"A miniszterelnök egy embercsempész"
Vadai Ágnes (DK) szintén a Gruevszki-ügyről beszélt, úgy fogalmazva: a miniszterelnök egy embercsempész.
Szavai szerint Gruevszki illegális migránsként lépte át a magyar határt.
Soros György megbízatására állt embercsempésznek vagy esetleg más okból? (...) Hogyan fizet egy saját népe elől menekülő miniszterelnök? (...) Esetleg Putyin gazda adta parancsba, hogy be kell fogadni macedón szárnysegédjét?
- sorolta kérdéseit a kormányfőhöz.
Orbán Viktor reagálásában megismételte: a magyar hatóságok az ügyben a jogszabályok keretei között szabályosan jártak el.
Viszonválaszt Arató Gergely (DK) mondott, aki azt a kérdést is feltette, hogy
a kormány miért vett részt egy elítélt bűnöző Magyarországra szöktetésében.
A kormányfő visszautasította, hogy törvénytelenséggel vádolják a magyar állam bármely szervét vagy tisztségviselőjét.
Azok az emberek támadják most (...) a kormányt, akik a bevándorlás pártján álltak mindig is
- mondta, hozzátéve: "önöknek a bevándorlás megakadályozásában segítséget nyújtó macedón miniszterelnöknek nyújtott tisztességes eljárás sok, ellenben Ahmed H.-nak szívesen nyújtanak - a volt igazságügy-miniszterükön keresztül - jogi segítséget".
Melyik teória igaz Gruevszki-ügyben, ki döntött?
Harangozó Tamás (MSZP) a Gruevszki-ügyről kérdezte a miniszterelnököt, arra várva választ, hogy "melyik teória az igaz", ki döntött. Egy felvetés szerint Moszkva kérésére a külügy intézte az ügyet, egy másik lehetőség szerint pedig Orbán Viktor döntött - mondta. Azt kérdezte, fenntartja-e a kormány Macedónia EU- és NATO-csatlakozási törekvéseinek támogatását.
Orbán Viktor azt felelte: a magyar hatóságok szabályosan jártak el, Macedónia Magyarország szövetségese, és az is marad, Magyarország támogatja Szkopje EU- és NATO-tagságát. Hozzátette: Macedónia fontos szerepet játszott a migránsok megállításában, lezárta az útvonalukat és kerítést is épített, az akkori macedón miniszterelnököt, Nikola Gruevszkit pedig ezért kórusban támadták "a Soros-féle világhálózat" vezetésével.
Macedónia ugyanolyan nyomás alatt állt, mint Magyarország, hogy engedje be a migránsokat, de kitartott, és ezzel segített Magyarországnak is, hogy megvédhesse magát
- mondta.
A mostani macedón helyzetről a kormányfő közölte: az országban politikai játszmák zajlanak, amelyekben az igazságszolgáltatás is részt vesz, ezekbe a játszmákba Magyarország nem fog beavatkozni, véleményt sem mond róla.
Ám "biztosítjuk a tisztességes eljárás lehetőségét Magyarország területén mindenkinek. Büntetlenséget senkinek nem adhatunk, de tisztességes eljárást igen", ez esetben ez a tisztességes menekültügyi eljárást jelentette - fogalmazott.
Válaszát azzal zárta, hogy Magyarország szövetségesei mindenhol, de különösen a Balkánon, számíthatnak Budapestre.
Harangozó Tamás viszonválaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy Macedónia biztonságos származási ország, ahogyan Montenegró és Szerbia is, amelyeken keresztül Gruevszki érkezett.
Orbán Viktor erre azt mondta: a menekültügyi eljárást nem a kormány folytatja le, hanem külön hatóság, és minden menekültügyi döntés mentes a politikai befolyástól, kizárólag jogi mérlegelésen nyugszik.
(MTI)