Hittek a kormánynak, hoppon maradhatnak
Úgy tűnik, mégsem kapják meg a kormányzattól a megígért támogatást a rendvédelmi dolgozók és a katonák. Lakásvásárlási támogatás és nyugdíj-kiegészítő biztosítás szerepelt a kormány vállalásai között, de karácsony előtt egy nappal hatályon kívül helyezték az erről szóló rendeletet. Az érdekvédők tiltakoznak, és remélik, a tárgyalások során meggondolja magát a kormányzat.
A rendvédelmi dolgozók életpályamodelljének két fontos alappillérét törölheti el a kormányzat – mondta a 168 Óra Online-nak Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkára. Egy új lakhatási rendszert és egy új megtakarítási biztosítási rendszert ígért a kormány, az ígéretek jogi garanciáját a 2014. év végén kihirdetett 1846/2014. (XII. 30.) kormányhatározat jelentette. A határozat a lakástámogatás rendszerének kidolgozásának határidejét 2015. december 31-re, míg a biztosítási rendszer kimunkálásáét 2016. december 31-re határozta meg. Ezért hideg zuhanyként érte az állományt, amikor a Magyar Közlöny év végi számában megjelent kormányhatározat eltörölte ezt a korábbi rendelkezést.
A szakszervezetek tiltakoznak és magyarázatot várnak a kormánytól. Az RTL Klub híradója öt minisztériumot is keresett az ügyben, válasz sehonnan sem érkezett.
Az életpályamodell első pillérével kapcsolatban is vannak gondok: a tavalyi 30 százalékos illetményemelés mellé (ami inkább 26-27 százalék lett) 2016. január 1-jétől évente 5-5 százalékos mértékű béremelést ígért a kormányzat 2019-ig. Ehhez képest már most van több mint négyezer hivatásos állományú belügyminisztériumi dolgozó, aki nem fogja megkapni az 5 százalékos emelést azzal az indokkal, hogy ők már beálltak az illetményük 100 százalékára. „Az ígéret nem erről szólt, hanem arról, hogy még kapnak négyszer 5 százalékot a következő négy évben. Emiatt is becsapva érzi magát az állomány” – mondta el az FRSZ főtitkára.
Pongó Géza a határra vezényelt rendőröktől visszakövetelt túlórapénzek ügyéről azt mondta: erkölcsi kár is keletkezett azzal, hogy visszakérték ezeket az összegeket éppen karácsony előtt. „A túlóra kifizetése úgy történik, hogy egy felelős parancsnok elrendeli, egy kolléga azt végrehajtja, azt visszaellenőrzi a parancsnok, és jóváhagyja, ezután kerül a pénz kifizetésre. Az ügynek ez a része ellenőrzési szakban van, hogy megállapítják-e az érintett vezetők felelősségét, nem tudni. A hozzánk forduló rendőrök közül mindegyiknek az ügyét egyenként megvizsgáljuk, ha kell, bíróságon képviseljük őket.”