Elzárhatják az EU-s pénzcsapot, ha tovább hőbörög Orbán
Példátlan lépés: Brüsszel félmilliárd eurót venne el Magyarországtól.
Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy jövő januári hatállyal függesszék fel 495 millió euró, mai árfolyamon 142 milliárd forint, Magyarországnak szánt felzárkóztatási támogatási összeg folyósítását, mert az ország nem teljesítette deficitcsökkentési kötelezettségeit - írja a 168óra.hu. A Fidesz szerint Andor László uniós biztosnak „kutya kötelessége” lett volna kiállni Magyarország mellett. Ha azonban Andor így tett volna, megsérti az EU Alapszerződésének 213-as cikkelyét.
Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény, a biztosok testülete szerda délelőtt ült össze, és az egyik napirendi pont a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárás volt. A testület javaslatát még az EU-tagországok pénzügyminiszteri tanácsának (ECOFIN) is meg kell vitatnia, és jóvá kell hagynia.
A témáról most kiadott közlemény szerint a pontosan 495 184 000 eurót a jövő januártól hatályos kötelezettségvállalásokból függesztik fel. A bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékáról, az összes kötelezettségvállalás 29 százalékáról van szó. A közlemény szerint a mindeddig „példátlan” lépés „az Európai Bizottság Magyarországnak szóló ismételt figyelmeztetéseiből következik, hogy fokozza erőfeszítéseit a túlzott államháztartási deficit befejezésére, valamint abból, hogy elmaradtak a megfelelő lépések”. A bizottság emlékeztetet arra, hogy januárban már hiányolta Magyarország hatékony lépéseit, és javasolta a túlzott deficit miatti eljárás felgyorsítását, amit a pénzügyminiszteri tanács el is fogadott.
Olli Rehn pénzügyi biztos a közlemény szerint azt hangoztatta, hogy a javaslatnak „erős ösztönzőnek kell lennie Magyarország számára, hogy megfelelő makrogazdasági és pénzügyi feltételeket hozzon létre annak érdekében, hogy biztosítsa a kohéziós alapból származó források hatékony felhasználását”. Hozzátette, hogy „most a magyar kormánynak kell cselekednie, mielőtt a felfüggesztés életbe lép”. Magyarország a bizottság előrejelzése szerint jövőre is átlépi a 3 százalékos deficithatárt – emelte ki Rehn. Johannes Hahn, a regionális fejlesztésért felelős biztos kiemelte: „a bizottság javaslata arányos, és lehetővé teszi, hogy az alapból továbbra is támogassanak beruházásokat, miközben Magyarországnak esélyt és időt ad, hogy rendezze a helyzetet”.
A bizottság emlékeztetett a kohéziós alapra vonatkozó uniós szabályokra, amelyek szerint ha valamely kedvezményezett tagállamban túlzott költségvetési hiány áll fenn, és az erről „kiadott tanácsi ajánlást az érintett tagállam részéről nem követte eredményes intézkedés, az alapból az érintett tagállam részére tett kötelezettségvállalások teljes vagy részleges felfüggesztéséről határozhat, a felfüggesztésről szóló határozatot követő év január 1-jei hatállyal”. A szabályok szerint „ha a Tanács megállapítja, hogy az érintett tagállam megtette a szükséges kiigazító intézkedést, késedelem nélkül határoz az érintett kötelezettségvállalások felfüggesztésének megszüntetéséről” is.
A Fidesz szerint jogszabályt kellett volna sértenie Andor László uniós biztosnak
Ha Andor László úgy tett volna, ahogy a Fidesz elvárná, akkor megsértette volna az EU Alapszerződésének 213-as cikkelyét – írja a Hvg.hu Selmeczi Gabriella közleménye nyomán, amelyben a Fidesz szóvivője azt kifogásolta, hogy a magyar uniós biztos nem állt ki a magyar emberek mellett.
„Andor Lászlónak kutya kötelessége kiállni Magyarország és a magyar emberek mellett” – kommentálta Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője, hogy a magyar uniós biztos nem vett részt az Európai Bizottság ülésén, amin 143,5 milliárd forintnak megfelelő 495 millió eurónyi uniós támogatás felfüggesztésével fenyítették meg Magyarországot a magas költségvetési hiány miatt.
Selmeczi Gabriella közleményéből következik – írja a Hvg.hu –, hogy Andor Lászlónak meg kellett volna sértenie az Európai Unió Alapszerződésének 213-as cikkelyét.
A jogszabály egyértelműen kimondja: a biztosokat általános alkalmasságuk alapján nevezik ki, feladataik ellátása során teljes mértékben függetlenek. Így nem kérhetnek vagy nem fogadhatnak el utasítást kormányoktól vagy más szervektől, csak a közösség általános érdekei szerint járhatnak el, különben alkalmatlanná válnak feladatuk ellátására. „A tagállamok vállalják, hogy tiszteletben tartják ezt az elvet, és nem kísérlik meg a bizottság tagjainak befolyásolását feladataik ellátása során” – áll a szerződésben.