h i r d e t é s

A magyarországi vállalatok még nem készültek fel a Brexitre

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A magyarországi vállalatok még nem készültek fel a Brexitre

2019. február 24. - 07:52

A magyar cégek többsége elkerülhetőnek tartja, hogy az Egyesült Királyság megállapodás nélkül hagyja el az Európai Uniót, ezért egyelőre nem készült fel a kilépés következményeire - mutat rá az EY közel 50 vállalati vezető körében végzett felmérése.

Forrás: agrarszektor.hu

A nemzetközi könyvvizsgáló, adótanácsadó szerint a közelgő határidő miatt egyre nő az esélye az úgynevezett hard (megállapodás nélküli) Brexitnek, így a magyar szereplőknek minél előbb meg kell tenniük a szükséges lépéseket.

Az EY MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a cég budapesti konferenciáján a napokban a megkérdezett döntéshozók 58 százaléka vélte úgy, hogy végül sikerül megegyeznie az Európai Uniónak és az Egyesült Királyságnak a rendezett kilépésről március 29-ig. Az is kiderült, hogy a válaszadók 56 százaléka nem áll készen a Brexitre, miközben pár hét múlva egyezmény nélkül is megtörténhet a kilépés, ami kihívások elé állíthatja az európai és a magyar vállalatokat.

Az EY közleménye idézi Nagy Áront, az EY vámszakértőjét, aki szerint a hard Brexit nemcsak az alapanyagok és termékek beszerzésének módját és a gyártáshoz kapcsolódó folyamatok újragondolását követelheti meg a cégektől, számos üzleti, adózási, jogi és munkavállalói kérdéskörben is változásokra számíthatnak.
Az EY közleménye kitér arra: az Egyesült Királysággal üzleti kapcsolatban álló magyar vállalatoknak külön figyelmet kell szentelniük az általános forgalmi adó területén felmerülő változásokra. A hard Brexit ugyanis felül fogja írni az eddig megszokott termékértékesítési láncokat és adómentességeket. Az egyetlen terület az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer), ahol a cégek nyerhetnek, mivel az Európai Unión kívüli országba exportált termék esetében nem kell ekáer számot kérni.

Kitérnek arra: amennyiben az Egyesült Királyság és az EU nem állapodik meg a kilépés feltételeiről, a Magyarországon dolgozó brit állampolgároknak munkavállalási célú tartózkodási engedélyt kell kiváltaniuk. A maximum 3 évig érvényes dokumentum beszerzését a munkakezdés előtt legalább 3 hónappal szükséges kérvényeznie a jelentkezőknek. A szigetországban állást vállaló magyaroknak valószínűleg ugyancsak be kell szerezni a munkavállalási célú tartózkodási engedélyt, már az új bevándorlási szabályok figyelembevételével - közölték. (MTI)