Kizárták az RTL Klubot Orbán sajtótájékoztatójáról
Közös sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor a Budapestre látogató NATO-főtitkárral, az eseményre azonban több médium meghívást sem kapott, az ott mégis megjelenő RTL Klub stábját pedig nem engedték be. A köztévé végig forgathatott.
Nem engedték be az RTL Klubot a Budapestre látogató NATO-főtitkár és Orbán Viktor közös sajtótájékoztatójára - tudta meg a hvg.hu. Úgy tudjuk, a miniszterelnök sajtósa, Havasi Bertalan azzal magyarázta a kizárást, hogy azért nem engedte be a stábot, mert az eseményen csak sajtónyilatkozatra kerül sor, és az újságírók nem kérdezhetnek - írja a HVG.
A sajtónyilatkozatot azonban meglehetős titokban akarta adni a kormányfő, ugyanis az eseményre sem a hvg.hu, és mellette több, a kormánytól független médium sem kapott meghívást. Az M1 viszont kapott, így az állami csatorna élőben közvetítette a sajtónyilatkozatot, és az MTI is közölhetett beszámolót az eseményről.
Orbán egyébként az MTI tudósítása szerint azt magyarázta, hogy a terrortámadások arra hívják fel a figyelmet, komolyan kell venni, hogy az Európai Unióba olyan háborús területről érkeznek emberek, amelyekkel az unió különböző országai - különböző mértékben - hadban állnak. Szerinte az érintett területekről diverzáns csoportokat küldhetnek Európába, és ennek az eredménye a terror. Emiatt a délről érkező migránshullámot még szigorúbban kell ellenőrizni, mert velük terroristák is érkeznek, legalábbis Orbán szerint.
A miniszterelnök azt is elmondta, hogy Magyarország folytatja azokat missziókat, amelyekben részt vesz. Emlékeztetett: eredményes a magyar közreműködés a NATO kereteiben a balti térség légtérvédelmében, és egységet küldtek Litvániába is az elmúlt évben. Magyarország az Afganisztánban vállalt kötelezettségeit 2016-ban is teljesíti, a nemzetközi missziókban való részvételét az élőerőt tekintve nem csökkenti.
Jens Stoltenberg pedig üdvözölte, hogy a magyar kormány bejelentette védelmi kiadásainak növelését, ez - mondta - fontos Magyarországnak és az egész szövetségnek. Szerinte azonban a migrációs válság valójában humanitárius kérdés, és ha a problémát a gyökerénél, vagyis a bevándorlók hazájának számító régióban kezeljük, és politikai megoldást javasolunk a térség konfliktusaira, a saját védelmünket is garantáljuk.
Az ukrajnai helyzettel kapcsolatban a főtitkár úgy vélekedett, Oroszország egyre agresszívabb Ukrajnában, és a közelmúltban a tűzszünet megsértése egyre gyakoribb. Aggasztó a lehetősége annak, hogy kiújulhat a harc Kelet-Ukrajnában, ezért minden félnek teljes mértékben be kell tartania a minszki megállapodást és a tűzszünetet - hangoztatta. Jens Stoltenberg végül közölte: a NATO reagál a megváltozott biztonsági környezetre, megduplázták a válaszadó erőik méretét, új akciócsoportot hoztak létre, amely képes órákon belül reagálni. Emellett irányító központokat létesítettek nyolc szövetséges kelet-közép-európai országban, és Magyarországon is lesz ilyen. Továbbá növelték a jelenlétet a szövetség keleti részén - mondta.