h i r d e t é s

Aranykor

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam 0%
a- a+

Aranykor

2022. január 10. - 05:31

Mások alváshiányban, én rajongáshiányban szenvedek. Rajongásom hűlt helyét gyűlölködéssel sem szívesen töltöm ki, még ha sokan hiszik is, hogy akit támogatnak, azt rajongva kell szeretni, az ellenfeleket pedig gyűlölni tartozunk.

Forrás: is Wall

A nálunk tenyésző rendszert többen hibridnek nevezik, vagy autokráciát emlegetnek, a vérmesebbje egyenesen fasizmust kiált. A rendszer egyelőre megtartotta fogyasztói karakterét, van szólási szabadság is, legfeljebb az információ nem terjed, szemben a központi hazugságokkal. Mérsékelt, de eltéveszthetetlen autokrácia ez.

Nevezzük gulyásfasizmusnak.

A gulyásfasizmus pont annyira fasizmus, mint amennyire a gulyáskommunizmus kommunizmus volt. Másféle rendszerek, de abban közösek, hogy irányítóik igyekeznek élhetővé tenni az elfogadhatatlant.

Az uralkodó elit arra törekszik, hogy az emberek megszeressék a rendszert. Valeriánás nyugalom árad, ami van, az a legjobb, és örökké tart. Aranykorban élünk, éltünk korábban is.

Kádár János szelíden ül a nép emlékezetének trónusán. Ő is tudta, hogy a népet a javak elosztása, annak méltányossága érdekli (vagyis jár, ami jár), különben is, tele hassal nehezebb lázadni. Az abszurditásig fokozott államosítást több ponton enyhítette, de alapvetően ellene volt a piacnak, ami inkább rombolta a rendszert, mint a szabadsághiányos közélet. Ösztönösen kerülte a politikai konfliktusokat, főként a szovjetekkel. Egy emberi ábrázatú, mégis gyártási hibás rendszer vezetőjeként Kádár a hatvanas évek második felétől, a súlyos hibák és bűnök dacára, itthon és külföldön népszerűvé vált. 

Mostani aranykorunk királya, Orbán Viktor a haza megmentőjeként, a magyar DNS forrásaként pozicionálja magát. Boszorkánykonyhájának 3D-s nyomtatójából kerül ki az ellenség és a valóság makettje. Dúsgazdag világ ura ő, aki a vékonypénzű Kádárhoz képest a krőzus maga. Hívei rajonganak érte, tetszésindexe a világban mégis folyamatosan romlik. Úgy tetszik, még az önző nagyhatalmak is felmérik a belőle sugárzó veszélyt. A világpolitikában amúgy sem a jellemeket, nem is a sértett egót vagy a lázálmokat, inkább a rendszerbeli határsértés kockázatát mérlegelik. Így aztán a megtért fekete bárányt kedvelik, de gyakran már az is elég, ha a báránybőrbe bújt farkas nem támad. Csakhogy Orbán báránybőre alól kihallik a farkas morgása, látszik a vicsorgás. Ő pedig, minden Kárpát-medencei tanulságot félredobva, külpolitikai ármánykodásával, rendszere zabolátlan gazdagításával, romlott elitjével egy valaha kiváló adottságú korszakot tesz éppen tönkre. A NER még csak inog, a veszélyes kilengéseket erős tartóoszlopok csillapítják. Mindaddig tart ez, amíg a német autógyárak lazán tartják a pórázt, ha Brüsszel csak ugat, de nem harap, s ha jobb- és baloldali ellenzéke saját szövetségeseit ugatja és harapja. Vagyis, ha folytatódik a gulyásfasizmus.

 

Tömpe István / ÉS / LXVI. évfolyam, 1. szám, 2022. január 7.