h i r d e t é s

Jön a megfigyelés és a szegények hatalmi vegzálása

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Jön a megfigyelés és a szegények hatalmi vegzálása

2020. május 19. - 15:27

Kétharmados többséggel, 156 igen 38 nem szavazat mellett elfogadta a Parlament a Semjén Zsolt által április 28-án benyújtott salátatörvényt.

Az Országgyűlés plenáris ülése 2020. május 18-án. - Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A 162 oldalas jogszabály többek közt lehetővé teszi

  • a nemzetbiztonsági szolgálatok számára a megfigyelést
  • a rendőrségnek, hogy még az ártatlanul gyanúsítottak adatait is húsz évig őrizze
  • valamint ezentúl kizárhatják a közmunkából azokat, akiknek rendetlen az udvara.

A törvény felhatalmazza a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot arra, hogy ellenőrizze az állami és önkormányzati szervezetek „elektronikus hírközlési hálózatainak tartalmát”, egy Magyarországot érő kibertámadás elhárítása érdekében. Bár a törvény értelmében a szakszolgálat nem ismerheti meg az adott szervezetek közti kommunikáció tartalmát, ezt a Népszava által megkérdezett adatvédelmi szakértők szerint semmi sem garantálja.

Szerintük amíg elviekben a szolgálatnak csupán arra lenne jogosultsága, hogy a szervereken folyó adatforgalom tényét (az úgynevezett meta-adatokat)  ellenőrizze a tartalmakat nem, de semmiféle garancia nincs arra, hogy ne tekintsenek be olyan szervek egymás közti közlésére, mint az önkormányzatok, kormányhivatal, de akár maga az Országgyűlés vagy az Alkotmánybíróság.

Azaz a ma elfogadott rendelkezés értelmében a szakszolgálatok gyakorlatilag mindent megtudhatnak egy adott állampolgárról, láthatják például egészségügyi papírjait, esetleges NAV-büntetését, de rálátnak a kormányhivatalok szerverein tárolt szabálysértési adatokra is.

A javaslatot még a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke, Péterfalvi Attila is bírálta, aki Felkai Lászlónak a belügyminisztérium közigazgatási államtitkárának írt levelében úgy fogalmazott, a törvény „korlátlan megfigyelést eredményezhet”, „nem áll összhangban az alapjogi követelményekkel”, ráadásul „nem nyújt garanciát a személyes adatok és a magánélet védelméhez”.

Az elfogadott javaslat a rendőrségi törvényt is módosítja, ezentúl a szándékos bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt kihallgatott személyek és kapcsolataik adatait legalább huszonöt évig, de ha kiderül a meggyanúsított személy ártatlansága még akkor is húsz évig tárolnia kell a rendőrségnek.

A Pintér Sándor által előadott törvénycsomag egyik pontja tulajdonképpen visszahozza azt a 2017-ben egyszer már az Alkotmánybíróság által megsemmisített rendelkezést is, aminek értelmében három hónapra kizárhatnák a közmunkából azokat, akiknek rendezetlen a lakókörnyezete.

Az AB a szabályozás megsemmisítését akkor azzal az indokolta, hogy az a vagyoni helyzet szerinti rejtett diszkriminációt valósított meg azzal, hogy ténylegesen csak a hátrányos anyagi helyzetben, kiszolgáltatottságban élőkre vonatkozik, ráadásul szükségtelenül korlátozza az állampolgárok magánszférához való jogát.

Bár a mostani szabályozás annyiban módosult, hogy egyértelműbben szabályozzák, hogyan és ki által állapítható meg, hogy valaki lakókörnyezete rendezettnek számít-e vagy sem, de a lényegen nem változtat: a kormány ismét rendészeti eszközzel igyekszik orvosolni egy szociális problémát, hasonlóan a hajléktalan törvényhez.

Ismét a legszegényebbeket büntetve, csak azért, mert szegények. Attól még hogy egy törvény megtiltja a hajléktalanságat, még nem lesz több lakás és attól, hogy megtiltja, még nem lesz az embereknek pénzük egy nem biztonságos melléképületet felújíttatni, vagy a kommunális szemétbe nem eldobható hulladékot elszállíttatni. (merce.hu)