pontból álló követeléslistát. Úgy vélik, ennek elfogadása ezért fontos: mert csak így lehet garantálni, hogy például már a következő tanévben olyan tankönyvekből tanulhassanak a diákok, amelyekből érdemes tanulniuk vagy olyan érettségit tegyenek, amelyre felkészítették őket. Ezen túlmenően új közoktatási törvényt és új nemzeti alaptantervet, jobb, élhetőbb oktatási rendszert követelnek, amelynek megalkotásakor figyelembe veszik a tanárok véleményét is.
Amint honlapjukon fogalmaznak, március 30-án reggel 8 és 9 óra között azért állnak ki az iskola elé, mert meg akarják azt védeni. A kezdeményezéshez eddig több mint 50 intézmény csatlakozott – köztük a Táncsics gimnázium pedagógusai is.

Eközben Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztérium parlamenti államtitkára március 22-én bejelentette, hogy nyáron teljesen megszűnik a KLIK és a parlament tavaszi ülésszakán új szabályozást alakítanak ki, hogy szeptemberre teljesen felálljon a jelenleginél sokkal kevésbé központosított rendszer. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a kormányzat nem tér vissza a 2010 előtti, önkormányzati fenntartású rendszerhez, a döntéseknek azonban közelebb kell kerülniük az intézményekhez. A Köznevelési Kerekasztal április 30-ig dolgozza ki ezekre vonatkozó javaslatcsomagját.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Tanítanék Mozgalom csütörtöki budapesti sajtótájékoztatójára reagálva azt közölte az MTI-vel, hogy a gyermekek és a pedagógusok érdekét egyedül a párbeszéd és a közös munka szolgálja, és ennek hatékony formája a köznevelési kerekasztal . Jelezték: politikai akciókban gyermekek felhasználását nem tartják helyesnek, de munkajogi következményekkel nem kell számolni.

 

oroscafe.hu