h i r d e t é s

Kik járnak nagyon jól a kormány választás előtti osztogatásával?

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Kik járnak nagyon jól a kormány választás előtti osztogatásával?

2021. december 30. - 06:43

A háztartások jövedelmi helyzetét jövőre 5 intézkedéssel 1800 milliárd forinttal javítja a kormány - derül ki a Pénzügyminisztérium szerda reggel közzétett számításaiból. A választások előtt tehát óriási pénzesőben részesülnek a magyarok.

A kép illusztráció! - Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Szerdán megjelent a pénzügyi tárca 2021-2025 közötti időszakra szóló – makrogazdasági és költségvetési előrejelzése.

A tárca várakozása szerint a fogyasztás bővülése az alábbi intézkedéseknek köszönhetően jelentősen gyorsulni fog, így az továbbra is a növekedés egyik fő hajtóereje marad:

  1. Fiatalok adókedvezménye. 2022. január 1-től nem kell személyi jövedelemadót fizetniük a 25 év alatti fiataloknak az előző évi átlagbér összegéig. Ez 140 milliárd forintos adócsökkentést jelent, összesen 280 ezer személynek.
  2. Szja-visszatérítés. A gyermeket nevelő szülők 2022 elején visszakapják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadójukat. Ennek összege összesen 600 milliárd forint a 2022-es büdzsében, és 1,9 millió magyar jár vele jobban.
  3. Nyugdíjasok támogatása. 2022 elején pedig már a teljes, 4 heti plusz nyugdíjat vehetik kézhez a nyugdíjasok. A nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások a várható infláció magasabb szintje miatt 2022. január 1-jén a költségvetésben tervezett 3% helyett 5%-kal emelkednek. Érdemes megemlíteni, hogy a kormány 4,8%-os inflációt vár jövőre, vagyis ebből a szempontból túlkompenzálja őket a kormány. Az eredeti 3%-os emelésen felüli 2 százalékpont a költségvetésnek 80 milliárd forintjába kerül, valamint a 13. havi nyugdíj nem kétheti, hanem egyhavi kifizetése további 160 milliárd forintnyi plusz kiadást jelent. Ezzel összesen év elején 240 milliárd forinttal javul a nyugdíjasok helyzete az elfogadott költségvetéshez képest. Közel 2,5 millió embert érint ez a lépés.
  4. Ágazati béremelések. "A makrogazdasági fundamentumok kedvező alakulása a közszférában is lehetőséget ad bérfejlesztésekre" - érvel a PM. Nemcsak a szakorvosok, hanem az alapellátásban dolgozó orvosok és szakdolgozók jövedelme is emelkedik. 2022 januárjától az ápolók fizetése 21%-kal, a bölcsődei dolgozók, a szociális dolgozók és a kulturális szférában dolgozók bére 20%-kal lesz magasabb - részletezi a tárca, amely arra is emlékeztet: 2022. január elsejétől 10%-kal nő a pedagógusok bére. Mindezek mellett a honvédelmi és rendvédelmi dolgozók „fegyverpénz” címén jövő év elején egy összegben hat havi fizetésüket kapják meg, továbbá január elsejétől 10%-os béremelésben részesülnek.
  5. Minimálbér-emelés. 2022. január elsejétől a minimálbér 200 ezer forintra, a garantált bérminimum pedig 260 ezer forintra növekszik. (Ez korábbi számítások szerint 1,1 millió embert érinthet és 260 milliárd forintba kerülhet a vállalati szektornak.) "A minimálbérrel együtt a minimálbérhez kötött családtámogatások (csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj) is emelkednek és a közfoglalkoztatottak bére is jelentős mértékben nő. Ezzel párhuzamosan jövő januártól megszűnik az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás, valamint 2,5 százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó. Emellett 10 százalékra mérséklődik a kisvállalati adó kulcsa, és meghosszabbítják a kis- és középvállalkozások kedvezményét is a helyi iparűzési adóban, így jövőre is maximum 1 százalék adót fognak fizetni" - emlékeztet a tárca. Ez a vállalkozások számára 750 milliárd forintos könnyítés.

Jól látható, hogy a fenti intézkedések több millió embert érintenek Magyarországon még akkor is, ha az egyes intézkedések célcsoportjai között vannak átfedések. A PM keretes írásából számunkra fájóan hiányzik két dolog:

  • Egyrészt annak megbecslése, hogy a fenti lépések nyomán pontosan hány embernek is javul a jövedelmi pozíciója és hogy az egyes intézkedéseknek milyen pénzügyi vonatkozása van. A fenti becsléseket mi tettük hozzá az elemzésből kiemelt részletekhez, de azt nem tudni például, hogy az állami szférában alkalmazott sorozatos béremelések pontosan hány embert is érintenek.
  • Másrészt a lakossághoz áramló plusz összegek inflációt generáló hatásának megbecslése.

1800 milliárd forint

A Pénzügyminisztérium azzal számol, hogy a fenti intézkedéseknek köszönhetően "a 2022-es évben közel 1800 milliárd forint többletjövedelem jut a háztartásokhoz, amely számottevő mértékben támogatja a növekedési folyamatokat is".

"A családokhoz jutó összegek legnagyobb hányada várhatóan a fogyasztást bővíti, kisebb részben pedig egyfelől a háztartások megtakarításait gyarapítják, másfelől a lakásberuházásokhoz, illetve az ingatlan-felújításokhoz használják fel" - vetíti előre a minisztérium.

A kormányzat háztartások jövedelmét közvetlenül növelő intézkedéseinek eredményeként a gazdaság 2022-es növekedési teljesítménye összességében 1,6 százalékponttal, azon belül pedig a háztartások fogyasztási kiadásának bővülése mintegy 4,6 százalékponttal lehet magasabb. Emellett a kedvező tovagyűrűződő hatások, valamint a háztartások fogyasztássimító magatartása révén a 2022-t követő évek növekedési pályája is magasabb szintre kerül - írja a tárca. (Portfolio)