h i r d e t é s

Bejutnak-e szeretteink a mennyországba, ha nem muszlimok?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Bejutnak-e szeretteink a mennyországba, ha nem muszlimok?

2020. június 19. - 18:08

A kérdésnek semmi értelme, pedig sokszor halljuk. Aki erre konkrét igennel, vagy nemmel válaszol, az kimeríti a hittagadás tényét, hiszen olyanról nyilatkozik, amiről egyedül Allahnak van tudása.

A választ megközelíteni egyetlen esettel lehet, ez Abu Talib, a próféta (béke reá) nagybátyjának és nevelőjének esete lehet, aki nem tért le ősei vallásáról, azonban a prófétát a legnehezebb időkben is védő szárnyai alá vette, a legnagyobb támadások ellenében is kiállt mellette. Egy hadiszt idézek Abu Talib haláláról:

Imám Bukhari jegyezte fel a következő hadiszt Szahih (autentikus) gyűjteményébe:
„Amikor közeledett Abu Talib halála, Allah prófétája (béke reá) ellátogatott hozzá. Abu Dzsahl ibn Hisham és Abdullah ibn Abi Umayyah éppen ott voltak nála. Allah prófétája (béke reá) Abu Tálibhoz fordult és így szólt: Ó, Nagybátyám! Mondd: Nincs más Isten, csak Allah és szavad mellett tanúskodom Allah előtt. Erre Abu Dzsahl és Abdullah ibn Abi Umayyah: Ó, Abu Talib! Megtagadnád-e atyád, Abd Al-Muttalib vallását? Allah prófétája (béke reá) tovább hívta Abu Talibot, hogy ismételje utána (nincs más Isten, csak Allah), míg a másikak (Abu Dzsahl és Abdullah) a magukét ismételték.
Míg Abu Talib kimondta az utolsó szót, hogy megmarad Abd Al-Muttalib vallásában és nem mondja, hogy nincs más Isten, csak Allah. Majd Allah prófétája (béke reá) így szólt: Allah megbocsájtását fogom kérni neked, míg Ő ezt meg nem tiltja nekem.”

Ezzel a történettel kapcsolatos a Korán két áyájának kinyilatkoztatása:

Nem illeti meg a Prófétát és azokat, kik hisznek, hogy bűnbocsánatért fohászkodjanak a pogányoknak, még ha közeli hozzátartozójuk is lenne, miután megnyilvánult nekik, hogy ők a Pokol gazdái. (Korán 9:113)

Ez a halottért szóló imára utal, ami nem illeti meg a hitetleneket, abban az esetben: 1. Ha miután megismerték az Iszlámot, nem gyakoroltak bűnbocsánatot és elutasították. 2. Utolsó napjukig a Hit ellenségei voltak, amivel egész életükben szembeszálltak. 3. Ha az imádkozó tudja, hogy egy csökönyösen tagadó, gonosz emberért szóló ima, saját hitelét rontja és a megbocsájtás ajtaját ezzel maga számára is bezárja.

Nem vezetheted azt, kit te szeretnél, hanem Allah vezeti azt, ki(t) Ő(t) akar(ja) és Ő a Legjobb Tudója azoknak, kik jó úton haladnak. (Korán 28:56)

A vers a Próféta szeretett nagybátyjának, Abu Talibnak a halálával függ össze. Ő volt az, aki a Prófétát a legnehezebb időkben is igaz emberként védte. A Próféta azt szerette volna, ha Muszlimként hal meg, de Quraish lebeszélte Abu Talibot erről és meggyőzte őt apáik hitének követéséről. Ez csalódást okozott a Prófétának. Allah azt vezeti, kit Ő akar, vagy Allah azt vezeti, ki akarja Őt. Az Arab szöveg mindkét értelmezést lehetővé teszi.

Aki figyelmesen elolvasta a hadiszt és a Korán áyáit az látja, hogy Allah kezében van a döntés.
Mégis, hittudósaink az elmúlt 1400 évben időt és fáradságot nem kímélve két vélemény köré csoportosultak. Az egyik, hogy Abu Talib pokolra jut, hiába volt a próféta támasza. A másik pedig tudni véli, hogy Abu Talib utolsó agóniájában még motyogott valamit és feltehetőleg az a hiteskü volt, de senki sem tudja biztosan, ezért nem ítélkezhetünk felette. Mindkét véleményt számos hadísszal támasztják alá.
Az én véleményem, hogy ezt bízzuk Allahra! Nincs elég dolgod az evilágon? Ha van, akkor miért tévedsz olyan területre, ahol sohasem kaphatsz választ földi életedben? Törődj saját dolgoddal. Ha azt jól teszed, akkor feltehetőleg legalább Te a Mennyországba jutsz és ott erre a kérdésedre is választ kapsz.

Címkék: