Csak álom a V alakú recesszió, 90 százalékon állhat be a gazdaság
Hiába kelt pozitív várakozásokat a kormány, a 2022-es választásig aligha fogjuk elérni a gazdaságban a 2019-es szintet; a teljesítmény jó ideig a korábbi 85-90 százalékán állandósulhat, azaz elmarad a visszapattanás – állítja Győrffy Dóra közgazdász.
Nem a kormány, a fideszes szavazók vagy az ellenzéki szimpatizánsok vannak bajban a recesszió miatt, hanem az egész ország. Ezen belül is főleg a sérülékeny csoportok, azaz például a szegényebb rétegek, a munkájukat elvesztők, a hátrányos helyzetű térségekben élők. A kormány pozitív hangulatot kelt, fokozza a kilábalással kapcsolatos várakozásokat, csakhogy a valóság más és a nemzetközi hangulat sem jó. Teljes szektorok nullázódtak le, ezért mielőbb korrigálni kellene a lépéseket – fogalmazott Győrffy Dóra közgazdász, politológus az Új Egyenlőség legfrissebb podcastjában.
A Közgazdászok a válságkezelésről elnevezésű kör a napokban tett közzé egy hatpontos javaslatcsomagot, amely a koronavírus nyomán kialakult gazdasági krízis hazai alakulását értékeli és a szerintük lehetséges lépéseket foglalja össze. A különböző hátterű, indíttatású, eltérő szakmai múlttal rendelkező közgazdászok közös minimuma – talán meglepő módon – a szolidaritás, és külön hangsúlyozzák, hogy a társadalom legfelső részének érdemi terhet kellene vállalnia a válságkezelésből.
Győrffy Dóra szerint téves a kormány "visszapattanásra" (a gazdasági növekedés újbóli gyors felfutására, V alakú recesszióra) vonatkozó várakozása. Már csak azért is, mert a gazdasági élet általában nem lesz képes arra – nemcsak nálunk, a világon máshol sem – hogy ott folytatódjon, ahol a válság előtt abbamaradt. A szakember inkább azzal a feltételezéssel ért egyet, hogy a korábbi teljesítmény kilencven százaléka állandósulhat, ráadásul megváltozott szerkezetben. Ezért fontos, hogy a mostani válság a magyar gazdaság súlyos szerkezeti problémáira mutat rá, ami a regenerálódás akadálya lesz a válság elmúltával is.
A közgazdászcsoport új javaslatcsomagjának legfontosabb elemei közé tartozik a családi pótlék emelése és a munkanélküli-ellátás időtávjának kitolása legalább hat hónapra.
Győrffy Dóra a válságkezelő intézkedések fő célcsoportjának a gyerekeket nevelő háztartásokat látja – a gyerekek fele a társadalom alsó harmadához tartozó családokban él –, valamint a munkájukat elvesztőket és a kis- és középvállalkozásokat. Szerinte lényeges lenne egy olyan válságkezelési stratégia kialakítása, amely megakadályozza a társadalom teljes szétszakadását, és megőrzi a válság utáni felzárkózás esélyét a társadalom egészének. (nepszava.hu)