h i r d e t é s

Benyújtották a Paks II. beruházás létesítésiengedély-kérelmét

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Benyújtották a Paks II. beruházás létesítésiengedély-kérelmét

2020. június 30. - 17:38

A Paks II. Atomerőmű beruházás magyar megrendelője, a Paks II. Zrt. 2020. június 30-án – az ütemterv szerint – benyújtotta az Országos Atomenergia Hivatalnak (OAH) a két új VVER-1200-as, 3+ generációs paksi atomerőművi blokk létesítésiengedély-kérelmét. 

Fotó: Paks II. Zrt. látványterv

- A 283 ezer oldal terjedelmű létesítési dokumentáció benyújtása az eddigi legfontosabb mérföldkő az új blokkok építésének történetében. Az elkészült dokumentáció azt támasztja alá, hogy a Paksra tervezett új blokkok minden tekintetben megfelelnek a magyar, valamint az európai uniós szabályoknak és biztonsági követelményeknek. A Paks II. Atomerőmű tervezése során a biztonság kulcsfontosságú volt. Az aktív energiabetáplálást igénylő biztonsági rendszerek mellett az új blokkok a feladatukat emberi vagy műszaki beavatkozás nélkül is ellátni képes passzív biztonsági rendszerekkel is rendelkeznek – hangsúlyozta Süli János, a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter.

A létesítésiengedély-kérelem ellenőrzésére a magyar nukleáris hatóságnak 12 hónap áll rendelkezésére, amit további 3 hónappal meghosszabbíthat az OAH. A magyar hatóság a létesítésiengedély-kérelem elbírálásába – a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségen keresztül – külföldi szakértőket is bevon.

Az Európai Bizottság döntése alapján a létesítésiengedély-kérelem mostani benyújtása után három hónappal kérelmezhető a magyar nukleáris hatóságtól a földmunkák elkezdésének engedélyezése.

- A mai napon nagyon fontos szakasz zárul le a Paks II. Atomerőmű építésének előkészítésében, amely egy korszerű, 3+ generációs atomerőmű lesz. Magyar partnereinkkel együtt hatalmas munkát végeztünk el az engedélyezési tervdokumentáció összeállítása során. Az új magyar atomerőművi blokkok építése a karbonmentes energiatermelést biztosító atomenergetika növekvő szerepéről tanúskodik, amely elősegíti a klímavédelmi célok elérését – hangsúlyozta az esemény alkalmából Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója.