Ingatlan bumm: meddig nőhetnek az árak?
Ma már nem újdonság, hogy az ingatlanpiacon drámaian elszabadultak az árak, s ennek hátulütőit már egy ideje megtapasztalhatjuk.
A jó adottságokkal rendelkező budapesti ingatlanok árai gyakran a nyugat-európai színvonallal vetekszenek, de a nagyvárosainkban is jelentős drágulás volt tapasztalható. Joggal merülhet tehát fel a kérdés, hogy mégis meddig tartható az az állapot, s milyen következményei lesznek, ha továbbra is csillagászati összegekért juthatunk csak ingatlanhoz. Kérdés az is, hogy elválik-e az lakossági és az üzleti célú ingatlanok piacának tendenciája?
A 2015-ös évben még növekvő kereslet volt tapasztalható, ám 2016-ban az elrugaszkodott árak miatt óvatosabbá váltak az érdeklődők. Ha olyan ingatlanra bukkantak a vásárlás előtt állók, melyet reális áron hirdettek, akkor gyorsan lecsaptak a lehetőségre. A tavalyi évben nem csak a lakásárak lettek egyre magasabbak, de a kínálat is bővülni látszott, s a kereslet sem maradt el sokkal. A tapasztalatok ráadásul azt mutatják, hogy minderre a sokat emlegetett CSOK nem volt a vártak szerinti hatással. Ugyan kiegyensúlyozott ingatlanpiaci helyzetről beszélhetünk, de ez sajnos egyet jelent itthon azzal, hogy már a kistelepüléseken is gyorsuló áremelkedés érezhető.
Növekvő árak, csökkenő kereslet
Az ingatlan bumm következményei már tavaly is látszódtak, ugyanis a meghirdetett ingatlanokon sok esetben csak hosszú idő után sikerült túladni. A kisebb forgalom miatt az alkudozás sem volt ritka. S hogy mi a helyzet jelenleg, 2017-ben? Mivel a vevők a túlárazott ingatlanok iránt kevésbé érdeklődnek, így az árak egy bizonyos szint után nem emelkedhetnek tovább, tehát beáll egy stagnáló szint. Igaz ez a vételárakra és a forgalom alakulására is. Egyértelműen bebizonyosodott tehát mostanra, hogy az ingatlanpiaci helyzetnek megfelelően hiába igyekeznek egyre drágábban értékesíteni a tulajdonosok az ingatlanokat, ha erre tulajdonképpen nem mutatkozik fizetőképes kereslet. A szakértők előrejelzései szerint az sem kizárt, hogy esetleg árcsökkenés várható. Ennek oka nem más, mint az, hogy itt az építkezési szezon, és az új építési lakások egyúttal nagyobb választási lehetőséget is kínálnak az ingatlanvásárlás előtt állók számára.
Bővül az új építésű ingatlanok kínálata
A kínálat bővülésének hatására várhatóan a használt lakások ára nem emelkedik majd tovább, sőt, a kevésbé frekventált területeken, kisebb városokban az árcsökkenés is reális lehetőségként számon tartható. Más a helyzet az új építésű ingatlanok esetében, ugyanis a megnövekedett kínálatot a beruházók olyan extra szolgáltatásokkal tehetik vonzóbbá, mint például a rugalmas fizetési konstrukciók, vagy az ingyenesen beépített konyhabútor.
Mint már olyan sokszor bebizonyosodott, a négyzetméterárak továbbra is a főváros frekventált területein bizonyulnak a legmagasabbnak. Hasonló a helyzet a nagyvárosokkal is, ám a peremkerületek rendszerint olcsóbbnak szoktak lenni, mint a belváros. Nem csak az ingatlanvásárlást tervezők állnak néha döbbenten az árakat látva, hanem az albérlet iránt érdeklődők is. Különösen így van ez az egyetemi városokban, ahol rendszerint fokozott kereslet szokott mutatkozni a bérlési lehetőségek iránt. Mivel azonban a keresleti oldal erősen befolyásolja a kínálat alakulását, így várhatóan hamarosan szelídülnek majd a korábban elszabadult összegek.