A Puskás Akadémia FC döbbenetes pálfordulása ábrákban és idézetekben
Magasról tesznek a saját növendékeikre, csak az eredmény számít, Puskás visszakérné a nevét.
Három év alatt a Puskás Akadémia FC bemutatta a tökéletes hátraarcot, meghazudtolva valamennyi önmaga által korábban vallott elvet és értéket. Ami nem lenne akkora baj, ha nem ezekre hivatkozva formáltak volna erkölcsi jogot a Puskás név használatára, valamint igénytsokmilliárd forintnyi - közvetve vagy közvetlenül - állami támogatásra a magyar labdarúgás feltámasztásának leendő szívközpontjaként.
A hivatalos történet szerint Puskás Ferenc életének utolsó évében áldását adta rá, hogy Orbán Viktor egy labdarúgó akadémiát indítson nevével, ahol tehetségeket nevelnek a magyar futball számára. Aztán a dolog valahogy úgy alakult, hogy Orbán Viktornak élvonalbeli csapata lett, a szomszédjában álló stadionnal, és mindkettő Puskás Ferenc nevén.
Eddig mindenki ismeri a történetet, ami úgy bűzlik ahogy van, de mostanáig legalább elméletileg arról szólt (volna) dolog, hogy Öcsi nevével egy olyan csapat indul, amely a nevét viselő akadémián pallérozódó tehetségeknek nyújt lehetőséget a kibontakozáshoz (a nevét viselő organikus arénában).
Ehhez képest a most rajtoló szezon előtt a Puskás Akadémia FC vezetősége úgy döntött, hogy 2015-2016-ban a csapat elsődleges célja a sikeres NB1-es szereplés, az akadémi képzés érdekeit is megelőzve. A skizofrén helyzetet csodálatosan szemléltetik Mészáros Lőrinc szavai, amelyekkel az új edző, Robert Jarni júniusi bemutatásakor vázolta a jövő irányát.
"Tizenkét csapatra csökkent az NB1, erre nekünk is föl kell készülni. Azt gondoljuk egy nagyon erős NB1 fog kialakulni 12 csapattal, és ehhez kell nekünk is a keretet összeállítani. Három-négy csapatot leszámítva szinte mindenki esélyes lehet a kiesésre, ezért nekünk is föl kell készülni, mert továbbra is az a célunk, hogy minél több utánpótlás korú játékos legyen a csapatban. A vezetőségnek, a tulajdonosi körnek az elvárása az egy-öt hely."
Van itt némi logikai bakugrás, mintha rossz barázdába ugrott volna tű, amikor a klub elnöke az utánpótlásról beszélt. Vagy, ahogy Öcsi bácsi mondaná: nem lehet egyszerre baszni is, meg szűzen maradni is.
Orbán Viktor - a maga romantizáló stílusában - lényegesen egyértelműbben tájékoztatott az új csapásirányról:
"Az eddigi kedves, kisfiús mosolygással már nem lehet boldogulni. Vagy átalakulunk, teljes értékű felnőtt csapattá válunk, ahol nem mentség, hogy mi csak egy akadémia vagyunk, ahol felvesszük a harcot a férfiak könyörtelen világával, vagy kipottyanunk, s akkor jobb kiesés helyett inkább visszalépnünk. Ezt a nehéz döntést kellett a klub vezetőinek meghozniuk."(2015. július)
Azért ez erős, nem? Az akadémia feje lényegében azt mondja, hogyha a saját növendékeiket játszatnák, annál még az is jobb lenne, ha kapásból visszalépnének. Amikor a csapat "véletlenül" feljutott az első osztályba, mintha még más lett volna a kotta:
"A mi célunk nem az NB I, a mi célunk nem is az NB II. A célunk, hogy játékosokat neveljünk. Ha úgy hozzák a körülmények, akkor az NB II-ben nevelünk a magyar labdarúgás számára Gyurcsó Ádámokat, ha úgy hozza, akkor az NB I-ben tesszük ezt. Erre kell összpontosítani. Ott kell helytállni, ahova a sportszerencse éppen állított bennünket. Ha az NB I-be, akkor ott, ha az NB II-be, akkor meg ott." (O.V. 2013. augusztus)."
Mindeközben pedig, hogy Puskás Öcsi szemszögéből nézve még botrányosabb legyen a sztori, itt van a Budapest Honvéd, amelynek akadémiája a PFLA miatt nem viselheti a kispesti születésű, ott nevelkedő, majd Magyarországon egyedül ott játszó Puskás nevét. És pontosan az csinálja, amire elvileg a PFLA is létrejött: lehetőséget nyújt saját nevelésű játékosainak.
(Megjegyzés: a "saját nevelés" a hivatalos definíciót követve a klubnál töltött legalább három évet jelent 17 és 21 éves kor között. A statisztikában számításba vett játékosok mind megfelelnek a "lex Gyurcsó"-nak, azaz maximum Gyurcsó Ádám korúak, eképpen kiküszöbölve, hogy a fiatalabb intézmény hátrányt szenvedjen. Gyurcsó közismerten az Akadémia minőségi képzésének sikere, így az ő korosztályától fogva már joggal várható el a PFLA növendékeitől is, hogy vigyék valamire.)
A képet valamelyest árnyalja, hogy a legtehetségesebb felcsútiak tudvalevőleg a Videotonhoz kerülnek, úgyhogy ésszerű felvetésnek tűnik megnézni, miként szerepel a két csapat kombináltan. Hátha úgy vidámabb a kép (sárga: P.A. FC, piros: Videoton FC, csíkos: Honvéd):
Ketten együtt már majdnem a fele, hát ezzel sem dicsekednénk Öcsi előtt a helyükben. És akkor még nem említettük, hogy a Vidi összesített eredményébe véletlenül a 27 éves Fejes Andrást is beszámítottuk 173 perccel (aztán jóindulatúan benne hagytuk).
Egyénekre lebontva így néz ki mindez. A semmi kis sárga pöcköket nézve jusson eszébe, hogy ők a magyar futball jövője.
A Honvéd 11, a Puskás Akadémia FC 6, a Videoton 2 játékossal képviselteti magát. A 450 perc a maximumot jelenti, azaz öt teljes meccset. A PFLA legtöbbet játszó játékosa összidejével hatodik lenne a honvédosok között, a második legtöbbet játszó az utolsó előtti.
Ez is elég sanyarúan néz ki:
A Honvéd pitéje kicsit fickósabb:
Egy szó, mint száz: tényleg annyi a kisfiús bájnak. Ami sosem volt annyira hamvas. A lózungok ellenére már az első NB1-es szezonban sem jutott valami észvesztően sok idő az akadémistáknak, bár a maihoz képest még mindig ég és föld. Persze, mint tudjuk, a szar nem mértékegység.
Miközben az ábrán tünődünk, eszünkbe jut egy idén februári idézet az alapítótól. Akkor most vajon mi jogosítja fel a falut, hogy NB1-es csapata legyen?
"A bent maradáshoz is le kell hozni a csillagokat az égről, ám sem helyezésben, sem pontokban nem érdemes komolyan gondolkodni, csakis becsületes hozzáállásban. Gondoljunk bele: egy 1.800 fős falunak aligha lenne érve arra, hogy élcsapata legyen. Minket csak az jogosít fel, hogy van egy nagyszerű akadémiánk, amely mára megközelítette Európa legjobb akadémiáit. Az első osztály eredményességét így nem is keverjük össze az utánpótlás nevelésével." (2015. február)
A Puskás Akadémia FC egy olyan többismeretlenes egyenlet, amelynek minden megoldása hazugság.
Amikor a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia 2012-ben önálló profi csapatot indított, az volt az indok, hogy a felnövő akadémistáknak szüksége van az NB2-es szereplésre, márpedig az MLSZ szabálymódosítása miatt a Videoton második csapataként csak az NB3-ban indulhattak volna a továbbiakban, amit nem találtak megfelelő közegnek.
Tessék már megnézni, hol játszanak most a fiatalok:
Hát hol máshol játszanának szerencsétlenek, mint a Puskás Akadémia második csapatában, a harmadosztályban.
Mégegyszer: a piszkos oszlopokat 3, a tiszta sárgákat 5 forduló alatt sikerült összehozni.
Amikor nem jutunk szóhoz, akkor idézünk:
"Egyedülálló teremtményei vagyunk a magyar futballtörténelemnek. Szokásosan a kluboknak van akadémiájuk, a profi csapatoknak van utánpótlásuk. A mi esetünkben az akadémiának van klubja és az utánpótlásnak van profi csapata."
Viszi is a hátán, mint nyuszi a sast.
"Kiesni nyilvánvalóan nem szeretnénk, mert az nem méltó Puskás Ferenc örökségéhez" - mondta Orbán Viktor a télen. Márpedig ennél az idei, akadémiaságát kinövő, kisfiús mosolygását levetkező, megférfiasodott Puskás Akadémia FC-nél minden méltóbb volna, még az is, ha inkább az akadémistákra építenének, aztán legfeljebb kipottyannának a másodba. Úgyis azért jött létre a csapat, hogy a srácok ott játszahassak. Egy szem Sallai Roland menedzselésére egyébként is kicsit luxusnak tűnik ennyire ragaszkodni az élvonalhoz.
Vagy tessék egy kis őszinteséget gyakorolni, és legalább a profikat átnevezni Felcsút FC-re, esetleg Sándor Károly Akadémia kettőnek, még annak is több alapja lenne:
És persze ne feledjük:
"Tehetséget heti meccsterhelés nélkül padon ültetni – még ha az egy élcsapat is – szakmai hiba."