Amikor a légszennyezésnek "haszna" is van
A légköri CO2-szennyezés okozta klímaváltozás a mezőgazdaságra (is!) káros hatással van.
Az Amerikai Kutatószolgálat (ARS) kutatói egy olyan esetre figyeltek fel, amikor a légköri CO2-szennyeződés növekedésével egy bizonyos növényfajban található hasznos vegyületek koncentrációja megnő.
A hazánkban is jól ismert egynyári (vagy édes) üröm (Artemisia annua) leveleiben a légszennyeződés fokozódásával az emberi gyógyászatban fontos szerepet játszó (flavonoid természetű) artemizinin mennyisége megnőtt - írja az agroinform.hu
Az említett vegyület üdvös hatása hazánkban is jól ismert, minthogy 55-féle rákos sejt elleni hatását vizsgálva kimutatták, miszerint a melanóma, prosztatarák, mellrák ellen úgy volt hatásos, hogy – ellentétben a kemoterápiával – a rákos sejtek pusztítása mellett nem volt káros mellékhatása. Kínában már több mint ezer éve számos betegség (pl. bőrbetegségek) gyógyítására és malária ellen használták.
Újabban megfigyelték, hogy 1200-szor több rákos sejtet pusztít el, mint egészségeset. Antikarcinogén, antioxidáns és méregtelenítő hatását úgy fejti ki, hogy „programozott” sejthalált indít be a szokatlanul magas vastartalmú sejtben, amilyen pl. a maláriával fertőzött sejt is.
Minthogy az artemizinint legnagyobb mennyiségben a világon – jelenleg – maláriás betegek kezelésére használják, ezért a levelekben lévő koncentrációjuk növelése igen fontos, mivel a gyógyszeripar mind többet igényel belőle. A CO2-s légszennyeződés növekedésének köszönhetően a növényből több szert lehet előállítani – a gyógyszeripar nagy megelégedésére. Ennek a légszennyezésnek rajtuk kívül mások joggal nem örülnek.