Ezt nem fogják elfelejteni Orbánnak
Az Orbán-rezsim most saját hibáiért és felelőtlenségéért fizet - mindenki látja, hogy még annyira sem készültek fel a menekülthullámra, mint Ausztria, a plakátkampány pedig csak fokozta a félelmet és az ellenszenvet az idegenekkel szemben – mondta Paul Lendvai.
Megrázott a sor, amelyet Budapestre érkezésemkor láttam Ausztria felé gyalogolni. 1944-re emlékeztetett, amikor tizenöt éves fiúként engem is menetoszlopban kísértek. Igaz, a rendőrök most csak a forgalom elől védték a menekülteket – nyilatkozta a Népszabadságnak a német nyelvterület egyik legismertebb külpolitikai újságírója, Paul Lendvai. Szerinte a Budapestről érkező képek drámaisága rázta föl Angela Merkel német és Werner Faymann osztrák kancellárt, hogy beengedjék a menekülőket - írja a Népszabadság.
Lendvai nem hiszi, hogy egyszerű kérdés lenne a más kultúrkörből érkező emberek befogadása. Úgy véli, Orbán Viktornak igaza van, amikor azt mondja, hogy nem mindannyian a háború elől menekülnek, van köztük sok „kivándorló" is a balkáni országokból. – Magyarország szempontjából azonban nagyon károsnak tartom, hogy ebben az európai, sőt, világválságban antagonisztikus partnerként lép fel és emiatt ilyen élesen támadják külföldön a miniszterelnököt, a kormányt és ezzel kapcsolatban az országot is. Ebben persze van egy nagy adag álnokság és képmutatás is, de az Orbán rezsim ezúttal a saját hibái és felelőtlensége miatti számlát fizeti meg – mondta Paul Lendvai. Szerinte a magyar kormány egyszerűen nem készült fel a menekülthullámra, még annyira sem, mint Ausztria. A bevándorlóellenes kampány pedig a nyilatkozatokkal és az óriásplakátokkal csak fokozta a félelmet és ellenszenvet az idegenekkel szemben.
Merkel és Orbán a Parlamentben idén februárban. A menekültválság mély sebeket ejtett a magyar–német viszonyon - Fotó: Reviczky Zsolt / Népszabadság
A nyugati sajtó Lendvai szerint sokszor nem is tudja, hogy rengeteg magyar ember, a civil társadalom segíti a menekülteket. Ehelyett az egész országról negatív kép jelenik meg. Azt pedig a legnagyobb politikai hibának tartja, hogy „a miniszterelnök és fullajtárai, Szijjártó, Lázár és mások” azt a Németországot és azt a kancellárasszonyt kritizálják, aki eddig a rá nehezedő óriási nyomás ellenére nagyon mértéktartóan beszélt Magyarországról és Orbánról. – A magyar-német viszonyban az a könnyelmű megjegyzés, hogy „ez német probléma” nagyon mély sebeket fog hagyni, amelyeket nem lehet majd egykönnyen orvosolni – fejtette ki Paul Lendvai.
A szerb határon kihúzott kerítés kapcsán úgy fogalmazott, hogy ilyen kártékony dolgot ritkán lehet látni a modern történelemben: a bejutást nem akadályozza meg, viszont árt az ország presztízsének. A német és osztrák politikusok, akár szociáldemokraták akár konzervatívok, tanultak a múltból. A magyar kormánytagok nyilatkozataiból viszont úgy tűnik, mintha nem emberekről, hanem export-import termékekről beszélnének. Pedig a gazdasági migránsok sem bűnözők, egyszerűen csak jobban akarnak élni – vélte Paul Lendvai.
Mint kifejtette, Bicske neve bevonult a történelembe: becsapták az úton lévő embereket, azt mondták nekik, hogy az osztrák határhoz viszik őket, közben a vonat csak a menekülttáborig ment. Olcsó trükkel csalták őket lépre, mint 1956-ban a jugoszláv követségre menekült Nagy Imrééket, akiknek azt mondták, hogy hazamehetnek.
Bruno Kreisky a néhai osztrák kancellár mondta, hogy a hála nem politikai kategória, s ez a jelek szerint a nemzetközi kapcsolatokra is vonatkozik – emlékeztet Lendvai, aki szerint képtelenség, hogy magyar politikusok az Európai Uniót, Németországot és Ausztriát szidalmazzák, miközben nélkülük nem épülne semmi és a gazdasági válság tönkretette volna az országot. A magyar közvélemény többsége azonban a médiahelyzet és az ellenzék gyengesége miatt hallgat vagy támogatja a kormány politikáját.
Magyarország megítélésére katasztrofális hatással vannak az utóbbi napok eseményei, az ország imázsa a kommunizmus évei óta nem volt ilyen rossz. Az Európai Néppártban már most is repedezik Orbán támogatottsága, és mostani szerepét nem fogják elfelejteni, amikor a jövőben gazdaságpolitikai konfliktusokról lesz majd szó – mondta Lendvai.
Az 1957 óta Bécsben élő újságíró nagyon veszélyesnek tartja, hogy a kormány különleges törvényeket fogadtat el, különös tekintettel arra, hogy az alkotmányból már évekkel ezelőtt kiiktatták a fékeket. – Eléggé pesszimista vagyok, nem csak Magyarországot, hanem Európát illetően is – foglalta össze véleményét Paul Lendvai.
nol.hu (Címlap: Paul Lendvai - Fotó: Kurucz Árpád / Archív)