Kormányunk zsarolásként értelmezi az Euro mihamarabbi bevezetését
Politikai zsarolásnak tekinti a magyar kormány nemzetközi szóvivője Angela Merkel német kancellár hétvégi nyilatkozatát. - írja a Portfolio
A német kancellár nyilatkozata, amely a 2020 utáni uniós támogatás kifizetések megvonását, vagy csökkentését helyezte kilátásba a kvótadöntés végrehajtásának megtagadására hivatkozva - jelezte a hétfőn Brüsszelben járó Kovács Zoltán. A szóvivő szerint a 2020 utáni következő uniós keretköltségvetésről szóló bármilyen döntésnek a tagállamok konszenzusán kell alapulnia és azt hangsúlyozta, hogy Magyarországnak még sok a tennivalója, mielőtt csatlakozna az eurózónához.
A magyar álláspont szerint a pénzügyi forrásokról szóló bármilyen döntésnek konszenzuson kell alapulnia
- hangsúlyozta Kovács Zoltán. A beszámoló szerint azt is kijelentette: a magyar kormány elismeri az Európai Bíróság kötelező menekültkvótákról szóló tanácsi határozatát megerősítő ítéletét, de hozzátette, hogy az ország minden jogi és politikai eszközt be fog vetni minden ilyen kötelező mechanizmus ellen, mert két évvel ezelőtt helyes döntéseket hozott a magyar kormány.
A kormányszóvivő elutasította a múlt szerdai parlamenti Juncker-beszédnek azt az elemét, ami (például adózási kérdésekben) további területekre terjesztené ki a minősített többséggel hozandó döntések körét. "Mi a konszenzuális döntésekben hiszünk" - húzta alá, hozzátéve, hogy az Európai Bizottság számos olyan problémát próbál most ezzel a megközelítéssel kezelni, amit - mint a kötelező menekültkvótákról szóló döntést - ő maga idézett elő. Kovács úgy vélekedett, hogy nem lenne szabad tovább csökkenteni a tagállami hatásköröket, és nagy körültekintéssel kellene eljárnia olyan területeken is, ahol szükséges lehet az integráció mélyítése.
A kormány szóvivője úgy látja, hogy a mag Európának nem kell szükségszerűen az eurózóna körül kialakulnia és a beszámoló szerint úgy fogalmazott:
ebben a pillanatban nem tartja magyar érdeknek, hogy kategorikusak legyenek az euróövezethez történő csatlakozásról.
Amint rámutattunk: Juncker lényegében irreálisan rövid távú euróbevezetést szorgalmazott a beszédében (2019 tavaszáig), amit úgy is fel lehetett fogni, hogy esetleg lazítanának a feltételeken. Másnapra megérkeztek az ezt hűtő német-osztrák nyilatkozatok és részben ezek láttán Juncker maga is kiadott egy korrigáló nyilatkozatot.
Arra, hogy el akarja kerülni a magyar kormány az elkapkodott euróbevezetést,már korábban is utaltak magyar kormányzati és jegybanki megszólalások és Kovács Zoltán hétfői nyilatkozata is ezt támasztja alá:
Addig még sok a teendőnk, főleg a gazdasági versenyképesség javításában, hogy azonos feltételek mellett tudjunk tagok lenni
- mondta.