Kivágták "Tihany kapuját" egy bicikliút miatt, ami végül át sem megy a helyén
A bicikliút kiszélesítését végző NIF Zrt. először azt mondta, hogy a bicikliút nyomvonala miatt volt szükség az egykor 13 méter magas fa kivágására. Most már azt mondják, hogy azért, mert szerintük zavarta az arra közlekedők látóterét. - írja a Telex
A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) a fa kivágása után azt nyilatkozta a Telexnek, hogy nem volt más lehetőségük, mert a bicikliút nyomvonalának megváltoztatásával még több fa kivágása vált volna szükségessé. A kivágott fák pótlásáról pedig a beruházás keretében gondoskodnak.
A portál egyik olvasója olyan fotót küldött, amelyeken az látszik, hogy a kivágott fa tönkjét benne hagyták a földben, így pontosan látszik, hogy a készülő bicikliút éppen kikerüli a fát.
Arról, hogy történhetett-e ebben az esetben természetkárosítás, és ha igen, ki azért a felelős, megkérdeztük a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságot, akik válaszukban csak annyit írtak, hogy „a Balatoni Bringakör korszerűsítése kapcsán folyó kerékpárút szélesítése miatt történt beavatkozásokat az illetékes hatóságok engedélye alapján végezték. A jogszabályok adta lehetőségek mellett továbbra is azon dolgozunk, hogy a természetben okozott károkat a lehető legnagyobb mértékben mérsékeljük”.
A nemzeti park homályos válaszánál a NIF Zrt. konkrétabban válaszolt arra a kérdésre, hogy ők feleslegesnek látják-e a monumentális fa kivágását, és ha igen, akkor indul-e valamilyen felelősségre vonás az ügyben. A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. válaszában azt írta, hogy a tihanyi kerékpárút 2-ről 3,3 méteresre szélesítésének tervezése a helyi önkormányzattal és a kezelőkkel történt, „az egyeztetések alapján kijelölt nyomvonallal érintett fákat minden szükséges engedély birtokában a Veszprém Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály engedélyével és a Magyar Közút Nonprofit Zrt. hozzájárulásával vágták ki”.
Indokkeresés és kormeghatározás
Álláspontjuk szerint nem volt felesleges a kivágása, mivel
a nyárfa a 71-es főút és a Tihanyi bekötőút kereszteződéséhez gépjárművel vagy kerékpárral érkezők látóterét csökkentette, láthatóságát is zavarta, ezzel növelve a baleseti kockázatokat. A főút megfelelő színvonalú üzemeltetését is akadályozta azzal, hogy a vízelvezető árokban állt.
Ugyanakkor felhívták arra is a figyelmet, hogy „a fa törzsének vizsgálata alapján, az évgyűrűk megszámolásával megállapítható volt, hogy a három ágú fa életkora nem érte el a 40 évet sem”.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság megerősítette ezt az információt, mint írták, „a kivágott háromágú nyárfa a sajtóhírekkel ellentétben nem 250 éves, kora valójában mintegy 40 év, faja pedig nemes nyár, melyet több nyárfafaj keresztezésével éppen a rendkívül gyors növekedés érdekében, faültetvények céljára hoztak létre”.
Azt, hogy a kivágott fa 250 éves lett volna az Ökotárs Alapítvány Az év fája versenyének oldala írta. A Telex kérdésére az Ökotárs azt írta, hogy „minden fa leírását a jelölő adja meg az adatlap kitöltésénél” – ezek szerint az információkat ők viszont nem ellenőrzik.
Ugyanakkor a fa szimbolikus volta miatt talán nem is az a legfontosabb jelenleg, hogy hány éves volt, hanem az, hogy az események ilyen alakulása után hogyan lehet csillapítani a felháborodott tihanyiak indulatait. (Telex)