h i r d e t é s

Cáfol a főigazgató – Nem kell bekapcsolni a mentőknél a szirénákat

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Cáfol a főigazgató – Nem kell bekapcsolni a mentőknél a szirénákat

2015. február 04. - 10:04
0 komment

Csúszhat a mentőszolgálat az új mentőállomások átadásával és ezzel elúszhatnak az uniós források – írta a Népszabadság.

Burány Bélát, az Országos Mentőszolgálat főigazgatóját kérdeztük, mennyi pénz veszhet így el.

- A Népszabadság információi szerint veszélyben a mentőszolgálat uniós támogatása, mert akkora csúszásban vannak, hogy lekésik a novemberi végső határidőt.

- Határozottan cáfolom ezt. A pályázat zárásának határideje november 30, és minden programponttal készen leszünk.

- A lap azt állítja, hogy eddig egyetlen mentőállomást sikerült átadniuk.

- A 11 milliárd forintos pályázatból hatvan meglévő mentőállomást újítunk fel és 22 új állomást építünk fel. Emellett 200 új mentőautót szerzünk be. A legjobban ezen a téren állunk, 178-at már megvettünk, a terepen vannak. Huszonkét mentőorvosi kocsi beszerzési eljárása pedig folyamatban van. Ezek speciálisan kiképzett személyautók, amelyekben szakorvos és egy ápolóként is dolgozó gépkocsivezető kap helyet. Némi csúszás van a programban a minőség-ellenőrzés elhúzódása miatt, de nem jelentős.

- A legnagyobb gond a mentőállomásokkal van. Valóban csak egyet adtak át belőlük?

- A bátaszéki állomás február elején indulhat, 20 építése pedig zajlik. Nagyobb csúszás egy állomásnál van, ahol régészeti leletre bukkantak, ott ki kell várni, hogy újraindulhasson a munka.

- Tíz hónap maradt novemberig, készen lesznek?

- Készen, nyár eleji-közepi határidővel számolunk. Emellett hatvan meglévő mentőállomást újítunk fel, ebből 12-vel végeztünk, de még zajlik a kivitelezés és tervezési szakaszban lévő állomás is van.

- Hogy fordulhat ilyen elő?

- A korábbi tervezés nem minden esetben vette figyelembe a valós költségvetést. Kénytelenek voltunk a vágyálmok helyett a meglévő forrásokra alapozni. Előfordult az is, hogy többet kell költeni a tervezettnél, mert valójában rosszabb állapotban van az épület, mint az elsőre látszott. Február közepén indulhat a munka, és lesznek olyan mentőállomások, amelyekkel csak szeptemberben vagy októberben leszünk készen, de készen leszünk.

- Évek óta zajló programokról van szó, miért csúsztak meg?

- Nem egyedi a problémánk, a magyar építőipartól azt várjuk, hogy gyorsan, jól és olcsón dolgozzon, és ebből csak kettőt szeret teljesíteni. Hiába írtunk ki 15-20 mentőállomás felújítására pályázatot, nem volt jelentkező. Előfordult olyan is, hogy aláírtuk a szerződést, de nem teljesítette a cég időre, ilyenkor kötbért vetünk ki, ám attól nem készül el előbb az épület.

- A pályázatok célja annak a nagymértékű esélyegyenlőtlenségnek a csökkentése, amely abban mutatkozik meg, hogy az ország egy részén nemhogy 15, de még 30 perc alatt sem ér oda a mentő.

- Ma 73-78 százalékban tudjuk teljesíteni az azonnali beavatkozást igénylő hívásoknál a 15 percen belüli „szintidőt”, és ez nagyjából 2000 óta így van. Most a mentésirányítás korszerűsítésével együtt összesen 16 milliárd forintot költünk arra a célra, hogy tíz betegből kilenchez jussunk oda 15 percen belül, ha azonnali a szükséglet. Ez ugrásszerű javulás lenne.

- A mentésirányítást beindulása is évekig csúszott, ha jól számoltam, három főigazgatón átívelő program lett belőle. Sikerült úrrá lenni a nehézségeken?

- Igen, a telefonrendszer már országosan működik, az egységes kikérdezési protokollt folyamatosan vezetjük be. Jelenleg hét megyében már így dolgoznak a kollégák, és hetente két-három újabb megyét kapcsolunk rá a rendszerre. Az átállásból a betegeknek nem szabad semmit érezniük. Ha hibát észlelünk, azonnal visszaáll a régi rend, és az ellátás folyamatosan zajlik.

- Mi az új mentésirányítási rendszer gyakorlati jelentősége? Jobban, gyorsabban fognak dolgozni ettől a kollégái?

- Amikor egy hívás befut, az irányítás azonnal látja, hogy a környéken hol van mentőegység és az hány másodperc alatt ér oda.

- Vagyis nem feltétlenül a mentőállomásról indulnak?

- Nem, éppen ez az új rendszer lényege. Gyakran látunk olyan ábrákat, amikor a mentőállomások távolságából próbálják kitalálni, mennyi idő alatt érhet oda a mentő egy adott helyre. Csakhogy ez ma már nem így működik. Az irányítás a legközelebb arra járó egységet tudja küldeni, és így jelentősen gyorsíthatja a folyamatot. Március közepére országosan működhet a rendszer.

- Nem hittük, hogy megéljük. Tehát azt mondja, a mentőállomások felújításánál még nem kell bekapcsolni a szirénát, nincs vészhelyzet?

- Amikor beállítja az ébresztőórát, hagy rá öt percet, hogy ráérősebb legyen a reggele. Ám ugyanez az öt perc a repülőtéren egészen más megítélés alá esik, ha már felszállt a gépe. Az unió november 30-i határideje a repülő indulásához hasonló éles határpont, ezért percre szabom meg a kollégáimnak, mikor kell végezniük egy munkafolyamattal, hogy mindennel készen legyünk. Sok tartalékunk már nem maradt, ez tény. Szerencsére a kormány elfogadott egy határozatot, amely jelentősen gyorsítja az ügyintézést, ez megolajozza az ügymenetet. Ahogy az évek óta húzódó mentésirányítási rendszert sikerült átadnunk, úgy a többi projektet is időben befejezzük. A mentésügynek szüksége van a forrásokra, nem fogjuk elveszíteni őket. 

 

valasz.hu

{flike}