Bocsánatot kért a listázás miatt a Figyelő
A bíróság elmarasztalta a kormánypárti lapot, mely közhasznú tevékenységet folytató civil szervezeti aktivistákat és egyszerű munkavállalókat „idegen, gonosz hatalmak” zsoldosainak állított be. Most bocsánatot kért a Figyelő.
A lap 2018-ban, kormánypárti – Schmidt Mária és gyerekei, köztük Ungár Péter LMP-s politikus közös cége általi – átvételét követően közölt listát azokról, akik szerintük Soros György magyarországi emberei, úgymond „zsoldosai”.
Több száz Sorosnak, illetve az általa pénzelt szervezeteknek dolgozó embert tudtunk azonosítani
– írta akkor a Figyelő.
A lap felsorolásába Chikán Attila közgazdász professzor is bekerült, aki az első Orbán-kormány gazdasági minisztere is volt, ám azóta többször bírálta a fideszes kormányok gazdaságpolitikáját. Amikor az egykori minisztert az akkor még kormányfüggetlen HírTV egyik műsorában Kálmán Olga erről az ügyről kérdezte, az egyetemi tanár könnyeivel küszködve tudott csak válaszolni.
A Magyar Helsinki Bizottság a Media1-nek küldött sajtóközleménye szerint a monstre perrel az volt a céljuk, hogy bíróság marasztalja el a jelenleg már csak online megjelenő kormánypárti hetilap kiadóját, a Mediaworks Hungary Zrt.– t amiért közhasznú tevékenységet folytató civil szervezeti aktivistákat, egyetemi oktatókat és egyszerű munkavállalókat „idegen, gonosz hatalmak” zsoldosainak állított be.
Ez meg is történt, és a lap most eleget a tavalyi bírósági ítéletnek, amikor közölte az alábbi szöveget:
A Figyelő című hetilap 2018. április 12-én megjelent lapszámában »A Spekuláns emberei« című cikkben a felperesek hozzájárulása nélkül listában jelentette meg neveiket, és azt állította róluk, hogy azért dolgoznak, hogy érvényre juttassák Soros György akaratát, valamint azzal, hogy őket zsoldosoknak titulálta, megsértette a felperesek jó hírnév védelméhez fűződő személyiségi jogait. A jogsértésért bocsánatot kérünk
– írja honlapján a Figyelő, melynek nyomtatott változata az eset óta megszűnt.
A lap kiadói jogait birtokló, korábban Schmidt Mária kormánybiztos, a Terror Háza főigazgatója, Ungár Péter és az LMP-s társelnök testvére családi cégének tulajdonában álló K4A Lapkiadó Kft. 2019-ben került át a fideszes médiaóriáshoz, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványhoz (KESMA), majd beolvadt a Mediaworks cégbe, ezért kellett most nekik intézkedniük.
A Magyar Helsinki Bizottság úgy kommentálja az ítélet Figyelő általi teljesítését, vagyis a bocsánatkérés megtörténtét, hogy a Figyelő Soros-listája egy „visszataszító lejárató kampány egyik ostoba és kártékony mozzanata volt”.
A civilszervezet szerint a hazug lista nem a társadalom, hanem a politikai megrendelő érdekét szolgálta.
A kormány médiájának vezércégével, a Mediaworks-szel szembeni perben a pernyertes felperesek között 8-an a Magyar Helsinki Bizottság mostani vagy egykori munkatársai. Az ügyvédi képviseletet is az NGO biztosította. (media1.hu)