h i r d e t é s

Csihi-Puhi Horvátországban

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Csihi-Puhi Horvátországban

2015. május 01. - 17:24
0 komment

Horvátországban az idén parlamenti választások lesznek, ez megnehezíti a horvát-magyar kiegyezést az INA ügyében.

Egy neves amerikai jogász közvetíthet a Mol és a horvát állam között, de a horvát fél egyelőre húzza az időt. Ismét izzik a börtönbüntetésre ítélt Ivo Sanader exminiszterelnök ügye, most éppen az alkotmánybíróság hozhat ítéletet. - írja a figyelo.hu

Magyarországról nézve mintha nem sok minden változna az INA horvát olajcég körüli konfliktusokban, de a zágrábi történéseket figyelve igencsak fortyog az ügy. A horvát alkotmánybíróság hamarosan dönt Ivo Sanader exminiszterelnök kifogásairól. Mint emlékezetes, a politikust többek között azért is elítélték, mert a bíróság szerint 10 millió euró kenőpénzt kapott volna azért, hogy a Mol átvehesse az irányítást az INA-ban. A börtönben ülő politikus szerint tárgyalása során eljárási hibák történtek, és sérültek a védelem jogai. Ha az alkotmánybíróság is így látja, akár első fokon újrakezdődhet az ügy tárgyalása. Mindez azért nagyon fontos, mert a horvát s a magyar fél komoly üzleti kérdésekben is pereskedik nemzetközi választott bíróságok előtt. Nagyon leegyszerűsítve, a horvátok abban bíznak, hogy amennyiben van egy jogerős ítélet arról, hogy Sanader korrupció hatására állapodott meg a Mollal, akkor ezek a megállapodások nem érvényesek. A Mol jogászai pedig abban bíznak, a nemzetközi bíróság alaposabban megvizsgálja, hogy mennyire volt megalapozott a Sanader-ellenes ítélet. 

Hernádi Zsolt Mol-elnök is gyanúsított egy eljárásban, az ő ügye is magas bírói fórumokon jár, hiszen a zágrábi legfelsőbb bíróság éppen azt mérlegeli, hogy joga van-e a magyar gyanúsítottnak egy számára is érthető nyelven megismerni az ügye iratait. Egy ideje már gondolkodik ezen a testület, de ha pozitív lesz a válasz, akkor 14 ezer oldalt kell lefordítani, ennek azért lesz idővonzata. Követ dobott az állóvízbe az is, hogy Ivo Sanader egy másfél éve megjelent cikkre reagálva levelet írt a börtönéből, amelyben foglalkozik a Mol-INA-üggyel is. Ennek kapcsán a horvát sajtóban pedig cikkek jelentek meg arról, hogy milyen titkosszolgálati hátterű összeesküvés, illetve milyen egykori és jelenlegi vezetőkből álló hálózat befolyásolta Sanader részben magyar vonatkozású elszámoltatását.

JÖN A VÁLASZTÁS

Itthon szeretjük azt gondolni, hogy a magyar politikai közélet még regionális szinten is durvának, árokásósnak, demagógnak számít, az elmúlt hetek zágrábi fejleményeit megismerve az biztosan állítható, hogy Horvátország semmiképpen sem marad le tőlünk. Röviden összefoglalva a helyzetet, déli szomszédunknál az ellenségem ellensége is az ellenségem - hallottuk. A durvuló hangnem aligha független attól, hogy országban az idén parlamenti választásokat tartanak. Az alkotmány szerint 2015 során bármikor kiírhatja a köztársasági elnök a voksolást, Zágrábban a legtöbben azt várják, hogy már jóval december előtt megtartják a szavazást. A képlet röviden úgy írható le, hogy a rengeteg üggyel, korrupcióval és gazdasági sikertelenséggel terhelt Kukurikú szövetség pártjai, élükön Zoran Milanović szociáldemokrata miniszterelnökkel, nem nyerhet. A Mollal tárgyaló Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter liberális pártja egészen biztosan bukni fog, mert a támogatottsága már nem látható szabad szemmel. Sokkal esélyesebb a győzelemre a ma ellenzékben levő jobboldal, vagyis a HDZ párt, élén Tomislav Karamarkóval, aki egyébként korábban belügyminiszter volt.

A Mol ebben a politikai helyzetben szeretné megoldani számos zűrös ügyét az INA-ban társtulajdonos horvát állammal, de az látványosan időhúzásra játszik. Mindez logikus, hiszen a baloldali kormány folyamatosan harcolt és ellenséges hangot ütött meg a Mollal szemben, választóik előtt nem lenne hiteles, ha az utolsó pillanatokban mégis megegyezne a magyar céggel. Ezért teljesen komolytalan topogást folytat. Pedig még az Egyesült Államok külügyminisztériuma is beszállt. Közvetítést ajánlott, de a horvátok hónapokig nem válaszoltak. Ivan Vrdoljak állítólag öt hónapig nem is jelezte a miniszterelnöknek, hogy a közvetítési szándékot. Ez persze lehet valamiféle jó rendőr, rossz rendőr szereposztás is, mindenesetre, amikor az amerikai fél már ingerültebben kért választ, akkor előbb nem fogadták el a felajánlott közvetítőket. Az időhúzás célja bizonyára az, hogy ebben a kormányzati ciklusban már ne kelljen a magyarokkal megállapodni, ami talán a Mol hosszú távú céljainak sem mondana ellen, hiszen ha átfogó megállapodást köt még a baloldali kormánnyal a vitás kérdésekről, akkor a kormányváltásnál a HDZ azonnal nekiesne a sztorinak. A nyilvánosság előtt a Mol többször hangsúlyozta, hogy elsődleges célja a megállapodás a horvát kormánnyal, és akár azzal is elégedett lenne, ha bizonyos vitás kérdéseket a mostanival, másokat az új kormánnyal tudna megnyugtatóan rendezni.

Erre a taktikára van a Mol életében egy nagyon érdekes analógia, erről is, és más döbbenetes sztorikról is számot ad a Figyelő zágrábi gyorsfényképe.

 

figyelo.hu

Posted by SEJT on 2015. május 1.